4. studija

Darbs bijušajiem ieslodzītajiem

4. studija

Mašīna, kura maina krāsu

Lombardi

Lombardi bez licencēm pieņem ķīlā preces un izsniedz kredītus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai oficiāli varētu atvērt lombardu, uzņēmējiem jāizpilda samērā stingri kritēriji. Tāpēc ir komersanti, kuri prot likumu apiet, tādējādi valstij iet garām nodokļu ienākumi un netiek ievērotas patērētāju intereses.

Ja Amerika ir slavena ar laimētavām, tad katrs, kurš bijis Rīgā, Merķeļa ielā, ir pamanījis, ka lombardi atrodas viens pie otra. Un, izrādās, ka tikai daži ir izņēmuši samērā dārgās licences. Latvijas Televīzija lombardā inscenēja situāciju, kad potenciālais klients ieradies ar zagtu telefonu. Tiesa gan, kredītu pret šo ķīlu neviens jaunietim neizsniedza, bet arī policijai nezvanīja, jo neesot garantijas, vai telefons ir zagts vai nozaudēts. Lombardiem neesot uzdots ziņot par šādiem klientiem likuma sargiem un neviens to arī nedara, lai gan šis būtu veids, kā atklāt sīkās zādzības un cietušajiem atgūt īpašumu.

Igors, kurš strādā lombardā, stāsta, ka, cienot klienta dzīvi, netiek ielīsts foto albūmos un bildēs. Uzmanība tiek pievērsta tādām sīkām lietām, kā bildes uz ekrāna, kur piemēram, redzama sieviete ar bērnu, kamēr ieķīlātājs neraisa sajūtu, ka ir ģimenes cilvēks.

Latvijā ir vairāk nekā 300 oficiālu uzņēmumu, kuri pret ķīlu izsniedz naudas aizdevumu. Tā kā Latvijā cilvēks pēc 70 gadu vecuma kredītu citur nevar saņemt, liela daļa vecāka gada gājuma ļaužu dodas uz lombardiem un ieķīlā vērtslietas, lai varētu iegādāties, piemēram, zāles. Šie klienti savu ķīlu vienmēr izpērk, jo zina, ka pēc mēneša atkal būs nepieciešama papildu nauda. "Tirgus vērtību mēs nevaram maksāt, atsevišķos gadījumos var līdz 100 procentiem, bet tas ir zelta klientiem," pavēstīja Igors.

Lai lombards oficiāli varētu piedāvāt naudu pret ķīlu, tam ir jāizņem licence. Pirmreizējā licence maksā 70 000 eiro. Katru gadu tā jāpagarina, Patērētāju tiesību aizsardzības centram (PTAC) samaksājot 14 000 eiro. Turklāt, licencētajiem lombardiem strikti jāievēro 2011.gadā izdotie Ministru kabineta (MK) noteikumi.

"Licence paredz lombardu darbību no astoņiem rītā līdz astoņiem vakarā, speciālas prasības klientu reģistrēšanai, preču pieņemšanai, sērijas numuru reģistrēšanai, videonovērošanai filiālēs, speciālas noliktavas nodrošināšanu un apdrošināšanas prasību," stāsta Igors.

Vislielākais sašutums uzņēmējiem, kuri ieguldījuši naudu, lai bizness būtu oficiāls, ir par nelegālajiem lombardiem. Tiem dārgajai licencei naudas nav pieticis, tomēr biznesā tie darbojas gana veiksmīgi. Rīgā vien esot vairāk nekā 20 šādu uzņēmumu. "Šie kredītdevēji nemaksā neko. Valstij iet garām nodokļu ienākumi. Netiek ievērotas patērētāju intereses. Ja licencētajā lombardā var būt drošs, ka saņems savu mantu tādu, kā nodevis, tad nelicencētajā, kas sniedz tos pašus pakalpojumus, nav nekādas garantijas, ka savu mantu saņems pēc mēneša," pastāstīja Latvijas Lombardu asociācijas priekšsēdētāja Astrīda Babāne.

"Mēs cenšamies, esam rakstījuši dažādus iesniegumus gan PTAC, gan pašvaldības policijai, viņiem trūkst resursu, jo četri gadi jau pagājuši, bet īpaši nekādas izmaiņas nav bijušas," uzsvēra lombarda „ 24LV” valdes loceklis Edgars Bilinskis.

Nelicencētie lombardi oficiāli drīkst no klientiem tikai iegādāties dažādas preces, nevis pret tām izsniegt ķīlu un nopelnīt uz procentu maksājuma rēķina. Merķeļa ielā ir vismaz četri šādi lombardi. Filmējot ar slēpto kameru, raidījums "4.studija" pārliecinājās, ka uzņēmums bez licences atsakās pieņemt ķīlā telefonu. Tomēr Rīgas Pašvaldības policijas (Rīgas PP) pārstāvis Normunds Mažolis atzīst, ka statistika nav tik viennozīmīga: "53 reizes bijusi apsekošana un 9 reizēs ir konstatēts, ka šāda kreditēšana tiek veikta bez licences."

Uzliktie sodi par administratīvā likuma pārkāpumu - sākot no 280 eiro - ir samērā niecīgs nelegālajiem uzpircējiem un viņi var turpināt pārkāpt likumu. Turklāt tiek pieņemtas zagtas mantas un strādāts ar skaidru naudu. "Iespējams, būtu nepieciešamas biežākas pārbaudes, ir uzlikti sodi 4 000 eiro apmērā, bet tas ir nesalīdzināmi ar licences cenu. Domāju, ka pārbaudes visu var mainīt," pavēstīja Rīgas PP Sabiedriskās kārtības sargāšanas nodaļas priekšnieks Mažolis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti