LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 1. jūnijā

LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 1. jūnijā.

Latvijā

Latvijā svētdien, veicot 652 Covid-19 testus, neatklāj nevienu jaunu gadījumu, nav arī jaunu hospitalizēto. Kopumā līdz šim saslimuši 1066 cilvēki, 745 izveseļojušies, 24 miruši. Šobrīd slimnīcās ārstējas 18 pacienti, trīs smagā stāvoklī.

Skatīšanai Saeimas 1. lasījumā šodien nosūtīts likumprojekts, kas pēc ārkārtējās situācijas beigām dos valdībai lielāku varu uz nenoteiktu laiku ieviest dažādus Covid-19 ierobežojumus un turpināt virkni atbalsta programmu krīzes pārvarēšanai.

Balstoties uz jaunākajiem datiem par Covid-19 izplatību, Latvijas iedzīvotājiem īpaši neiesaka apmeklēt četras valstis – Zviedriju, Lielbritāniju, Beļģiju un Portugāli. Salīdzinoši augsti saslimstības rādītāji ir arī Maltā, Īrijā un Spānijā.

Covid-19 ierobežošanas dēļ kavējas pasta sūtījumu apmaiņa ar ārvalstīm, lielākās grūtības sagādā sastrēgumi lielākajās tranzīta lidostās. Tādēļ Latvijas Pasts brīdina par ilgākiem sūtījumu piegādes laikiem, aicina sekot jaunumiem uzņēmuma mājaslapā.

Ārkārtējā situācija pastiprinājusi bērnu nomāktību, depresiju un paškaitējošu uzvedību. Kopš marta bērniem un jauniešiem sniegtas vairāk nekā 1200 konsultācijas, galvenokārt saistībā ar grūtībām mācībās un emocionālo gaisotni ģimenē.

Budžets / ekonomika

Koalīcijas partijas atbalsta 32 miljonu eiro piešķiršanu kultūras nozarei, to novirzot pabalstiem, infrastruktūrai, radošajām stipendijām un valsts pasūtījumiem radošajiem darbiem. Šis atbalsta projekts vēl jāapstiprina valdībai.

Covid-19 krīzes laikā, jo īpaši aprīlī, Latvijā nodibināts mazāk jaunu uzņēmumu. Iepriekš dienā vidēji tika reģistrēti 35-40 jauni uzņēmumi, bet marta beigās un aprīlī to skaits dienā bija vien 25. Tomēr pēdējās divās nedēļās to skaits atkal pieaudzis.

Uzņēmēji lēš, ka pēc krīzes uzņēmumu ikdienā arvien vairāk ienāks hibrīddarbs, kad daļu laika darbinieki strādās no mājām, daļu – birojā. Savukārt tāldarba attīstība ļaus uzņēmumiem daļu darbinieku algot un organizēt jebkurā pasaules vietā.

Izglītība / kultūra

Rīt ar angļu valodas pārbaudījumu sākas centralizētie eksāmeni 12. klasēm. Skolās būs jāievēro 2 metru distance, telpas jādezinficē, bet maskas nebūs obligātas. Visi centralizētie eksāmeni šogad ilgs līdz 3 stundām, ar pārplānotiem uzdevumiem.

Ja epidemioloģiskā situācija septembrī ļaus atjaunot klātienes mācības, priekšroka būs jaunāko klašu skolēniem. Līdz septembrim plāno uzlabot turpmāko mācību procesu situācijā, ja arī rudenī būs jāievēro distance un citi ierobežojumi.

No šodienas mēģinājumus drīkst atsākt amatieru kolektīvi, ievērojot sanitāro protokolu ar vairāk nekā 20 prasībām, tostarp mēģinājumi līdz 25 cilvēkiem, ar 3 metru distanci un līdz 3 stundām.

No 1. jūnija drīkst rīkot bērnu nometnes un dažādas nodarbības, ievērojot stingrus drošības noteikumus. Obligātas būs ārsta izziņas par bērna veselību, dažās nometnēs lietos sejas maskas, citur plāno tikai aktivitātes ārā un bez nakšņošanas.

Pasaulē

Aizvadītajā diennaktī Igaunijā, veicot 716 testus, atklāts viens jauns Covid-19 gadījums, līdz šim miruši 68 cilvēki. Lietuvā vakar atklāti trīs jauni inficēšanās gadījumi, kopējais saslimušo skaits sasniedzis 1678, miruši 70 cilvēki.

Lietuvā un Igaunijā no šodienas jauni ierobežojumu atvieglojumi. Lietuvā varēs rīkot pasākumus ārā līdz 300 dalībniekiem, iekštelpās – līdz 100, atļauti avioreisi no valstīm ar līdzīgu saslimstības līmeni. Igaunijā atļauti pasākumi līdz 100 cilvēkiem.

No šodienas Somijā drīkst pulcēties līdz 50 cilvēkiem, darbu atsāk muzeji, teātri, saunas un baseini, atļautas sporta spēles un bērnu nometnes. Šonedēļ lems arī par ārvalstu ceļojumu atļaušanu. Valstī reģistrēti 6800 inficēšanās un 320 nāves gadījumi.

Eiropā Covid-19 dēļ cilvēki daudzviet aktīvāk izmanto velosipēdus – Milānas iedzīvotāji īpašā akcijā pieprasa pilsētā ierīkot vairāk veloceliņu, bet Īrijā riteņbraucēju skaits pieaudzis no 220 000 pērn līdz 510 000 šobrīd.

Pasaulē Covid-19 konstatēta jau 6,2 miljoniem cilvēku, pēdējā diennaktī – vairāk nekā 100 000 jaunu inficēšanās gadījumu. ASV, Brazīlijā un Krievijā visvairāk jaunu saslimšanu dienā – attiecīgi 20 000, 16 000 un 9000, kā arī visvairāk nāves gadījumu.

Eiropā turpina mazināties Covid-19 izplatība – Itālijā, Spānijā, Francijā un Vācijā ir mazāk kā 350 inficēšanās gadījumu dienā. Daudzviet tiek atcelti dažādi ierobežojumi, taču prasība ievērot distanci un transportā lietot sejas masku saglabājas visur.

Francijas restorāni, gatavojoties rīt atsākt darbu, izmēģina antivīrusa kupolus – griestos iekārti, ar atvērtu aizmugurējo daļu, caurspīdīgie lampveida kupoli ļaus apmeklētājiem droši baudīt maltīti, un tos var viegli noņemt un notīrīt.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti