LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 26. maijā

LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 26. maijā.

Sabiedrība / veselība

Latvijā vakar, veicot 1828 Covid-19 testus, saslimšana apstiprināta vēl četriem cilvēkiem, hospitalizēti divi pacienti. Līdz šim saslimuši 1053, izveseļojies 741, bet miruši 22 cilvēki. Šobrīd slimnīcās ārstējas 25 pacienti, divi smagā stāvoklī.

Šovasar plāno pabeigt slimnīcu līmeņu pārskatīšanu. Pēc atšķirīgā reģionālo slimnīcu snieguma Covid-19 krīzē nevienai slimnīcai līmeni nepaaugstinās, bet pārskatīs pakalpojumu klāstu, ko slimnīcas vēsturiski ir sniegušas.

Pašvaldību slimnīcās sarūk individuālo aizsarglīdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu krājumi – vidēji to pietiks pusotram mēnesim. Atjaunojot visus ambulatoros pakalpojumus, krājumi varētu izsīkt arī ātrāk.

Covid-19 krīzē vardarbība ģimenēs turpina pieaugt, fiziskā vardarbība kļuvusi smagāka, ir ziņas arī par vienu slepkavību. Centrs “Marta” aicina piešķirt vairāk līdzekļu sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem, lai novērstu nopietnus gadījumus.

Sākta ziedojumu vākšana SOS bērnu ciematiem – Covid-19 krīzē ir pieauguši to ikdienas tēriņi, nepieciešams algot aukles, kas ļautu pēc intensīvā darba krīzē atpūsties SOS mammām. Kopumā SOS ciematos šobrīd dzīvo 120 bērnu.

Budžets / ekonomika

Valdība ekonomikas atveseļošanai plāno mobilizēt 4,5 miljardus eiro – 2,2 miljardus investēs infrastruktūras objektos, 300 miljonus atvēlēs pētniecībai privātajā sektorā, kreditēšanai un garantijām būs pieejami 1,3 miljardi.

Lai pēc Covid-19 krīzes veicinātu ekonomisko aktivitāti, par 14,9 miljoniem eiro no Eiropas Kohēzijas fonda Latvijas reģionos attīstīs bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādi. Projekta mērķis ir uzlabot atkritumu pārstrādes sistēmu valstī.

Rīga šovasar ar vairākām tūristu piesaistes kampaņām Baltijā un Skandināvijā vilinās ārvalstu un pašmāju ceļotājus, liekot uzsvaru uz atpūtas un darījumu tūrismu. Tūrisma veicināšanas pasākumos plānots investēt 780 000 eiro. 

Stikla pārklājumu ražotājs “Groglass” iepauzēs ražošanu un uz laiku atbrīvos 92 darbiniekus. Ražošanu atsāks rudenī. Uzņēmuma produkciju izmanto specializētas ierāmēšanas darbnīcas vairāk nekā 45 valstīs, Covid-19 dēļ daudzas no tām slēgtas.

Covid-19 krīze ļāvusi diviem draugiem veiksmīgi atvērt Latvijā lielāko auto simulatoru zāli. Apmeklētāji var maksimāli reālistiski iejusties autobraucēju lomā, sēžot īstos sacīkšu auto krēslos pie īstām sporta stūrēm un kloķiem.

Transports

Pirmajos trīs mēnešos sabiedriskajā transportā Latvijā pārvadāts par 13,3% mazāk pasažieru nekā pērn. 80,4% pasažieru pārvadāti lielāko pilsētu maršrutos, 8% - vietējās nozīmes maršrutos, 4,4% - starppilsētu maršrutos un 7,2% - pa dzelzceļu.

Daugavpilī cilvēki apzinīgāk nekā Rēzeknē sabiedriskajā transportā izmanto sejas aizsegus. Novērojumi liecina, ka puse pasažieru uzvedas apzinīgi, puse – prasības ignorē. Abās pilsētās pasažieru skaits sabiedriskajā transportā pamazām pieaug.

Kultūra / izglītība

No šodienas apmeklētājiem atvērta Latvijas Nacionālā bibliotēka. Pirms došanās uz Gaismas pili ieteicams iepriekš reģistrēties, rezervēt nepieciešamos iespieddarbus, nākt ar savus datoru un lietot sejas maskas. Ieviesti arī dažādi citi nosacījumi.

Pasaulē

Eiropā pamazām atver robežas: Dānija atļaus iebraukt atsevišķām Vācijas un ziemeļvalstu iedzīvotāju kategorijām, bet Ungārijā bez 14 dienu karantīnas varēs ieceļot Ungārijas un Serbijas pilsoņi. Vācijā ārvalstnieki varēs iebraukt pēc 15. jūnija.

Savukārt Vidusjūras valstis, sarūkot Covid-19 izplatībai, sāk gatavoties tūrisma sezonai. Grieķija tūristus uzņems no jūnija vidus, Itālijā bez 14 dienu karantīnas tūristi varēs iebraukt no nākamās nedēļas, bet Spānijā – no 1. jūlija.

Vācijas valdība ar 9 miljardiem eiro glābs valstī lielāko aviokompāniju "Lufthansa" – iegādāsies aptuveni piekto daļu uzņēmuma akciju apmaiņā pret nepieciešamajiem aizdevumiem. Citas kompānijas bažījas par iespējamu negodīgu konkurenci.

Ungārija jūnija sākumā varētu atcelt uz Covid-19 krīzes laiku valdībai piešķirtās beztermiņa ārkārtas pilnvaras, ja vien valstī strauji nepalielināsies saslimstība. Sākotnēji pilnvaru palielināšanu atbalstīja 94% iedzīvotāju, šobrīd – tikai 40%.

Francija reformēs savu veselības aizsardzības sistēmu, kuras trūkumus spilgti izgaismoja Covid-19 pandēmija. Galvenās prasības no mediķu puses ietver lielākas algas, mazāku darba intensitāti un valsts slimnīcu parādu likvidāciju.

Covid-19 krīze parādījusi Eiropas pārāk lielo atkarību no importa, galvenokārt no Ķīnas. Eiropas Savienības politiķu diskusijās izskan aicinājumi restrukturizēt Eiropas ražošanu, īpaši stratēģiski nozīmīgās jomās, lai atgūtu ekonomisko suverenitāti.

Lielbritānijas premjera padomnieka Dominika Kamingsa skandāla dēļ no amata atkāpsies valsts sekretāra vietnieks Duglass Ross, kurš nespējot saviem vēlētājiem attaisnot padomnieka palikšanu amatā. Kamingss tika pieķerts, pārkāpjot pašizolāciju.

Itālijas gaisa spēku vienība sākusi īpašu akciju mediķu un citu speciālistu godināšanai cīņā ar Covid-19 – lidotāji virs lielākajām pilsētām iekrāso debesis valsts karoga krāsās. Akcija jau noritējusi Turīnā un Milānā, tā noslēgsies 2. jūnijā Romā.

Covid-19 krīze ietekmējusi citu infekcijas slimību izplatību pasaulē – saīsinājās gripas sezona, krietni zemāka saslimstība ar masalām, vējbakām un masaliņām. Iespējams, ka cilvēki vairāk slimoja mājās un nevērsās pie ārsta, tā neiekļūstot statistikā.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti