LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 13. maijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 13. maijā.

Sabiedrība / veselība

Latvijā pēdējā diennaktī miris vēl viens Covid-19 pacients, veikti 2199 testi, atklājot vienu jaunu inficēšanās gadījumu. Līdz šim inficējies 951 cilvēks, miruši 19, bet 627 izveseļojušies. Slimnīcās ārstējas 31 pacients, no viņiem divi smagā stāvoklī.

Reģionālās slimnīcas labi tiek galā Covid-19 krīzē. Atsevišķās slimnīcās, piemēram, Valmieras slimnīcā, kur radusies nesamērīgi liela slodze, varētu pārplānot pacientu plūsmas. Dažas slimnīcas ziņo arī par nepietiekamiem aizsarglīdzekļu krājumiem.

Kriminālvajāšanai nodota viltus ziņu izplatītāja Nika Endziņa lieta – viņš publiski aicināja iznīcināt ķīniešus, izplatīja dezinformāciju, radot satraukumu sabiedrībā un traucējot valsts iestāžu darbu.

Budžets / ekonomika

Valdības darba virzieni Covid-19 krīzē – pabalsti, infrastruktūra un modernizācija. Mērķis ir atbalstīt darbaspēka pārkvalifikāciju, sildīt ekonomiku ar finansējumu ceļu remontiem, pārstrukturēt tautsaimniecību un atbalstīt pētniecību.

Latvijā Covid-19 krīze parādījusi nodokļu sistēmas nepilnības, kā rezultātā valstī ir daudz sociāli neaizsargātu cilvēku. Izmaiņas nodokļu sistēmā, kas skars arī mikrouzņēmumu nodokļa režīmu, varētu stāties spēkā nākamgad.

Kopā ar pārējām nodokļu izmaiņām varētu skatīt arī samazinātas PVN likmes piemērošanu tūrisma un viesmīlības nozarēm. Ekonomikas ministrija rosina uz trim gadiem samazināt nozarei piemērojamo PVN likmi no 21% uz 5%.

Latvijas Darba devēju konfederācija lūdz valdību finansēt individuālo aizsardzības līdzekļu iegādi uzņēmumu darbiniekiem, īpaši tirdzniecībā, pakalpojumu, rūpniecības, viesmīlības un aprūpes jomās. Izmaksas – 35-67 miljoni eiro mēnesī.

Transports / ceļošana

Rīgas sabiedriskajā transportā no šodienas atjaunoti braukšanas maksas atvieglojumi skolu tehniskajiem darbiniekiem, arodskolu skolēniem, 3. grupas invalīdiem un daudzbērnu ģimenēm. No 18. maija bez maksas brauks arī 9. un 12. klašu skolēni.

Latvijas ceļotāji šovasar, visdrīzāk, varēs brīvi ceļot tikai pa Baltijas valstīm – ja augustā būs iespējams aizceļot tālāk, satiksmes ministra Linkaita ieskatā tas būs liels sasniegums. Tikmēr lidosta “Rīga” jau pielāgojas darbam Covid-19 apstākļos.

Kultūra / izglītība

Skolēni, vecāki un skolotāji aptaujā atzīst – attālinātās mācības palielina zināšanu plaisu starp skolēniem. To rada vecāku atšķirīgās iespējas un vēlme iesaistīties mācību procesā, uzņemoties skolotāja lomu.

Latvijas Nacionālā bibliotēka prognozē būtisku Latvijā publicēto izdevumu skaita un tirāžu sarukumu 2020. gadā. Covid-19 krīzes laikā izdevējiem izsniegts par 32.5% mazāk ISBN numuru nekā pērn. Ja krīze ieilgs, 2021. gads varētu būt vēl grūtāks.

Atcelts šovasar plānotais simfonisko orķestru festivāls “Rīga Jūrmala”. Tomēr turpinās darbs pie nākamā gada programmas un jaunām iniciatīvām – starptautiskām meistarklasēm tiešsaistē un TV koncerta izcilā diriģenta Marisa Jansona piemiņai.

Viedokļi / prognozes

NMPD vadītāja Cipule: Lai arī publiski tiek apšaubīta “GP Nord” piegādāto sejas masku un respiratoru kvalitāte, šī krava ļāva savlaicīgi ierobežot Covid-19 izplatību. Līdz šim nav bijis iemesla apšaubīt šo aizsardzības līdzekļu funkcionalitāti.

“airBaltic” vadītājs Gauss: pateicoties valdības plānam ieguldīt aviosabiedrībā līdz 250 miljoniem eiro tuvākajos gados, pēc krīzes “airBaltic” varētu nostiprināties kā viens no ilgtspējas līderiem. Šobrīd kompānija ir labā stāvoklī un spēs izturēt krīzi.

Ekonomiste: Covid-19 krīze parāda, cik apdraudētas ir globālās piegādes ķēdes, tādēļ attīstītās valstis sāks atjaunot ražošanu, investējot robotizācijā. Eiropā un ASV atgriežas ražošana ķīmiskajā rūpniecībā, metālapstrādē, elektrotehnikā un elektronikā.

Pasaulē

Igaunijā, veicot 1133 testus, vakar atklāti 5 jauni Covid-19 gadījumi, bet Lietuvā no 7878 testiem pozitīvi bija 14. Igaunijā līdz šim miris 61 saslimušais, bet Lietuvā – 54. Kopējais saslimušo skaits Lietuvā – 1505.

Krievijā ir otrs lielākais Covid-19 inficēto skaits pasaulē aiz ASV – tas pārsniedzis 240 000. Pēdējās dienās ik dienu konstatē ap 10 000 jaunu inficēšanās gadījumu, tomēr valstī pakāpeniski atcels pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumus.

ANO brīdina par humāno krīzi Austrumukrainā. Covid-19 dēļ Ukrainas nekontrolētā valsts daļa gandrīz pilnībā nošķirta no ārpasaules, tur joprojām turpinās apšaudes, pienāk ziņas par pamiera pārkāpumiem un ievainotiem karavīriem.

Francijā Covid-19 krīze saasinājusi problēmas – trūcīgākajos pilsētu rajonos notikušas vardarbīgas sadursmes ar policiju, tiek dedzinātas automašīnas, iedzīvotāji sūdzas par agresīviem kārtības sargiem, kam jānodrošina ierobežojumu ievērošana.

Spānijā no 15. maija visiem ieceļotājiem būs obligāti jāievēro divu nedēļu karantīnas režīms. Šī prasība neattieksies uz kravas auto šoferiem, lidmašīnu un kuģu apkalpes locekļiem, veselības aprūpē strādājošajiem un pierobežas iedzīvotājiem.

Savukārt Islandē ieceļotāji varēs veikt Covid-19 testu, negatīva rezultāta gadījumā viņiem nebūs jāievēro 14 dienu karantīna.

Eiropas Komisija piedāvā vadlīnijas tūrisma atjaunošanai – iesaka pakāpeniski atvērt robežas visā Eiropā vienlaicīgi, samazināt pasažieru skaitu lidmašīnās, piedāvā atbalsta pasākumus nozares uzņēmumiem un ieteikumus restorāniem un viesnīcām.

Atsākoties gaisa satiksmei, aviokompānijas un lidostas iesaka vienlaikus ieviest vairākus drošības pasākumus, tostarp temperatūras mērīšanu, distancēšanos, kontaktpersonu izsekošanu, papildu dezinfekciju un masku lietošanu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti