LTV: Krievijai nevēlamo personu sarakstā - Judins, Maizītis un Hermanis (plks.17.20)

Krievija iekļāvusi valstij nevēlamo personu sarakstā trīs personas no Latvijas: Saeimas deputātu Andreju Judinu, Satversmes aizsardzības biroja priekšnieku Jāni Maizīti un režisoru Alvi Hermani, liecina Latvijas Televīzijas Ziņu dienesta rīcībā esošā informācija.

Latvijas Ārlietu ministrijā apstiprina faktu, ka trīs personas no Latvijas ir iekļautas Krievijai nevēlamo personu sarakstā, taču neatklāja to vārdus. Visas trīs personas esot informētas par šo faktu.

Latvija paudusi nožēlu par šādu Krievijas rīcību, atzīstot – lai arī tas ir suverēnas valsts lēmums, to nevar uzskatīt ne par saprātīgu, ne konstruktīvu.

Ārlietu ministrijas pārstāvis Kārlis Eihenbaums pauda nožēlu par šādu Krievijas lēmumu, jo ministrija neredz loģisku pamatojumu tam.

"Bet saprotam, ka tas ir katras valsts suverēns lēmums. Acīmredzot, Krievija ir vadījusies pēc savas izpratnes nepalikt parādā Latvijai. Šādu pieeju mēs neuzskatām ne par saprātīgu, ne konstruktīvu,” komentēja Eihenbaums.

Par Krievijas lēmumu caur Latvijas Ārlietu ministriju visas trīs personas ir informētas. Maizītis LTV iemeslus nekomentēja, bet atzina, ka tas viņa darbu neietekmēs, Hermanis paudis, ka pašu prezidentu Putinu būtu jāliek melnajā sarakstā kā lielāko ļaunumu savai valstij, Judins pieļauj, ka tas saistīts ar viņa likumdošanas priekšlikumiem.

„Es domāju, ka es nekad neuzzināšu, kurš tad iedarbināja visu to mehānismu un kam vairāk sāpēja – tiem, kas uzskatīja, ka okupācija nav notikusi, vai korumpētajām amatpersonām,” sacīja Judins.

Tie, kas jau agrāk cietuši no Krievijas sankcijām, kā politologs Andris Sprūds, nejūtas pārsteigti.

„Mēs neesam šeit, Latvijā ielaiduši atsevišķus māksliniekus uz ,,Jauno vilni,, , tāpēc gaidīt, ka nebūs atbildes, būtu naivi. Tā ir Krievijas rīcība, kas varbūt arī parāda zināmu valsts vājumu,” piebilda Sprūds.

Ārlietu ministrija uz šo soli neplāno atbildēt, lai gan Krievijas rīcībā nesaskata loģisku pamatojumu.

„Es nedomāju, ka te uz kaut ko būtu jāatbild. Tādas spēles jau var spēlēt, bet tās nav konstruktīvas. Tas ir kaut kas no pārprastās iepriekšējo gadsimtu diplomātijas,” pauda Eihenbaums.

Komentējot iekļaušanu nevēlamo personu sarakstā, režisors Alvis Hermanis telefonsarunā ar lsm.lv norādīja, ka pats Krievijā nav bijis četrus gadus, taču tur joprojām regulāri tiek izrādīts viņa iestudējums „Šukšina stāsti”, kurā pausti viņa uzskati par Krieviju. Tā kā izrādē pārstāvēts viņa viedoklis, Hermanis uzskata, ka viņa fiziskā klātbūtne nav nepieciešama. Režisors uzsver, ka Krievijai vajadzētu rīkoties konsekventi un aizliegt izrādi. 

„Gribu redzēt, vai sekos konsekventa rīcība,” teic Hermanis.

Režisors uzskata, ka, „ja ir kāds cilvēks, kurš Krievijā jāieliek melnajā sarakstā, tad tas ir Putins, jo neviens nav izdarījis lielāku ļaunumu Krievijai un krievu tautai kā viņš”.

Tāpat režisors pauž neizpratni par to, kāpēc nevēlamo personu sarakstā ir iekļauts Maizītis, taču izprot Judina iekļaušanu. Pēc Hermaņa domām, Kremlis visvairāk baidās no krievvalodīgu politiķu iekļaušanās latviskajās partijās.

Maizītis sarunā ar aģentūru BNS vien norādīja, ka ieceļošanas aizliegums Krievijā netraucēšot viņam pildīt savus pienākumus. 

Judins portālam Rus.lsm.lv apliecināja, ka viņš ceturtdien saņēmis ziņu, ka ir iekļauts Krievijā nevēlamo personu sarakstā. Viņš atteicās atbildēt, vai viņam ir radinieki vai draugi Krievijā un vai viņš plānojis tuvākajā laikā apmeklēt šo valsti. 

Iepriekš ziņots, ka jūlijā Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs pieņēma lēmumu uz nenoteiktu laiku ieceļošanas aizlieguma Latvijā sarakstā iekļaut dziedātājus Oļegu Gazmanovu, Josifu Kobzonu un Allu Perfilovu, kura pazīstama kā Valērija. Šie dziedātāji pēdējos gados regulāri apmeklēja Jūrmalā notiekošo dziedātāju konkursu „Jaunais vilnis”, un Rinkēvičs iepriekš neslēpa, ka iebraukšanas aizliegums skars šī festivāla viesus.

Ministra lēmums saistīts ar Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Ukrainā, nogalinot 298 cilvēkus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt