LM parlamentārā sekretāre: Latvijā faktiski nepastāv izdienas pensiju sistēma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lai gan virknei profesiju tiek piešķirtas izdienas pensijas, tomēr to nevar dēvēt par vienotu sistēmu, intervijā LTV raidījumā “Tieša runa” uzsvēra Labklājības ministrijas parlamentārā sekretāre Karina Ploka (“Vienotība”).

Ploka skaidroja, ka Latvijā izdienas pensijas paredzētas atsevišķām profesijām un atsevišķiem dienestiem, taču to nevar dēvēt par sistēmu. Turklāt izdienas pensijas tiek maksātas no valsts pamatbudžeta, nevis sociālā budžeta. Līdz ar to ir jautājums, vai valsts budžets to var atļauties.

Ministrijas pārstāves ieskatā ar izdienas pensijām tiek mēģināts risināt jautājumus, kas saistīti ar atalgojumu un sociālo nodrošinājumu.

Arī Neatkarīgās muitnieku arodbiedrības priekšsēdētājs Edgars Mazuls līdzās citiem argumentiem par labu izdienas pensijām atzina, ka tas pašlaik ir kā atliktais maksājums dienestos, kur atalgojums nav pietiekams.

Gan Labklājības ministrija, kura kopš 2006.gada esot trīs reizes rosinājusi veidot vienotu sistēmu, gan Saeimas sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Zaļo un zemnieku savienība) norādīja, ka pirms turpmākās lemšanas par izdienas pensijām tiek gaidīts Saeimas analītiskā dienesta izvērtējums. 

Vienlaikus Saeimas deputāte norādīja, ka jau iepriekš būtu bijis jāceļ vecuma slieksnis izdienas pensiju saņemšanai.

“Kad cēlām pensijas vecumu valsts vecuma pensijām, diemžēl atbalstītāju nebija Saeimā. Tad, manuprāt, vajadzēja pakāpeniski, kā mēs pašreiz ceļa valsts vecuma pensiju piešķiršanas laiku līdz 2025.gadam. Toreiz mēs par to nevarējām vienoties,” atzina Barča.

Turklāt dažādos dienestos vecuma slieksnis izdienas pensiju saņemšana ir atšķirīgs.

KONTEKSTS:

Izdienas pensijas kārtējo reizi sabiedrības uzmanības lokā nonāca gandrīz pirms gada, kad to piešķiršanas kārtību asi kritizēja Valsts kontrole.  Šogad maijā Valsts kontrole atkal atgādināja par vairākus gadus nerisināto izdienas pensiju jautājumu, aicinot izvērtēt, kurām profesijām pēc noteikta vecuma sasniegšanas patiešām pienākas tiesības saņemt izdienas pensiju.  Taču valdības rīcības plāns neparedz pensiju sistēmas pārskatīšanu, un līdz Saeimas vēlēšanām nekādu izmaiņu nebūs.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija gan pērn lūdza Analītikas dienestu izvērtēt visus izdienas pensiju likumus un priekšlikumus, ka izdienas pensijas tiesības būtu piešķiramas arī muitniekiem, finanšu policijas un probācijas dienesta darbiniekiem, bērnudārzu pedagogiem, sporta skolotājiem.  Atzinums, visticamāk, būs zināms septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti