LSM apskats. Covid-19: Notikumi un jaunumi 31.martā

LSM apskats. Covid-19: Notikumi un jaunumi 31.martā.

Sabiedrība / veselība

Pēdējā diennaktī Latvijā reģistrēti 22 jauni inficēšanās gadījumi, kopējam saslimušo skaitam sasniedzot 398. Līdz šim atveseļojušies aptuveni 30 cilvēki; pašizolācijā - vismaz 2200.

Ar koronavīrusu inficējušies jau vismaz 26 medicīnas darbinieki, divi Covid-19 gadījumi konstatēti bruņotajos spēkos. Vīruss skāris arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu – saslimušas divas dispečeres. Inficēšanās apstiprināta 11 Operatīvās vadības centra darbiniekiem.

27 saslimšanas gadījumi apstiprināti vīriešu patversmē Rīgā, Mazjumpravas ielā 8. Saslimuši gan klienti, gan darbinieki, bet inficēti varētu būt visi 100 patversmē esošie cilvēki.

Nākamnedēļ valdība lems par ārkārtējās situācijas pagarināšanu vēl uz trim mēnešiem. Situācijai ar Covid-19 izplatību valstī stabilizējoties, ārkārtas situāciju varēs pārtraukt arī agrāk.

Būtiski paaugstina sodus par epidemioloģisko prasību neievērošanu – fiziskām personām līdz 2000 eiro, juridiskām – līdz 5000 eiro. Līdz šim policija uzsākusi teju 370 lietas, bet sodus piemērojusi 40 gadījumos.

Valdība nodrošinās brīvpusdienas maznodrošināto, trūcīgo un daudzbērnu ģimeņu bērniem visā valstī. Finansējumu novirzīs pašvaldībām, tām būs jāapzina šādas ģimenes un jānodrošina pusdienu piegāde.

Izziņo ieteikumus daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem un apsaimniekotājiem: rekomendē nelietot liftus, nerīkot mājas ballītes, neapmeklēt rotaļlaukumus u.tml.. Apsaimniekotājiem pastiprināti jāveic namu sanitārā apkope.

Uz nenoteiktu laiku atlikts maijā plānotais "Rimi" Rīgas maratons, par iespējamo norises datumu un dalībnieku reģistrācijas atsākšanu ziņos pēc ārkārtējās situācijas beigām. Visi līdz šim reģistrētie dalībnieki savu vietu saglabās.

Savukārt Skolēnu dziesmu un deju svētkus Covid-19 dēļ atliek par gadu, plānotais norises laiks – 2021. gada 5. - 11. jūlijs.

Ekonomika

Covid-19 krīzes laikā dīkstāves pabalstus varēs saņemt arī pašnodarbinātie un autoratlīdzību saņēmēji (75% apmērā no summas, no kuras maksāts sociālais nodoklis), kā arī mikrouzņēmumu darbinieki (50%).

Kafejnīcām un veikaliem nosaka striktākas higiēnas prasības – jānodrošina apmeklētājiem iespēja nomazgāt vai dezinficēt rokas, jādezinficē virsmas, kases jānodala ar aizsargbarjerām, jāievēro vēl citi drošības pasākumi.

Brīdina par viltotiem zīmola „Eco Forte” dezinfekcijas līdzekļiem, ko var nopirkt internetā un ar starpnieku palīdzību. Viltoto produkciju saņēmušas arī vairākas pašvaldības.

Izglītība

Tā kā mācības klātienē šajā semestrī varētu arī neatsākties, valdība plāno nākamnedēļ lemt par centralizētajiem eksāmeniem – kurus atcelt, kurus aizstāt ar gada vērtējumu. Gala eksāmenus varētu aizstāt pārbaudījumi augstskolās.

Lai palīdzētu 1.-4. klašu skolēniem mācīties attālināti, no nākamās nedēļas sāks darboties izglītojošs TV kanāls „Tava klase" – tas būs skatāms "Re:TV" un "Sporta centra" kanālos, kā arī internetā.

No 31.marta darbību atjauno projekts „PuMPuRS” – skolēni individuālo atbalsta plānu ietvaros atkal varēs saņemt transporta un naktsmītnes kompensācijas, ēdināšanu, kā arī konsultācijas mācību priekšmetos un emocionālo atbalstu.

Pasaulē

Igaunijā reģistrēts jau ceturtais Covid-19 izraisītais nāves gadījums, visi līdz šim mirušie bijuši vecumā virs 80 gadiem. Apstiprināto inficēšanās gadījumu skaits – 745, no tiem pēdējā diennaktī reģistrēti 30.

Arī Lietuvā šodien vēl viens nāves gadījums, kopā miruši jau astoņi cilvēki. Kopējais saslimušo skaits – 533.

Aizvadītajā diennaktī Krievijā fiksēts rekordliels Covid-19 izplatības ātrums – reģistrēti 500 jauni inficēšanās gadījumi, kas ir par divām trešdaļām vairāk nekā iepriekš (302). 387 inficēšanās gadījumi fiksēti Maskavā, 113 – dažādos reģionos.

Savukārt Itālijā Covid-19 skāris jau vairāk nekā 100 000 iedzīvotāju, saslimušo skaits pieaudzis par 4,1%, salīdzinot ar iepriekšējo dienu. Reģistrēti 812 jauni nāves gadījumi. Taču parādās pirmās pazīmes, ka situācija sāk uzlaboties.

Beļģijā no Covid-19 mirusi 12 gadus veca meitene, kļūstot par visjaunāko vīrusa upuri Eiropā. Pāris dienas iepriekš Portugālē vīruss prasīja 14-gadīga zēna dzīvību, bet vēl iepriekš Francijā par vīrusa upuri kļuva 16 gadus veca meitene.

Tikmēr Ungārija uz Covid-19 krīzes laiku piešķīrusi plašākas pilnvaras premjeram, izraisot bažas, ka Viktors Orbāns nu iegūs neierobežotu varu. Eiropas Komisijas prezidente Uzrula fon der Leiena otrdien brīdinājusi dalībvalstis neizmantot Covid-19 par iemeslu demokrātijas vājināšanai.

Lai atslogotu ASV lielākās pilsētas Ņujorkas slimnīcas, pilsētas ostā pietauvojies armijas hospitāļkuģis „Comfort” ar 1000 gultasvietām un 12 operāciju zālēm. ASV šobrīd ir lielākais inficēšanos skaits pasaulē, un tas turpina strauji pieaugt.

Eiropas Savienība apstiprinājusi 37 miljardu eiro piešķiršanu dalībvalstīm Covid-19 seku novēršanai – veselības aprūpes sistēmu pilnveidei, palīdzībai mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Atbalsts attieksies uz iedzīvotāju glābšanas un aizsardzības pasākumiem, kas veikti kopš 1. februāra.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti