LSM apskats. Covid-19: Notikumi un jaunumi 27. martā

LSM apskats. Covid-19: Notikumi un jaunumi 27. martā.

Sabiedrība / veselība

Latvijā reģistrēti 36 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi. Kopējais saslimušo skaits sasniedzis 280, no tiem 21 pacients ārstējas stacionārā. Iepriekšējā diennaktī veikti 1089 izmeklējumi, pieaug neizsekojamo inficēšanās gadījumu skaits.

No šodienas Covid-19 analīžu nodošanas punkti atvērti arī Cēsīs, Madonā, Tukumā un Talsos – tajos ar iepriekšēju pierakstīšanos, ierodoties ar privāto automašīnu, cilvēki ar slimības simptomiem un nesen no ārzemēm atbraukušie var veikt bezmaksas analīzes.

Rēzeknes slimnīcā Covid-19 konstatēts vēl diviem medicīnas darbiniekiem, vienam no viņiem nav slimībai raksturīgo simptomu. Saslimšana ar Covid-19 konstatēta arī trim stomatologiem Rīgā.

No 28.marta brīvdienās un svētku dienās būs daļēji slēgti tirdzniecības centri, un šo prasību izpildi kontrolēs policija. No sestdienas tiek slēgtas arī vairākas "Latvijas Valsts mežu" purva takas un pieci skatu torņi.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) lūdz atsaukties pasažierus, kuri 22. martā no plkst. 11 līdz 15.25 brauca autobusā Valka-Seda-Valmiera-Rīga. Tajā ceļoja persona ar Covid-19, tādēļ visiem pasažieriem jāievēro 14 dienu pašizolācija un jāsazinās ar SPKC pa tālruni 67271738.

Ekonomika / finanses

Lai glābtu lielu daļu Latvijas mediju uzņēmumu no darbības slēgšanas, Latvijas Žurnālistu asociācija aicina valdību sniegt atbalstu medijiem, kas veido kvalitatīvu saturu. Bažījas, ka mediju telpas sašaurināšanās Covid-19 krīzes rezultātā var apdraudēt valsts informatīvo drošību.

Ziemeļvalstu un Baltijas valstu ministri aicinājuši Ziemeļu Investīciju banku maksimāli palielināt kreditēšanas apjomus šī reģiona uzņēmumiem, kas saskaras ar krīzes izraisītām īslaicīgām likviditātes problēmām. Banka vērtēs iespējas palielināt kreditēšanu.

Izglītība / kultūra

Pēc pirmās attālināto mācību nedēļas Izglītības un zinātnes ministrija secinājumus par mācību kvalitāti vēl neizdara, bet sola no 6. aprīļa ieviest īpašu virszemes TV programmu mācību atbalstam 1.-4. klašu skolēniem.

Šovasar paredzētie skolēnu dziesmu un deju svētki, visticamāk, tiks pārcelti uz nākamo gadu. Lēmumu par svētku norisi plānots pieņemt 31. martā. Covid-19 krīzes dēļ jau apturētas svētku dalībnieku skates, konkursi, kopmēģinājumi un citi pasākumi.

Tehnoloģijas / ražošana

Latvijā tiek izstrādāts virtuālais stimulators civilo un militāro mediķu trenēšanai darbam Covid-19 un līdzīgu epidēmiju apdraudējuma apstākļos. Radīto virtuālās realitātes apmācību rīku varēs pielietot gan Latvijas, gan ārvalstu atbildīgie dienesti.

Transports

Kravu plūsma caur Poliju ir vienkāršota, rindas uz robežām vairs neveidojas. Problēmas saglabājas uz Ungārijas, Bulgārijas un Turcijas robežām, bet Krievijas un Baltkrievijas virzienā kravu kustība turpinās.

Pašvaldības

Rīgā skolēniem no maznodrošinātām un trūcīgām ģimenēm izsniegs dāvanu kartes pārtikas iegādei Rīgas lielākajās pārtikas veikalu ķēdēs ārkārtējās situācijas laikā. Alkoholu, tabaku un elektronikas preces ar dāvanu kartēm nopirkt nevarēs.

Rīgā uz ārkārtējās situācijas laiku tiek atcelta lielākā daļa atlaižu pilsētas sabiedriskajā transportā. Atlaides saglabā cilvēki ar invaliditāti, pirmsskolas vecuma bērni, policisti, skolotāji, bez maksas varēs braukt mediķi un sociālie darbinieki.

Iedzīvotāji Kolkā un Mērsragā bažījas, ka lielais dabas mīļotāju pieplūdums abos ciemos apdraud tur dzīvojošos vecos ļaudis, un aicina tūristus izvēlēties nomaļākas vietas atpūtai dabā, kur iespējams nodrošināt sociālo distancēšanos.

Pasaulē

Lielbritānijas premjerministram Borisam Džonsonam konstatēta inficēšanās ar koronavīrusu. Pašizolācijā esošais premjers turpina ar videokonferenču palīdzību vadīt britu valdības darbu.

Igaunijā Covid-19 diagnosticēta jau 575 cilvēkiem, pēdējā diennaktī – 37. No diennaktī veiktajām 1010 analīzēm pozitīvas bijušas 4%. Stacionēti 40 slimnieki, septiņi kritiskā stāvoklī, bet izveseļojušies jau 11 cilvēki.

Lietuvā miris piektais Covid-19 pacients – 94 gadus vecs vīrietis. Pēdējā diennaktī reģistrēti 46 jauni inficēšanās gadījumi, kopējais saslimušo skaits – 345. Pašizolācijā šobrīd atrodas 545 medicīnas darbinieki, tostarp ārsti.

ASV kļūst par līderi Covid-19 izplatības ziņā – inficēto skaits tiek lēsts no 82 000 līdz 85 000. ASV reģistrēts arī visstraujākais Covid-19 pieaugums vienā valstī vienā diennaktī – 17 000 jaunu inficēšanās gadījumu. Tomēr mirušo skaits (1300) ir septiņreiz mazāks nekā Itālijā.

20 ekonomiski attīstītāko valstu līderi apsolījuši ieguldīt pasaules ekonomikā vairāk nekā 5 triljonus ASV dolāru, lai cīnītos pret koronavīrusa epidēmijas izraisīto ekonomikas lejupslīdi. 

Šajā nedēļā pasaules biržās piedzīvota neliela atkopšanās pēc dramatiskā krituma Covid-19 pandēmijas iespaidā. „Dow Jones” un „Nasdaq” demonstrē kāpumu par attiecīgi 6% un 5,6%, kopš 23. marta cerīgi izskatās arī Eiropas biržas.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti