LSM apskats. Covid-19: Notikumi un jaunumi 2. aprīlī

LSM apskats. Covid-19: Notikumi un jaunumi 2. aprīlī.

Sabiedrība / veselība

Latvijā Covid-19 apstiprināts vēl 12 cilvēkiem; kopā 458 saslimušie. 32 pacienti stacionēti, trīs ar smagu slimības gaitu. Aizvadītajā diennaktī kopā veiktas 1024 Covid-19 analīzes.

Covid-19 apstiprināts arī četriem cilvēkiem sociālās aprūpes centrā „Eleja” – trim darbiniekiem un vienam iemītniekam.

Dobeles slimnīcā vīruss konstatēts arī vienam pacientam bērnu nodaļā – tā šobrīd slēgta, vairāki slimnīcas darbinieki karantīnā.

Aprīļa vidū Latvija varētu saņemt ātros Covid-19 testus, kas ļauj 45 minūšu laikā iegūt drošticamu atbildi. Ātros testus sākotnēji izmantos slimnīcās.

Turpmāk valsts apmaksās Covid-19 analīzes arī vides dienesta inspektoriem, karavīriem un žurnālistiem ar elpceļu infekcijas pazīmēm. Pieteikties analīzēm varēs ar darba devēja starpniecību.

Skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēji nedrīkstēs apkalpot klientus ar elpceļu saslimšanas pazīmēm un sniegt pakalpojumus mājas apstākļos. Klientus drīkstēs pieņemt tikai pēc pieraksta, reģistrējot klienta datus – vārdu, uzvārdu, tālruņa numuru.

Iedzīvotāji var turpināt izmantot pases un ID kartes, kurām termiņš beidzies pēc 13. marta. Personu apliecinošu dokumentu var mainīt, ja cilvēkam vispār nav šāda dokumenta, kā arī vārda vai uzvārda maiņas gadījumā.

Politika

Valdība vēlas iegūt tiesības vairākkārt pagarināt ārkārtējo situāciju – šobrīd Ministru kabinets drīkst lemt tikai par vienu pagarinājumu. Gala lēmums jāpieņem Saeimai. Nākamnedēļ valdība lems, vai pagarināt ārkārtējo situāciju ilgāk par 14. aprīli.

Ekonomika

Valsts galvoto studiju un studējošā kredītu atmaksu varēs atlikt uz laiku līdz 6 mēnešiem – ar iesniegumu jāvēršas kredītiestādē, ar kuru noslēgts līgums.

Paredz iespēju atbrīvot uzņēmējus no nomas maksas ārkārtējās situācijas laikā, ja telpas nomātas no valsts vai pašvaldības vai to kapitālsabiedrībām. Lai saņemtu atbrīvojumu, uzņēmumam jāatbilst noteiktiem kritērijiem.

Attīstības finanšu institūcija “Altum” piešķīrusi aizdevumu 100 000 eiro apmērā Latvijā izgudroto sejas vairogu ražošanai. Finansējums ļaus tuvākā laikā saražot 15 000 sejas vairogu, no tiem 10 000 tiks piegādāti ārstniecības iestādēm.

Transports / ceļošana

Lietuvas ieviesto pastiprināto pārbaužu dēļ apgrūtināta Latvijas-Lietuvas robežas šķērsošana. Latvijas pusē pirms Grenctāles izveidojusies 16 kilometrus gara rinda.

Pēc dažādu ierobežojumu ieviešanas pasažieru skaits reģionālajos autobusu reisos krities līdz pat 90%, pārvadātājiem sāk trūkt naudas. Pārvadātājiem drīzumā var nākties lūgt palielināt valsts dotācijas.

Kultūra

Režisors Ivars Zviedris aicina cilvēkus sūtīt stāstus topošajai filmai par Covid-19 radīto ārkārtas situāciju. Attēlus, tekstus, video vai audio var iesūtīt režisora "Facebook" kontā, e-pastā: [email protected] vai WhatsApp: 29411202.

Pasaulē

Igaunijā reģistrēti jau 11 Covid-19 izraisīti nāves gadījumi, no tiem seši – pēdējā diennaktī. Diennakts laikā reģistrēti 79 jauni inficēšanās gadījumi, kopējam inficēto skaitam sasniedzot 858.

Lietuvā no Covid-19 miruši jau deviņi cilvēki – pēdējā diennaktī miris vēl viens gados vecs pacients. Kopā inficēto skaits pārsniedzis 600.

Covid-19 saslimšanu skaits pasaulē tuvojas miljonam, miruši jau aptuveni 50 000 cilvēku.

Covid-19 visstraujāk turpina izplatīties ASV, kur apstiprināti 215 000 inficēšanās un vairāk nekā 5 000 nāves gadījumu. Pārvietošanās ierobežojumus visā valsts teritorijā vēl nenosaka, taču dažādus ierobežojumus sāk ieviest atsevišķi štati.

Covid-19 turpina graut globālo ekonomiku. Nedēļas laikā ASV bezdarbnieku skaits pieaudzis par 6,6 miljoniem. Vācijas ekonomika šogad varētu sarukt par vairāk nekā 5%, bet Ķīnā pirmo reizi 44 gadu laikā ekonomiskā izaugsme varētu apstāties pilnībā.

Koronavīrusa pandēmijas dēļ atliek ANO klimata samitu, kas bija plānots novembrī Lielbritānijas pilsētā Glāzgovā. Samits pārcelts uz nākamo gadu, konkrētu laiku izziņos vēlāk.


 

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti