Panorāma

Koncernam «Telia» būs grūti pārdot «Lattelecom» un LMT daļas

Panorāma

Vai pašvaldības veicina audžuģimenes?

Kapseļu ielas bērniem meklējam audžuvecākus / aizbildņus

LTV aicina atsaukties audžuvecākus pieciem Kapseļu ielas bērnunama mazuļiem

Ņemot vērā raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” sērijas “Zīdaiņu aukle” radīto plašo rezonansi un sabiedrības izteikto vēlmi palīdzēt, patlaban viens no LTV "Panorāma" mērķiem ir iespējami ātrāk atrast aizbildņus vai audžuvecākus vismazākajiem bērniņiem, kas dzīvo raidījumā rādītajā Kapseļu ielas institūcijā. Mēs nedrīkstam rādīt šo mazuļu sejas, bet pastāstīsim īsu viņu dzīvesstāstu.

Noskaidrot, cik Kapseļu ielā šobrīd ir mazo bērnu, brīdī, kad uz izmeklēšanas laiku atstādināta iestādes vadība, ir sarežģīts process.

Pagaidu vadībai šī ir pirmā darba diena. Lai gan televīzijas apmeklējums ir saskaņots, sākotnēji no ilgāk strādājošajiem darbiniekiem LTV saņem informāciju, ka Kapseļu ielā vairāk par vienu zīdaini nav. Mazo bērnu skaits strauji mainoties. Iespējams, tas ir pārpratums, iespējams, nē. Taču, kad LTV parāda detalizētu aprakstu, kas saņemts no Rīgas bāriņtiesas, izrādās, ka institūcijā tomēr ir visi pieci, par kuriem iepriekš zināts.

Šie bērni nav juridiski brīvi, tas nozīmē, ka viņus nedrīkst adoptēt. Taču tas nenozīmē, ka šiem bērniem obligāti jādzīvo institūcijā. Viņi varētu dzīvot arī pie aizbildņiem vai pie audžuvecākiem.

No Rīgas bāriņtiesas LTV saņem aprakstu par četriem Rīgas pašvaldības bērniem. Sensitīvu informāciju par bērniem neizpaudīsim, tāpat neizpaudīs arī bērna vārdu.  Tomēr, iespējams, plašāka informācija palīdzēs atrast šiem bērniem audžuvecākus vai aizbildņus līdz brīdim, kamēr nokārtojas viņu juridiskais statuss.

Puisītis, dzimis pirms gada.

Ziņas par viņu liecina, ka Kapseļu ielā nokļuvis drīz pēc dzimšanas. Sākotnēji kopā ar nepilngadīgo māti, kura par viņu nav izrādījusi interesi. Sākotnēji no audžuģimenes atteikusies bērna māte. Par tēvu ziņu nav. Puisēns attīstās atbilstoši vecumam. Bāriņtiesa augusta beigās lēmusi celt prasību tiesā par aizgādnības tiesību atņemšanu mātei. Tikmēr bērns varētu dzīvot audžuģimenē, kuru līdz šim bāriņtiesai nav izdevies atrast.

Meitenīte – dzimusi pirms gada, no ģimenes šķirta maijā.

Praktiski vesela. Tēvs bijis stiprā alkohola reibumā, māte nav bijusi sasniedzama. Māte bērnu institūcijā apciemo bieži, sākotnēji bijusi agresīva. Pēdējais bāriņtiesas lēmums, kas bijis 5. jūnijā, pagaidām liecina, ka aizgādnības tiesības netiks atjaunotas. Pirms 10 dienām bāriņtiesa lūgusi Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju meklēt meitenei audžuģimeni. Vēlams Rīgā.

Puisītis – gadu un 3 mēnešus vecs.

Savstarpēji vardarbīgi vecāki. Bērnu no ģimenes šķīra policija. Tēvs dēlu regulāri apciemo. Tomēr pagaidām nav lēmuma par aizgādnības tiesību atjaunošanu. Bērns praktiski vesels, attīstīts. Bērnam vēlama audžuģimene Rīgā, lai nezaudētu iespēju satikt tēvu.

Meitenīte – dzimusi šogad pirms sešiem mēnešiem.

Vecāki par bērnu interesi neizrāda. Bāriņtiesa septembrī lēmusi neatjaunot mātei aizgādnības tiesības un celt prasību tiesā. Meitenītei ikdienā nepieciešama īpaša kopšana un uzraudzība. Meitenītei ir ievietota stoma un novembrī plānotas vairākas smagas operācijas vairākos etapos. Taču bērniņš ir ļoti dzīvespriecīgs, ļoti patīk mazgāties vannā. Meitenītei tiek meklēta audžuģimene, kas varētu regulāri viņu vadāt pie ārsta.

Vēl viena meitenīte no Dobeles novada pašvaldības.

Iespējams, elektrības pārrāvuma dēļ Dobeles novada bāriņtiesa detalizētu informāciju neatsūtīja. Zināms, ka meitenītei ir divi gadi un trīs mēneši un nopietnas veselības problēmas. Viņa, iespējams, ir juridiski brīva, jo kā min institūcijā, viņas dvīņumāsa ir adoptēta. Arī šai meitenīte būtu svarīgi nonākt pie aizbildņa vai audžuģimenē.

Par šo bērnu aizbildniecību var interesēties Rīgas un Dobeles bāriņtiesās, kā arī pašā Kapseļu ielas institūcijā. Aicinām arī mums rakstīt par to, kā veidojas sadarbība ar šīm bāriņtiesām, vai ir atsaucīgas.

Jau ziņots, ka Kapseļu ielas bērnunamā Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas „Aizliegtais paņēmiens” veica žurnālistikas eksperimentu un novēroja, ka mazuļi lielāko dienas daļu pavada krēslos vai manēžā, iekštelpās, kā arī daudzus citus pārkāpumus. Pašlaik par pārkāpumiem un vardarbību ierosināta disciplinārlieta un gatavo dokumentus abu vadītāju atstādināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti