LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 5. maijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 5. maijā.

Sabiedrība / veselība

Latvijā aizvadītajā diennaktī no 686 testiem nav konstatēts neviens jauns inficēšanās gadījums, taču slimnīcā miris viens Covid-19 pacients. Līdz šim saslimuši 896 cilvēki, 348 izveseļojušies, bet 17 miruši.

Ceturtdien valdība lems par pulcēšanās ierobežojumu mīkstināšanu, taču ārkārtējo situāciju pēc 12. maija, visdrīzāk, neatcels. Amatpersonas norāda – situācijai ar Covid-19 pasliktinoties, ierobežojumi var atkal kļūt stingrāki.

Šonedēļ Latvija saņems vēl vienu aizsarglīdzekļu kravu – miljonu sejas masku. Drīzumā vērienīgus medicīnas preču iepirkumus plāno arī lielās universitātes slimnīcas, tos uzraudzīs Valsts kontrole.

Iekšlietu ministrija valsts un pašvaldību iestādēm dezinfekcijas vajadzībām bez maksas nodos ap 20 tonnām konfiscētā spirta. Iestādes var pieteikties spirta šķīduma saņemšanai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.

Aptiekas bažījas par iedzīvotāju spēju nodrošināt sev vajadzīgo masku daudzumu, ja valdība lems par to obligātu nēsāšanu publiskās vietās. Vienreiz lietojamās maskas aptiekās maksā ap vienu eiro, un tās regulāri jāmaina.

Transporta samazināšanās krīzes laikā nav uzlabojusi gaisa kvalitāti valstī, atsevišķos rādītājos tā ir pat pasliktinājusies. Daļiņu „pm10” koncentrācija šogad 30 gadījumos pārsniegusi normu (pieļaujami līdz 35 gadījumi gadā).

Maija brīvdienās policija veikusi teju 8000 pārbaudes par Covid-19 ierobežojumu ievērošanu, konstatēti 309 pārkāpumi – pulcēšanās un distances neievērošana. 1700 reizes pārbaudīti nesen no ārzemēm atbraukušie, 53 gadījumos atklāti pārkāpumi.

Budžets / ekonomika

Uz ārkārtējās situācijas laiku valdība palielinājusi atbalstu aizbildnībā esošo bērnu uzturēšanai – turpmāk par bērnu līdz 7 gadu vecumam pabalsts būs 161,25 eiro mēnesī, bet par bērnu vecumā no 7 līdz 18 gadiem – 193,5 eiro mēnesī.

Uzņēmumi varēs atlikt aizdevuma pamatsummas maksājumus līdz 6 mēnešiem – šādu moratoriju izstrādājusi Latvijas finanšu nozare. Gatavību pievienoties moratorijam izteikušas lielākās kredītiestādes.

Pasākumu rīkošanā iesaistītie tehniskie uzņēmumi lūdz valdību rast atbalsta mehānismus arī pēc ārkārtas stāvokļa beigām. Kamēr ir spēkā masu pasākumu aizliegumi, ir apturēta vairāk nekā 100 šajā jomā strādājošu uzņēmumu darbība.

Latvijā pašlaik top iekšzemes tūrisma veicināšanas kampaņa, kas iekļaus dažādas tūrisma aktivitātes. Kampaņas mērķis ir palīdzēt vietējai tūrisma nozarei atgūties pēc Covid-19 krīzes, piedāvājot arī papildu atbalsta instrumentus nozares uzņēmumiem.

42 Latvijas uzņēmumi pieteikušies dalībai digitālajā tirdzniecības veicināšanas izstādē Ķīnā „China – CEEC Online Expo 2020” jūnijā. Izstādes mērķis ir veicināt sadarbību starp 17 Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm un Ķīnu, dalība tajā ir bez maksas.

Izglītība

Līdz ar centralizēto eksāmenu atcelšanu 9. klasēm uzņemšana profesionālajās izglītības iestādēs šogad sāksies ātrāk – dažviet pat 1. jūnijā. Zināms, ka eksāmenu atzīmes no gada vidējām atzīmēm atšķiras tikai par 10-15%.

12. klašu centralizētie eksāmeni varētu ilgt trīs stundas bez pārtraukuma, ar mazāku skaitu uzdevumu, nemainot to grūtības pakāpi. Par konkrētiem lēmumiem centralizēto eksāmenu norisē ministrija informēs 7. maijā.

Pasaulē

Lietuvā pirmdien apstiprināti astoņi, bet Igaunijā – četri jauni inficēšanās gadījumi. Igaunijā vakar veikti 1659 testi, slimnīcās ārstējas 70 Covid-19 pacienti. Lietuvā veikti 5077 testi, kopējais saslimušo skaits – 1423.

Lietuva ierosina atvērt marta vidū slēgtās robežas starp trim Baltijas valstīm un Poliju, jo Covid-19 situācija šajās valstīs ir līdzīga. Trešdien Lietuvas premjers robežu atvēršanu varētu apspriest ar abu pārējo Baltijas valstu kolēģiem.

Zviedrijā, kur Covid-19 dēļ neieviesa stingrus ierobežojumus, reģistrēti vairāk nekā 22 500 inficēšanās un 2700 nāves gadījumi. Lielais mirušo skaits saistīts ar vīrusa izplatību veco ļaužu namos. Zviedru pieejas efektivitāti pagaidām ir pāragri vērtēt.

Indija gatavojas repatriēt simtiem tūkstošu savu pilsoņu, kuri Covid-19 dēļ iestrēguši ārzemēs. Repatriācijas pirmais posms sāksies jau šonedēļ – aviokompānija “Air India” un Indijas jūras spēku kuģi mājās nogādās 15 000 tautiešu no 12 valstīm.

Covid-19 dēļ pasaules tūrisma ekonomika varētu sarukt par 45-70%, radot līdz 400 miljardiem eiro lielus zaudējumus un apdraudot 10 miljonus darbavietu. Slēgto robežu dēļ Eiropas tūrisma nozarē cerības tiek liktas uz iekšzemes tūrisma attīstību.

Koronavīruss pasaulē prasījis jau 250 000 cilvēku dzīvības, no tiem 145 000 – Eiropā. Vissarežģītākā situācija joprojām ir ASV, bet otrajā vietā ierindojas Krievija, kur pēdējā diennaktī apstiprināti vairāk nekā 10 500 jauni inficēšanās gadījumi.

Pasaules Veselības organizācija prognozē, ka koronavīruss tuvākajā laikā nekur nepazudīs un pasaulei jāgatavojas Covid-19 otrajam un trešajam vilnim. ASV zinātnieki šobrīd izskata trīs iespējamos scenārijus vīrusa pandēmijas attīstībai.

Pasaules lielvalstis ir apņēmušās piešķirt vairāk nekā 7,4 miljardus eiro, lai paātrinātu Covid-19 vakcīnas izstrādi. Taču Eiropas Komisija paziņojusi, ka tas ir tikai sākums – pēc tam būs jānodrošina vakcīnas pieejamība visiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti