LSM apskats. Covid-19: Notikumi un jaunumi 26. martā

LSM apskats. Covid-19: Notikumi un jaunumi 26. martā.

Sabiedrība/Veselība

Pēdējā diennaktī Latvijā reģistrēti vēl 23 Covid-19 saslimšanas gadījumi, kopējais saslimušo skaits – 244, no tiem stacionēti 16. Jau pāris dienas jaunu saslimšanas gadījumu skaits ir vienmērīgs.

Turpmāk iedzīvotāji, kuru analīzes uz Covid-19 būs negatīvas, informāciju saņems e-veselības portālā, bet pozitīva rezultāta gadījumā cilvēkiem zvanīs Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti.

Valdība plāno stingrāk noteikt sociālo distancēšanos – apsver iespēju aizliegt publiskās vietās vienkopus atrasties vairāk par diviem cilvēkiem, izņemot ģimeni. Aicina iedzīvotājus nedrūzmēties arī dabas objektos.

Oficiālā informācija par Covid-19 Latvijā turpmāk būs atrodama vienuviet – Valsts kancelejas izveidotajā interneta vietnē: covid19.gov.lv. Tajā publicēti jaunumi par vīrusa izplatību, statistikas dati un atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem.

Policija ierosinājusi jau 300 administratīvās lietas par ārkārtas situācijā noteikto ierobežojumu pārkāpumiem. Pašizolācijas pārkāpumu gadījumā draud sods līdz 350 eiro, bet karantīnas pārkāpējiem, kuri būs inficējuši citus – astoņu gadu cietumsods.

Rīgas viesnīcas piedāvā izmitināt vairāk nekā 2000 cilvēku, kam nepieciešams pašizolēties. Saraksts ar viesnīcām un to piedāvātajām numuru cenām ir pieejams šeit. Par uzturēšanos naktsmītnēs iedzīvotājiem jāmaksā pašiem.

Ekonomika/Finanses

Valdība piešķīrusi 8 miljonus eiro trīs mēnešu piemaksām mediķiem par darbu Covid-19 krīzes laikā. 27. martā Veselības ministrija publiskos kritērijus un vadlīnijas piemaksu apmēra aprēķināšanai un piemaksu saņēmēju noteikšanai.

Valdība atbalstīs visus uzņēmumus, kuru apgrozījums krīzes dēļ krities par 30%, bet atsevišķos gadījumos – par 20%, atceļot iepriekšējo lēmumu atbalstīt tikai noteiktas nozares. Par atbalstu pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem valdība varētu lemt nākamnedēļ.

Latvija šodien papildinājusi savu kasi par 550 miljoniem eiro, starptautiskajos finanšu tirgos emitējot eiroobligācijas. Savukārt Ziemeļu investīciju bankā rezervēti papildu 500 miljoni eiro uzņēmējdarbības atbalstam.

Latvijas Banka prognozē, ka Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) 2020. gadā samazināsies par 6,5%, bet inflācija būs 0,5% . Aplēses balstās uz pieņēmumu, ka Covid-19 tiks veiksmīgi ierobežots un tā ietekme uz tautsaimniecību būs īslaicīga.

Izglītība/Kultūra

Līdz krīzes beigām skolām un skolēniem portālā „Filmas.lv”, sadaļā „Kino skolās tiešsaistē” ir pieejamas vairāk nekā 40 filmas ar pievienotiem metodiskajiem materiāliem skolotājiem un darba lapām skolēniem.

Tehnoloģijas/Ražošana

Iekšlietu ministrija aicina vietējos masku, respiratoru, aizsargbriļļu un kombinezonu ražotājus pieteikties iepirkumos par individuālajiem aizsarglīdzekļiem dažādu dienestu vajadzībām. Produkcijas piedāvājumus var sūtīt uz Krīzes vadības centra e-pastu [email protected].

Transports

Lai nodrošinātu lielāku distanci starp pasažieriem Covid-19 krīzes laikā, no 27. marta reģionālajos maršrutos tiks ierobežots pasažieru skaits vienā autobusā – pasažieri varēs ieņemt katru otro sēdvietu.

Pašvaldības

Rīgā atkal palielinās sabiedriskā transporta rīta reisu skaitu maršrutos ar lielāko pasažieru pieplūdumu. Sākoties Covid-19 krīzei, „Rīgas satiksme” samazināja reisu skaitu, kā rezultātā – pārpildīts transports ar lielāku inficēšanās risku pasažieriem.

Rīga Covid-19 dēļ pārcēlusi nekustamā īpašuma nodokļa samaksas termiņu no 31. marta uz 15. maiju.

Līvānos ieviesta daudzdzīvokļu māju kāpņu telpu dezinfekcija – katru dienu sētnieki ar dezinfekcijas līdzekli apstrādā kāpņu margas, durvju rokturus, pastkastītes un palodzes, bet reizi nedēļā – kāpnes.

Lai veiksmīgāk kontrolētu apmeklētāju plūsmu un noteikto ierobežojumu ievērošanu, Cēsu tirgus piesaistījis papildu darbiniekus. Tirgus vadība prognozē – tā kā cilvēki iepērkas retāk, arī tirgotāju skaits varētu samazināties.

Pasaulē

ASV turpina strauji pieaugt ar koronavīrusu inficēto skaits, mirušo skaits pārsniedzis 1000. Covid-19 izraisītais bezdarbs skāris jau 3,3 miljonus cilvēku. Lai mazinātu vīrusa ekonomiskās sekas, ASV Senāts apstiprinājis vairāk nekā divu triljonu ASV dolāru vērtu ekonomikas stimulēšanas plānu.

Spānijā pēdējās diennakts laikā no Covid-19 miruši vēl 656 cilvēki, konstatēts Eiropā lielākais jaunu inficēšanās gadījumu skaits. Kopā saslimuši jau 49 500 cilvēki. Valstī joprojām iestrēguši ap 40 000 ārvalstu tūristu.

Ziemeļvalstīs visvairāk Covid-19 gadījumu reģistrēts Norvēģijā – 3100, miruši jau 14 cilvēki. Zviedrijā ar koronavīrusu inficēto skaits pārsniedz 2500, miruši vismaz 64. Zviedrijā slēgtas tikai vidusskolas un augstskolas, bet iedzīvotākiem ieteikts regulāri uzturēties svaigā gaisā. Somijā reģistrēti 880 inficēšanās gadījumi.

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) brīdina – dažu tuvāko nedēļu laikā pasaule var sākt just pārtikas trūkumu ieviesto ierobežojumu dēļ. Tādas nozīmīgas pārtikas ražotājas kā Krievija, Kazahstāna un Vjetnama ierobežojušas vai apturējušas pārtikas produktu eksportu.

Eiropas Savienība dalībvalstu atbalstam Covid-19 krīzes laikā plāno piešķirt 37 miljardus eiro, lielākoties no kohēzijai neizmantotās naudas. Latvija varētu pretendēt uz nepilniem 800 miljoniem eiro, lai cīnītos ar krīzes sekām. Paplašinot Solidaritātes fonda atbalstu, visām valstīm varētu piešķirt vēl aptuveni 800 miljonus eiro.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti