LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 28. maijā

LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 28. maijā.

Sabiedrība / veselība

Latvijā vakar, veicot 1951 Covid-19 testu, atklāti četri jauni inficēšanās gadījumi, miris viens slimnieks, viens cilvēks hospitalizēts. Līdz šim saslimis 1061 cilvēks, 741 izveseļojies, bet 24 miruši. Slimnīcās ārstējas 23 pacienti, trīs smagā stāvoklī.

Ar īpašu likumu plāno piešķirt valdībai plašas pilnvaras operatīvi noteikt Covid-19 ierobežojumus arī pēc ārkārtējās situācijas beigām, tostarp ierobežot pulcēšanos. Likumu virzīs izskatīšanai Saeimā steidzamības kārtā.

Pēc ārkārtējās situācijas beigām saglabās arī sodus par izolācijas un pulcēšanās ierobežojumu neievērošanu – fiziskām personām varēs uzlikt no 10 līdz 2000 eiro lielus sodus, bet soda apmērs juridiskām personām paredzēts no 140 līdz 5000 eiro.

Daļa mediķu joprojām nav saņēmusi piemaksas par darbu Covid-19 krīzē, jo valsts kavējas ar naudas izmaksu pašvaldību slimnīcām. Atsevišķas slimnīcas piemaksas segušas no saviem līdzekļiem, joprojām gaida naudu no valsts par martu.

No rītdienas Kuldīgas slimnīcā atkal varēs pierakstīties pie speciālistiem – atsāksies pieņemšanas uz visiem ambulatorajiem pakalpojumiem, plānveida operācijām un endoskopijas izmeklējumiem. Joprojām būs jāievēro piesardzības pasākumi.

Budžets / ekonomika

Covid-19 krīzē noteikto atbalstu uzņēmumiem un strādājošajiem plāno saglabāt līdz gada beigām. Dīkstāves pabalstus aizstās ar jauniem pasākumiem, subsidēs darbavietas, būs spēkā nomas maksas atbrīvojumi un nodokļu termiņu pagarinājumi.

Latvijā mazumtirdzniecības apgrozījums aprīlī bijis par 9% mazāks nekā pirms gada. Par 3,5% sarukusi pārtikas preču mazumtirdzniecība, nepārtikas precēm samazinājums sasniedzis 14,9%, bet autodegvielai – par 5,3%.

Uldis Rutkaste (Latvijas Banka): Valdībai būs jāmeklē papildu nauda investīcijām infrastruktūrā, ko paredz pēckrīzes ekonomikas atveseļošanas stratēģija. Prognozē, ka ekonomikas atveseļošanas pasākumi atdevi dos vēlāk, nekā plāno valdība.

Pasaulē

Igaunijā vakar, veicot 1122 testus, atklāti 11 jauni Covid-19 gadījumi, bet Lietuvā no 6750 Covid-19 testiem pozitīvi bijuši deviņi. Lietuvā līdz šim inficējušies 1656 cilvēki, miruši 68. Igaunijā inficēto skaits sasniedzis 1951, miruši 66 cilvēki.

Eiropa veidos sejas masku, medicīniskā ekipējuma un aprīkojuma stratēģiskās rezerves, lai novērstu to trūkumu Covid-19 krīzes laikā. Tās iepirktu un uzglabātu kāda no dalībvalstīm, izmaksas segtu galvenokārt no Eiropas Savienības budžeta.

Krievijā un Polijā atvieglos virkni ierobežojumu – Maskavā no 1. jūnija cilvēkiem atļaus iet pastaigās, atjaunos tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu. Savukārt Polijā no sestdienas atļaus publiskos pasākumus līdz 150 cilvēkiem.

Čečenija ieviesusi Krievijā stingrākos Covid-19 ierobežojumus, bet republikas līderis Ramzans Kadirovs ar slimībai raksturīgajiem simptomiem nogādāts slimnīcā Maskavā. No 1,5 miljoniem  iedzīvotāju Čečenijā saslimšana reģistrēta 1200 cilvēkiem, 13 miruši.

ASV no Covid-19 miruši jau vairāk nekā 100 000 cilvēku, inficēto skaits tuvojas 1,7 miljoniem. Pēc mirušo skaita uz 100 000 iedzīvotāju ASV ieņem 9. vietu pasaulē ar 30 nāves gadījumiem, pirmajā vietā ir Beļģija ar 81 mirušo uz 100 000 iedzīvotāju.

Itālijā popularitāti gūst caurspīdīgas sejas maskas, kas ļauj redzēt nēsātāja sejas izteiksmi. Tās noder ne tikai nedzirdīgajiem, bet arī pakalpojumu jomā strādājošajiem, ļaujot precīzāk un vieglāk veidot komunikāciju ar klientiem.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti