LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 9. jūnijā.

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 9. jūnijā.

Sabiedrība / veselība

Latvijā vakar, veicot 1730 Covid-19 testus, atklāts viens jauns saslimšanas gadījums, divi cilvēki hospitalizēti. Līdz šim saslimuši 1089, izveseļojušies 794, bet miruši 26 cilvēki. Slimnīcās šobrīd ārstējas 12 pacienti, septiņi smagā stāvoklī.

Maijā pašvaldību slimnīcās veikts par 40% vairāk Covid-19 testu nekā aprīlī – to veicinājusi ambulatoro pakalpojumu atjaunošana. No 8406 pārbaudītajiem cilvēkiem vīruss apstiprināts 25. Visvairāk Covid-19 pacientu (15) ārstēti Vidzemes slimnīcā.

Premjers: Latvija ir veiksmīgi tikusi galā ar Covid-19 izplatības pirmo posmu – līdz šim izdevies noturēt zemu saslimstības un mirstības līmeni. Tā kā Eiropā notiek atkārtoti vīrusa uzplaiksnījumi, Latvijā arī turpmāk būs jāsaglabā piesardzība.

Arī pēc ārkārtējās situācijas beigām būs jāievēro 2 metru distance, sabiedriskajā transportā obligāti būs jālieto sejas maska vai aizsegs. Par šīs prasības atcelšanu valdība lems atsevišķi.

Jūnijā pasākumos iekštelpās varēs pulcēties līdz 100, bet ārā – līdz 300 cilvēkiem. Jūlijā pulcēties iekštelpās atļaus līdz 500 cilvēkiem, bet ārā – līdz 1000, katram cilvēkam nodrošinot vismaz 4 kvadrātmetru (m2) platību.

Prasība “4m2 uz cilvēku” attieksies arī uz restorāniem un tirdzniecības vietām. Tāpat būs jānodrošina 2 metru distance un higiēna, jāuzrauga darbinieku veselības stāvoklis. Visi iepriekšējie ierobežojumi šīm nozarēm tiek atcelti.

Sporta pasākumiem telpās līdz 1000 m2 būs jānotiek bez skatītājiem, bet treniņos varēs piedalīties 30 cilvēku grupas, ieskaitot treneri. Arī treniņos jāievēro “4m2 uz cilvēku” princips.

Brīvi ceļot varēs uz valstīm ar zemu Covid-19 izplatību – saslimstības rādītājus konkrētajās valstīs ik nedēļu pārskatīs SPKC, par nosacījumu ievērošanu būs atbildīgi pārvadātāji.

Līdz jūnija beigām valsts apmaksāti Covid-19 testi būs pieejami ikvienam iedzīvotājam, bet līdz gada beigām – noteiktam cilvēku lokam. Arī turpmāk ārsti varēs pacientus konsultēt attālināti, par to nebūs jāmaksā.

Datu valsts inspekcija informē, ka mobilā lietotne "Apturi Covid" neizseko cilvēkus un ir izveidota kā atbalsta rīks Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC), lai atklātu jaunus Covid-19 gadījumus un modernizētu kontaktpersonu apziņošanu.

Valsts pārvalde/ ekonomika

Arī pēc Covid-19 krīzes valdība varēs turpināt strādāt attālināti – attālinātu sēdi varēs sasaukt premjerministrs, savukārt ministri arī klātienes sēdēs varēs piedalīties attālināti. Valdības sēžu atklātajai daļai varēs sekot līdzi tiešraidē.

Juridiskās personas līdz 19. jūnijam varēs pieteikties kredīta moratorijam, kas ļauj atlikt aizdevuma pamatsummas atmaksu līdz sešiem mēnešiem. Bankai lēmums būs jāpieņem līdz 30. jūnijam.

Rīga nodevu par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu pārceļ par gadu, to piemēros no 2022. gada 1. janvāra. Nodevu viena eiro apmērā diennaktī par vienu izmitināto tūristu bija paredzēts ieviest no 2021. gada janvāra.

Baltijas valstis īstenojušas līdzīgu pieeju Covid-19 krīzes laikā – daudz naudas atvēlēts darbavietu subsīdijām, ieviesti īpaši izdevīgi kreditēšanas nosacījumi. Tomēr Igaunijā un Lietuvā - atšķirībā no Latvijas - atbalsts netiek saistīts ar nodokļu nomaksu.

Pasaulē

Igaunijā vakar, veicot 1121 testu, atklāti septiņi jauni Covid-19 gadījumi, arī Lietuvā septiņi jauni inficētie (veikti 4387 testi). Igaunijā līdz šim miruši 69, bet izveseļojušies 1684 cilvēki. Lietuvā miruši jau 80, bet atlabuši 1338 saslimušie.

Pasaule ir vēl tālu līdz kolektīvai imunitātei pret Covid-19 – nevienā valstī inficēto skaits nav sasniedzis 10%. Antivielu testi norāda, ka vīrusu pārslimojuši 2,5% Izraēlas iedzīvotāju, 6,9-10% cilvēku Anglijā, 10% Uhaņā, 5% Ņujorkas štatā ASV.

Analizējot automašīnu plūsmas pie Uhaņas slimnīcām un ierakstus Ķīnas interneta meklētājprogrammā “Baidu”, ASV pētnieki secinājuši, ka Covid-19 izplatība Ķīnā varētu būt sākusies jau pagājušajā vasarā. Ķīna pētījumu nosaukusi par “smieklīgu”.

Džiļjo salā Itālijā nav atklāts neviens Covid-19 gadījums, lai gan vairums no tās 800 iedzīvotājiem ir seniori un salu iecienījuši tūristi. Pētnieki mēģina noskaidrot, vai salas iedzīvotājiem ir imunitāte pret jauno vīrusu.

Vācijas eksporta apjoms aprīlī sarucis par 31,1%, kas ir straujākais kritums kopš 1950. gada. Savukārt importa apjoms aprīlī gada griezumā samazinājies par 21,6%. Valsts ārējās tirdzniecības pārpalikums aprīlī bijis zemākais kopš 2000. gada.

Vides organizācijas ceļ trauksmi par pasaulē pieaugošo plastmasas piesārņojumu no izlietotajām sejas maskām. Francija par sejas maskas nomešanu zemē plāno palielināt sodu līdz 135 eiro, Honkonga iepērk vairākkārt lietojamas sejas maskas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti