LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 4. jūnijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 4. jūnijā.

Sabiedrība / veselība

Latvijā trešdien, veicot 1486 Covid-19 testus, atklāti trīs jauni saslimšanas gadījumi, miris viens cilvēks, divi pacienti hospitalizēti. Līdz šim saslimuši 1082 cilvēki, 760 izveseļojušies, bet 25 miruši. Slimnīcās ārstējas 10 pacienti, trīs smagā stāvoklī.

No 10. jūnija valstī tiks atcelta ārkārtējā situācija, iekštelpās atļaus pulcēties līdz 100 cilvēkiem, bet ārā – līdz 300. Spēkā saglabāsies prasība publiskās vietās ievērot divu metru distanci. 9. jūnijā gaidāmi jauni lēmumi par ierobežojumu mīkstināšanu.

Šodien valdība arodslimību sarakstā iekļāvusi arī Covid-19 kopā ar citām bioloģisko faktoru izraisītām slimībām, tostarp infekcijas slimībām, kas iegūtas, strādājot veselības aprūpē, sociālā darba nozarē vai citos dienestos.

Šogad aprīlī 22% darbinieku vecumā no 15 līdz 74 gadiem strādāja attālināti, kas ir astoņas reizes vairāk nekā iepriekš. No tāldarba veicējiem 63,5% bija sievietes, bet 24,3% bija vecumā no 25 līdz 34 gadiem.

Politika / ekonomika

Saeima šodien konceptuāli atbalstīja Covid-19 likumprojektu, kas regulēs dzīvi valstī pēc ārkārtējās situācijas beigām 9. jūnijā. Opozīcija satraukta, ka tas valdībai dos pārāk lielas pilnvaras uz nenoteiktu laiku, tostarp par valsts budžeta jautājumiem.

Covid-19 krīzē cietušajiem tūrisma un eksporta uzņēmumiem varētu daļēji segt darbinieku algas. Šim mērķim plāno atvēlēt 70 miljonus eiro, no tiem 50 miljonus atvēlot eksportējošiem uzņēmumiem, bet 20 miljonus – tūrisma komersantiem.

Līdz ar Covid-19 krīzi strauji pieaugusi e-komercija pārtikas produktu segmentā – ne tikai lielveikalu ķēdes, bet arī vietējo ražotāju tirdziņi piedāvā iegādāties produktus internetā. Tirgotāji atzīst – pieprasījums ir stabilizējies, īpašu kritumu neprognozē.

Viedokļi / prognozes

Opozīcijā esošās Zaļo un Zemnieku savienības Saeimas deputāte Dana Reizniece-Ozola kritizē Covid-19 likumprojektu, kas regulēs dzīvi pēc ārkārtējās situācijas beigām, jo tas nenosaka atbalsta pasākumus uzņēmējiem un darba ņēmējiem, bet dod valdībai varu bez Saeimas akcepta brīvi rīkoties ar valsts naudu.

53% iedzīvotāju domā, ka pēc Covid-19 krīzes viņu ienākumi nemainīsies, bet 6% - ka palielināsies. Visdrošāk jūtas valsts sektorā strādājošie, cilvēki ar algu virs 1000 eiro un seniori. Pesimistiskāki ir privātajā sektorā strādājošie un cilvēki ar bērniem.

Profesors Andis Graudiņš: Cīņā ar Covid-19 visefektīvākie ir preventīvie pasākumi – roku mazgāšana un distances ievērošana, nevis akūtā ārstēšana. Pirms lietot kādas zāles pret Covid-19, tostarp paracetamolu, cilvēkus aicina konsultēties ar savu ārstu.

Pasaulē

Igaunijā vakar reģistrēti 10 jauni Covid-19 gadījumi, bet Lietuvā – trīs. Igaunijā līdz šim miruši 69 cilvēki, bet saslimuši kopumā 1890. Lietuvā kopējais saslimušo skaits sasniedzis 1687, miris 71 cilvēks.

Visvairāk jaunu Covid-19 gadījumu ir Brazīlijā – vakar apstiprināti 27 000 jaunu inficēšanās gadījumu. Kopējais upuru skaits valstī sasniedzis 32 500. Savukārt Eiropā vissarežģītākā situācija joprojām ir Krievijā un Lielbritānijā.

Eiropas Savienība (ES) 15. jūnijā varētu atvērt Covid-19 dēļ slēgtās iekšējās robežas visā bloka teritorijā. No vakardienas savas robežas visu pārējo ES dalībvalstu pilsoņiem atvērusi Itālija.

Eiropas Centrālā banka (ECB) obligāciju ārkārtas iegādēm atvēlēs vēl 600 miljardus eiro, lai palīdzētu eirozonai atkopties no Covid-19 krīzes. Šī uzpirkšanas programma darbosies līdz 2021. gada beigām. Saglabās arī 0% galveno bāzes procentlikmi.

Vācija Covid-19 krīzes seku mazināšanai novirzīs vēl 130 miljardus eiro – naudu saņems uzņēmumi un pašvaldības. Investēs bezdarba mazināšanā, palīdzībā jaunajiem vecākiem, zaļajās un informācijas tehnoloģijās, samazinās PVN likmes.

UNESCO ziņo, ka muzeju slēgšanai Covid-19 krīzē ir ne vien ekonomiska, bet arī sociāla ietekme. Ap 10% no slēgtajiem muzejiem pēc krīzes varētu neatgūties. Pasaulē ir ap 95 000 muzeju, lielākoties Ziemeļamerikā un Rietumeiropā.

Darbu atsākusī Ufici galerija Florencē popularizē jaunu muzeja iepazīšanas veidu – lēno tūrismu. Muzejā vienlaicīgi var atrasties tikai 450 cilvēki, bet drošības pasākumu dēļ pārvietošanās ir lēnāka, kas ļauj uzzināt un izbaudīt vairāk.

Tokijas olimpiādes rīkotāji meklē veidus, kā samazināt pārcelto spēļu rīkošanas izmaksas. Apsver iespēju samazināt skatītāju skaitu atklāšanas un noslēguma ceremonijās, kā arī spēlēs iekštelpās. Spēles paredzēts atklāt 2021. gada 23. jūlijā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti