Dienas ziņas

Ārzemju latvietis Latvijas skolā

Dienas ziņas

Mākslas dienās Rēzeknē -- lietus kā iedvesmas avots

Ventspilī strauji pieaug bērnu skaits pie logopēdiem

Logopēdi: Bērnu runas problēmas nopietnākas nekā agrāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

43% Ventspils bērnu vecumā no četriem līdz septiņiem gadiem ir runas problēmas - ar šādu bēdīgu statistiku klajā nāca logopēdi Ventspils pirmsskolas izglītības pedagogu konferencē. Lai novērstu pat nelielus runas defektus, jāiegulda daudz laika. Tikmēr speciālisti norāda uz kādu kopīgu tendenci, par kuru atbildība jāuzņemas pašiem vecākiem – proti, ar bērniem ir jārunā.

Tomēr, piemēram, piecgadīgā Melānija ar lielāko prieku apmeklē logopēda nodarbības. Tajās var šķobīties, rādīt mēli un rotaļāties ar planšetdatoru

Darba palīglīdzekļu mūsdienu logopēdam ir daudz, tomēr runas dotību atjaunošanai jāiegulda ne mazums laika, jo problēmas ir daudz nopietnākas, nekā agrāk.

„Šobrīd lielākā daļa bērnu cieš no smadzeņu organiskām izmaiņām, tāpēc viņiem ir vesels problēmu komplekss, kas saistīts ar runu,” skaidro Ventspils logopēdu metodiskās apvienības vadītāja Dace Roze.

Viens no faktoriem kas izraisa no bērnu runas sistēmas nepilnības ir ģenētiskā nosliece un medicīniskās problēmas. „Svarīgi, kā attīstījies auglis un vai mātei nav bijusi infekcija. Tas viss var ietekmēt turpmāko runas attīstību,” Ventspils skolu ārsts Gundars Kuklis.

Vēl viens izplatīts runas defektu izraisīšanas iemesls ir vecāku nerunīgums, jo tie uzskata, ka mūsdienu tehnoloģijas aizvietos tik nepieciešamo komunikāciju. „Vecāki, ejot pa ielu ar bērniem, vairs nestāsta par lietām, ko viņi redz, tomēr tieši tā bērns attīsta savas runas spējas,” norāda Roze.

Logopēdi pēta jaunākās tehnikas, apgūst bioloģisko aktīvo sejas punktu masāžu, izmanto pēdējos tehnoloģijas sasniegumus, tomēr tikai nepārtraukts darbību process ar vecāku iesaistīšanos spēj sniegt pozitīvu rezultātu. „Bērns apgūst valodu jau mātes vēderā- viņš dzird mātes balsi,” uzsver Kuklis.

Runas traucējumi negatīvi ietekmē bērna attīstību kopumā, tāpēc speciālisti aicina vecākus burtiskā nozīmē runāt saviem bērniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti