LSM apskats. Covid-19: Notikumi un jaunumi 9. aprīlī

LSM apskats. Covid-19: Notikumi un jaunumi 9. aprīlī.

Sabiedrība / veselība

Latvijā konstatēti 12 jauni Covid-19 gadījumi, kopējais saslimušo skaits sasniedzis 589. Slimnīcā ārstējas 38 cilvēki, trīs no viņiem – smagā stāvoklī. Iepriekšējā diennaktī veikti 1422 izmeklējumi.

Ar Covid-19 saslimusi arī kāda Rīgas Bērnu un jauniešu centra darbiniece – viņa ārstējas mājās. Visi 14 centra jaunieši atrodas pašizolācijā centra telpās kopā ar vēl trim darbiniekiem, kuri bija kontaktējušies ar inficēto kolēģi.

Šorīt pēkšņi miris 76 gadus vecs Elejas sociālās aprūpes centra iemītnieks, kuram pagājušajā nedēļā konstatēja saslimšanu ar Covid-19. Tiešo nāves iemeslu noskaidros autopsijā.

Ārkārtējās situācijas laikā par 50% palielinājies izsaukumu skaits uz ģimenes konfliktiem – šobrīd policija saņem vidēji 32 izsaukumus dienā, pērn šajā periodā – 21. Liela daļa konfliktu – sadzīviska rakstura, bez vardarbības.

Lieldienu brīvdienās Rīgā tiks dubultots policijas patruļu skaits, lai kontrolētu distancēšanās ievērošanu, kā arī to, vai iedzīvotāji, kam noteikta karantīna vai stingra pašizolācija, to ievēro.

Politika

Valdība vienojusies, ka Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas notiks 29. augustā. Ja Saeima šo lēmumu apstiprinās, Centrālajai vēlēšanu komisijai šīs vairākkārt pārceltās vēlēšanas būs jāizsludina 7. jūlijā.

Ekonomika

Turpmāk dīkstāves pabalstus varēs saņemt arī uzņēmumu valdes locekļi, ja uzņēmuma gada apgrozījums bija līdz 100 000 eiro, kā arī strādājošie pensionāri. Visi dīkstāves pabalsta saņēmēji saņems 50 eiro piemaksu par katru apgādībā esošo bērnu.

Uz ārkārtējās situācijas laiku ieviesti elastīgāki nosacījumi bezdarbnieka statusa iegūšanai. Bezdarbniekiem ļaus strādāt četrus mēnešus, nezaudējot bezdarbnieka statusu, pabalstu šajā laikā neizmaksās.

Ziemeļu investīciju banka uz desmit gadiem piešķīrusi Latvijai aizdevumu 500 miljonu eiro apmērā – naudu izmantos valdības papildu izdevumiem Covid-19 seku mazināšanai.

Valdība dibinās alternatīvo ieguldījumu fondu, lai palīdzētu Covid-19 dēļ finanšu grūtībās nonākušiem lieliem uzņēmumiem. Fondu pārvaldīs „Altum”, valsts daļa fondā būs 75 miljoni eiro, cer piesaistīt arī privātos ieguldījumus.

Krīzes laikā uzņēmumu ziedojumus cīņai ar Covid-19 neapliks ar uzņēmumu ienākuma nodokli. Ārkārtējā situācijā daudzi uzņēmumi nodrošina skolēnus ar viedierīcēm, medicīnas iestādes ar dezinfekcijas līdzekļiem, pusdienām u.c.

Transports

Aprīlī un maijā „airBaltic” veiks speciālos reisus no Amsterdamas (Nīderlande) un Frankfurtes (Vācija) uz Rīgu un atpakaļ. Katrā reisā vienā virzienā varēs ceļot līdz 140 pasažieriem.

No 15. aprīļa tiek atcelts svētdienu vilciens Līvāni–Rīga (atiet plkst. 15.57), to kompensēs ar garāku vilciena sastāvu reisā Daugavpils-Rīga. Līdz 12. maijam nekursēs arī 16 reisi Dubultu, Carnikavas, Ogres/Lielvārdes un Jelgavas maršrutos darba dienās.

Izglītība

Maijā plānotie centralizētie eksāmeni 9. un 12. klasēm tiks pārcelti uz jūniju un jūliju. Ja ārkārtējā situācija tiks ilgstoši pagarināta, mācību gadu varētu ļaut pabeigt ar vidējo gada vērtējumu. Lēmumu sola vēlākais līdz maija sākumam.

TV kanāls „Tava klase” pēc pirmās nedēļas saņem pozitīvu vērtējumu – interesantas stundas, atbalsts skolotājiem. Kritiku saņem angļu valodas mācīšana. No nākamās nedēļas paplašinās stundu sarakstu, būs detalizētāka mācību programma.

Pasaulē

Pasaulē ar koronavīrusu inficējušies vairāk nekā 1,5 miljoni cilvēku, gandrīz trešā daļa (431 000) – ASV. Pēc upuru skaita ASV ieņem pirmo vietu pasaulē, tām seko Spānija, Itālija, Vācija un Francija. Covid-19 konstatēta jau 192 pasaules valstīs.

Pasaules Veselības organizācija aicina vēl nemīkstināt Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus, bet palielināt pūles pandēmijas apturēšanai. Tikmēr Eiropas Komisija vēlas līdz maija vidum pagarināt ārējo robežu slēgšanu.

Starptautiskā Paralimpiskā komiteja apsver iespēju par 5% samazināt Tokijas paralimpisko spēļu budžetu, jo to pārcelšana uz 2021. gadu Covid-19 pandēmijas dēļ radījusi naudas plūsmas problēmas.

 

 

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti