LSM apskats. Covid-19: Jaunumi un notikumi 30. martā

LSM apskats. Covid-19: Jaunumi un notikumi 30. martā.

Sabiedrība / veselība

Līdz pirmdienas rītam Latvijā apstiprināti 29 jauni Covid-19 gadījumi, kopā jau 376 saslimušie. Stacionārā atrodas 28 cilvēki, trim no viņiem slimība norit smagi. Covid-19 skartajām pašvaldībām pievienojas arī Ventspils un Dagdas novads.

Turpmāk ģimenes ārsti cilvēkus ar elpceļu saslimšanām varēs nosūtīt uz valsts apmaksātiem Covid-19 testiem. Savukārt slimnīcās testēs darbiniekus, kuri strādā vairākās ārstniecības iestādēs, intensīvajā terapijā un reanimācijā.

Šodien Covid-19 konstatēta vēl četriem mediķiem. Slimnīcās sejas masku lietošana obligāta visiem medicīnas darbiniekiem, un visi pacienti tiek uzskatīti par potenciāliem koronavīrusa pārnēsātājiem.

Par „2&2” principa pārkāpšanu sods varētu pārsniegt 1000 eiro līdzšinējo 350 eiro vietā. Policijā sāktas jau 355 administratīvo pārkāpumu lietas, pārsvarā par pašizolācijas noteikumu neievērošanu, liela daļa pārkāpēju – no ārzemēm atbraukušie.

Izmaiņas un papildinājumi ierobežojumu sarakstā:

  • Papildina veikalu sarakstu, kas drīkstēs strādāt brīvdienās tirdzniecības centros; ierobežos cilvēku skaitu tirdzniecības vietās

  • Ēstuvēs jānodrošina divu metru distance starp galdiņiem

  • Bēru ceremonijām jānotiek ārā, jāievēro „2&2” princips

  • Dievkalpojumiem jānotiek tikai personāla ietvaros, nedrīkst pulcēt draudzi.

No 30. marta Latvijas armija palīdzēs robežsardzei uzraudzīt Latvijas-Krievijas robežu, bet no 1. aprīļa – arī robežas ar Igauniju un Lietuvu. Ārkārtējās situācijas laikā robežsardzei jāveic pastiprināta imigrācijas kontrole.

Saeimas deputātiem šodien beidzas pašizolācija, ko noteica pēc ziņas par deputāta Artusa Kaimiņa inficēšanos ar koronavīrusu. Parlaments šonedēļ varētu sanākt uz pirmo attālināto ārkārtas sēdi.

Transports / repatriācija

Šodien Rīgā ierodas pēdējais repatriācijas reiss ar 140 pasažieriem – kopumā 21 avioreisā līdz šim mājās atgādāti 2276 tautieši. Daudzi Latvijas valstspiederīgie atgriezušies mājās arī ar prāmjiem, ārzemēs joprojām iestrēgušo skaits nav zināms.

«2&2» ievērošanai „Rīgas satiksme” marķē sēdvietas un grīdu, palīdzot pasažieriem ievērot nepieciešamo distanci Arī reģionālo maršrutu autobusos ieviesti pasažieru skaita ierobežojumi, izmanto norobežojošās lentas un citas vizuālas norādes.

Ekonomika

Valdība otrdien lems par dīkstāves pabalstu piešķiršanu pašnodarbinātajiem, autoratlīdzību saņēmējiem un mikrouzņēmumu darbiniekiem. Pabalsta griesti – ne vairāk kā 700 eiro, atbalstīšanas gadījumā regulējums būs spēkā līdz 14. maijam.

Valdība sola 150 miljonu eiro palīdzību „airBaltic” Covid-19 krīzes pārvarēšanai. Par vairāk nekā 36 miljoniem eiro palielinās arī lidsabiedrības pamatkapitālu.

Pašvaldības

No šodienas Valmierā 1.- 6. klašu skolēniem brīvpusdienas piegādā uz mājām, pirmajā dienā izvadātas vairāk nekā 700 siltas brīvpusdienu porcijas. Vairākas citas pašvaldības skolēniem no maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm izsniegs dāvanu kartes.

Jelgavā ar Covid-19 saslimuši seši apbedīšanas biroja „Velis-A” darbinieki. Birojs un tā filiāle Dobelē ir slēgti līdz aprīļa sākumam. Slēgtas arī visas četras Jelgavas sēru zāles.

Pasaulē

Spānijā sācis samazināties saslimušo skaita pieaugums, bet situācija joprojām smaga – ap 800 jaunu nāves gadījumu pēdējā diennaktī, kopumā miruši ap 7000. Tikmēr Igaunijā saslimušo skaits sasniedzis 715, bet Lietuvā – 484.

Visstraujāk Covid-19 izplatās ASV – pēdējā diennaktī vairāk nekā 21 000 jaunu inficēšanās gadījumu. Kopumā Covid-19 konstatēts 137 000 iedzīvotāju. Vīrusa dēļ noteiktie ierobežojumi būs spēkā vismaz līdz 30. aprīlim

Austrija plāno ieviest obligātu prasību visiem lietot sejas maskas, ejot iepirkties, maskas dalīs lielveikalos. Masku lietošana publiskās vietās ir obligāta arī Čehijā un Slovākijā.

Krievijā reģistrēti 2000 inficēšanās gadījumi, bet faktiskais inficēto skaits varētu būt daudz lielāks. Maskavā ieviests karantīnas režīms, arī reģionos varētu ieviest stingrus pašizolācijas pasākumus.

Eiropas lauksaimnieki brīdina par svaigas pārtikas piegāžu problēmām darbaspēka trūkuma dēļ, aicina bez darba palikušos palīdzēt ražas novākšanā un citos lauku darbos.

Naftas cena noslīdējusi vēsturiski zemākajā punktā pēdējo 20 gadu laikā un ir 22,5 ASV dolāri par barelu. Iemesls – palielinājies piedāvājums un krities pieprasījums, galvenokārt aviācijā. Īpaši smagi tas skar ASV naftas ražotājus.

Vatikāna galva pāvests Francisks aicina uz vispārēju pamieru Covid-19 pandēmijas laikā – pārtraukt karadarbību, veidot humānās palīdzības koridorus un palīdzēt neaizsargātajiem. Līdzīgu aicinājumu izplatījusi arī ANO.


 

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti