LSM apskats. Covid-19: Notikumi un jaunumi 6. aprīlī

LSM apskats. Covid-19: Notikumi un jaunumi 6. aprīlī.

Sabiedrība / veselība

Valdība plāno pagarināt ārkārtējo stāvokli vēl par mēnesi – par to Ministru kabinets lems otrdien.

Aizvadītajā diennaktī Valstī izdevies stabilizēt epidemioloģisko procesu – pagājušajā nedēļā ar Covid-19 saslima mazāk nekā nedēļu iepriekš. Speciālistu ieskatā sociālā distancēšanās jāturpina, taču ierobežojumus nav nepieciešams pastiprināt.

Aizvadītajā diennaktī konstatēti 9 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi, bet kopumā veikti 773 izmeklējumi. Kopējais inficēto skaits valstī sasniedzis 542. Slimnīcā ārstējas 44 pacienti, pieci – smagā stāvoklī.

Latvijā karantīna noteikta 18 Bulgārijas valstspiederīgajiem, kuri ceļoja tranzītā caur Latviju un netika ielaisti Lietuvā. Vienam no viņiem konstatēta saslimšana ar Covid-19, visa ceļotāju grupa atrodas karantīnā Bauskas novadā.

Bērnu slimnīca turpmāk sniegs konsultācijas telefoniski vai video saziņā, īpaši hronisko pacientu konsultēšanai un ārstēšanas turpināšanai. Attālinātā konsultācijā ārsti var izrakstīt e-receptes un slēdzienus, sniegtas jau 564 šādas konsultācijas.

Ekonomika

Līdz 5. aprīlim dīkstāves pabalstus saņēmuši jau 5500 darbinieki 1048 uzņēmumos, kopējā izmaksātā summa – 1 327 354 eiro. Atbalsts atteikts 424 uzņēmumiem, bet nodokļu samaksas termiņi pagarināti 949 uzņēmumiem.

Bezdarbnieku skaits aprīlī pieaudzis par 2644, bet kopš Covid-19 krīzes sākuma jau 25 darba devēji ziņojuši par kopumā 3898 darbinieku kolektīvo atlaišanu. Speciālisti prognozē, ka pieprasījums pēc darbaspēka varētu atkal pieaugt gada otrajā pusē.

Būvniecību Latvijā Covid-19 krīze ietekmē minimāli – nozare strādā ar 80-90% jaudu. Krīze ietekmē strādnieku pieejamību, importēto būvmateriālu piegādi un loģistiku. Par vienu līdz trijiem mēnešiem var nākties pagarināt objektu nodošanas termiņus.

Iekšzemes kopprodukta kritums šogad varētu būt lielāks par prognozētajiem 6,5%, ja Covid-19 pandēmiju neizdodas apturēt pietiekoši drīz. Latvijas Banka lēš, ka viens krīzes mēnesis ekonomikai maksā aptuveni 2-3 procentpunktus.

Mediji

Valdība plāno piešķirt 2,04 miljonus eiro mediju atbalstam. Viens miljons eiro paredzēts elektronisko komercmediju atbalstam, bet 1,4 miljoni – komerciālajiem interneta ziņu portāliem, drukātajai presei un abonēto izdevumu piegādēm.

Arī Latvijas Žurnālistu asociācija aicinājusi valdību finansiāli atbalstīt kvalitatīvos medijus, uzņēmējus un valsts iestādes – izvietot reklāmas vietējos medijos, nevis ārvalstu sociālajos tīklos, bet sabiedrību – abonēt un/vai ziedot medijiem.

Ar aicinājumu valdībām atbalstīt tieši sabiedriskos medijos nākusi klajā arī Eiropas Raidorganizāciju apvienība. Krīzes laikā uzticamu informāciju iedzīvotāji meklē tieši sabiedriskajos medijos, un visā Eiropā pieaug sabiedrisko mediju auditorijas.

Izglītība

Jauno izglītojošo TV kanālu 1.-4. klašu skolēniem „Tava klase” pirmajā dienā internetā skatījušies vairāk nekā 50 000 unikālo apmeklētāju 50 pasaules valstīs. Kanāla veidotāji sola šonedēļ ieviest vairākus uzlabojumus.

No aptuveni 89 000 pirmsskolas vecuma bērnu valstī bērnudārzus šobrīd apmeklē ap 6-7% jeb 5600. Daudzās pašvaldībās bērnudārzi ir slēgti, kamēr citās bērnudārzu apmeklējums ir augstāks par vidējo rādītāju, īpaši Rīgā.

Pasaulē

Igaunijā ar koronavīrusu inficēto skaits sasniedzis 1108, miruši jau 19 pacienti. Aizvadītajā diennaktī apstiprināti 11 jauni inficēšanās gadījumi un četri jauni nāves gadījumi. Stacionēti 129 pacienti, 14 no viņiem ir nepieciešama plaušu ventilēšana.

Lietuvā ar Covid-19 mirušo skaits pieaudzis līdz 14, bet inficēto skaits – līdz 843. Aizvadītajā diennaktī miris viens riska grupā esošs pacients, apstiprināti 32 jauni inficēšanās gadījumi, veiktas 1954 analīzes.

Ar Covid-19 saslimušais Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons ievietots slimnīcā. Pirmdien valdības sanāksmi vadīja ārlietu ministrs Dominiks Rābs. Savukārt pārvietošanās ierobežojumu neievērošana maksājusi amatu Skotijas veselības ministrei.

Pirmo reizi pasaulē Covid-19 konstatēts tīģerim – četrus gadus vecā Malajas tīģeriene Nadja, kas mīt Ņujorkas zoodārzā, ar koronavīrusu, visdrīzāk, inficējusies no dzīvnieku kopēja, kuram nebija slimības simptomu.

Daļā Japānas izsludinās ārkārtas stāvokli Covid-19 dēļ – līdz pirmdienai valstī reģistrēti vairāk kā 4000 inficēto un vismaz 108 mirušie. Tokijā pēdējās trīs dienās – vairāk nekā 340 inficētie, slimnīcām sāk pietrūkt gultasvietu un darbinieku.

Situācija ar Covid-19 sāk stabilizēties – Itālija cer, ka straujākais inficēto skaita pieaugums ir aiz muguras. Līdzīgi situācija arī attīstās Spānijā. Arī ASV ziņo par noslodzes mazināšanos Ņujorkas slimnīcās.

 

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti