Sadaļas Sadaļas

LSM.lv prasa valdībai sniegt pilnu informāciju par Covid-19 vakcīnu iepirkumiem

Sabiedrisko mediju portāla LSM.lv redakcija piektdien, 29. janvārī, nosūtījusi Valsts kancelejai pieprasījumu publiskot dokumentus, uz kuriem balstoties Ministru kabinets pieņēma lēmumus par Covid-19 vakcīnu iepirkumiem. 

“Cik es saprotu, Latvijai pirmajā piegājienā piedāvāja vairāk nekā 800 000 "Pfizer" vakcīnu, no kurām kāds vai kādi mūsu sistēmā pieņēma lēmumu pieņemt tikai 97 500 vakcīnas. Tātad atteikties no gandrīz 800 000 vakcīnu. [..] Tās visas nebūtu nākušas gada pirmajā ceturksnī vai šomēnes, bet ja mēs nebūtu atteikušies, protams, mums šobrīd būtu daudz vairāk vakcīnu,”  27. janvārī intervijā LTV raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”).  

Vakcīnu iegāde Eiropas Savienības kopējā iepirkuma ietvaros tika izskatīta vairākās valdības sēdēs, liecina ceturtdien, 28. janvārī, izskatīšanai Ministru kabinetā iesniegtais ziņojums par vakcinācijas stratēģiju.  

Tajā skaitā ziņojumā minētas valdības sēdes 20. oktobrī, 1. un 22. decembrī, kā arī 8., 14. un 21. janvārī. Uz 1. decembri Veselības ministrijas sniegtā publiskā informācija liecināja, ka Latvija pieteikusies 97 500 “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnas devu iegādei, un visvairāk vakcīnas devu – 1,27 miljonus – plānoja pirkt no “AstraZeneca”. Balstoties uz kādiem materiāliem un kā tieši valdība pieņēma lēmumus par konkrēti iegādājamo “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnas devu skaitu un lielāku “AstraZeneca” vakcīnu skaitu, nav zināms, jo ar iepirkumiem saistītie materiāli, kuri bija pieejami valdības locekļiem, ir “ierobežotās pieejamības informācija” un netika publiskoti, tāpat kā lielākā daļa dokumentu ar pieņemtajiem lēmumiem.

Pieminētajās valdības sēdēs ir izskatīti informatīvie ziņojumi par vakcīnām, ES kopējo vakcīnu iegādi un vakcinācijas stratēģiju. Ministru kabineta kārtības rullis paredz, ka informatīvo ziņojumu izskata Ministru kabineta sēdē, ja tajā vai tam pievienotajā protokollēmuma projektā ir paredzēta turpmākā rīcība saistībā ar ziņojumā minēto jautājumu risināšanu. Valdības sēdē pieņemtos lēmumus vai uzdevumus ministrijām, institūcijām vai amatpersonām ieraksta Ministru kabineta sēdes protokolā. Savukārt sēdes protokolu paraksta sēdes vadītājs, kas visbiežāk ir premjers, ja vien viņš nav prombūtnē, un Valsts kancelejas direktors. Savukārt valdības sēdē pieņemtos rīkojumus paraksta secīgi attiecīgais Ministru kabineta loceklis (otrais paraksts), kas iesniedzis tiesību akta projektu izskatīšanai Ministru kabineta sēdē, un Ministru prezidents (pirmais paraksts).

Ņemot vērā šos apstākļus, LSM.lv portāla redakcija vērsās pie Valsts kancelejas direktora Jāņa Citskovska ar vēstuli, pieprasot noņemt ierobežotās pieejamības statusu dokumentiem, uz kuriem balstoties ir lemts par konkrētu “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnas devu skaitu iegādi un citu vakcīnu iegādi, un, ja šāds lēmums tika pieņemts, – par atteikšanos no lielāka vakcīnu devu skaita.

Vēstulē ir pieprasījums iepazīstināt redakciju ar minēto dokumentu pilnām kopijām (redakcija piekrīt, ka no tām izņemtu komerciāli sensitīvu informāciju – vakcīnas devu cenas). 

Redakcija vēlas ar šo dokumentu palīdzību noskaidrot, kādi argumenti un ekspertu novērtējumi ietekmēja lēmumu pieņemšanu un no kurienes tie nāca, un vai tika pildītas prasības par atbilstošiem parakstiem (nozares ministra un/vai premjera) pēc jautājumu izskatīšanas rezultātiem.  

Ja Valsts kanceleja atteiksies iepazīstināt portāla redakciju ar pieprasītajiem dokumentiem, portāla redakcija izskatīs citas likumā paredzētas iespējas šīs informācijas saņemšanai. 

Ar vēstuli var iepazīties šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt