Panorāma

Kučinskis vai Kalnozols?

Panorāma

Ogres izpilddirektora vietnieks un ZM nekustamo īpašumu meliorāc. pārv. vadītājs

Kādu valdību izveidos L.Straujuma?

LTV: Izglītības ministres amatam varētu virzīt Čigāni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma ("Vienotība") koalīcijas partneriem trešdien piedāvājusi savu redzējumu par atbildības jomu sadali jaunajā valdībā, tomēr galīgā vienošanās par to nav panākta. „Vienotība” arī pieteikusies savā pārraudzībā ņemt izglītības un zinātnes ministriju. Saskaņā ar Latvijas Televīzijas rīcībā esošo informāciju amatam varētu virzīt Saeimas deputāti Lolitu Čigāni. 

Čigānes kandidatūra trešdien nosaukta partiju kopīgajās sarunās un pagaidām „Vienotības” politiķiem pret viņu neesot iebildumi.

Līdz šim koalīcijas partijām vislielākās domstarpības ir par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatu, kuru savā pārziņā vēlas gan Zaļo un Zemnieku savienība, gan Nacionālā apvienība.

Jau ziņots, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš atbalsta partijas „Vienotība”, Zaļo un Zemnieku savienības un Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” pausto gatavību uzņemties nākamās valdības veidošanu un pieteikt kopīgi izvirzītu kandidāti Laimdotu Straujumu nākamā Ministru prezidenta amatam.

Vecā koalīcija jau pirmdienas rītā vienojās arī turpmāk strādāt kopā pašreizējās premjeres Laimdotas Straujumas („Vienotība”) vadībā. Savukārt Valsts prezidents Andris Bērziņš pirmdien un otrdien tikās ar visām Saeimā iekļuvušajām partijām un pārrunāja to mērķus Saeimā. Jau tad Bērziņš norādīja, ja līdzšinējā koalīcija ar "Vienotību", Zaļo un Zemnieku savienību, kā arī Nacionālo apvienību vienosies par kopīgu premjeru, tad atbalstīs tās izvirzītu kandidātu.

Straujuma trešdienas rītā partijām piedāvāja ministru portfeļu sadalījumu, bet par amatiem koalīcija gan nevienojās un sarunas turpinās piektdien.

Straujuma bija piedāvājusi, ka „Vienotību” pārstāvošie ministri vadītu Satiksmes ministriju, Finanšu ministriju, Ārlietu ministriju, Iekšlietu ministriju, kā arī Izglītības un zinātnes ministriju. 

Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS) būtu četri posteņi valdībā un Saeimas priekšsēdētāja amats, kura sakarā iepriekš bija minēts Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Gundars Daudze. Atbilstoši Straujumas piedāvājumam, „zaļzemnieki” vadītu Labklājības ministriju, Zemkopības ministriju un Aizsardzības ministriju. Tāpat ZZS varētu pārņemt Ekonomikas ministriju, kas līdz šim nebija tās vadībā.

Savukārt Nacionālā apvienība (NA) turpinātu vadīt Kultūras ministriju un Tieslietu ministriju, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un iegūtu Veselības ministriju.

Partijas gan šo piedāvājumu noraidīja, gan konkrēti neatklājot, kuros jautājumos politiķiem bija dažādi redzējumi.
 

Šāds amatu  sadalījums, šķiet pa prātam ir tikai „Vienotībai”. Lai arī paši potenciālie sabiedrotie nerunā atklāti, tos šodien aizvainojusi “Vienotības” attieksme un augstprātība. Tā piemēram Nacionālā apvienība no Ilzes Viņķeles („Vienotība”) saņēmusi piezīmi, ka veselības ministra amatam nevar virzīt Dzintaru Mozgi. 

Tomēr vislielākās domstarpības ir par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatu. Gadījumā, ja to iegūs „zaļzemnieki”, Saeimas priekšsēdētāja amatu  saņems Nacionālās apvienības pārstāve Ināra Mūrniece. Bet, ja tas paliks Nacionālajai apvienībai, priekšsēdētājs būs Gundars Daudze no ZZS. 

Amats VARAM ir ZZS kārotākais ministra amats, un partija ir gatava tā dēļ atteikties no ekonomikas ministra portfeļa, kuram nākamajā valdībā vairs nav kārotāju. Iespējams tādēļ, ka nākamgad šim ministram vajadzēs risināt jautājumus par kompensācijām  iedzīvotājiem, pēc gāzes un elektroenerģijas cenu pieauguma. 

Iepriekš, dalot ministru amatus, vairāk nekā viena partija vēlējās iegūt Satiksmes ministrijas, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vadību. Savukārt neviena partija nevēlējās uzņemties Veselības ministrijas un Ekonomikas ministrijas vadību. Tāpat uzreiz divas partijas - Zaļo un Zemnieku savienība, kā arī Nacionālā apvienība - interesējās par iespējām ieņemt Saeimas priekšsēdētāja krēslu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti