LM kategoriski iebilst pret veselības jomas finansēšanu no «socnodokļa»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) kategoriski nepiekrīt veselības finansēšanai no sociālā budžeta, kā to piedāvāja veselības aprūpes reformu darba grupa, kuru vada Ilze Viņķele („Vienotība”).

Augulis uzskata, ka darba grupas iecere daļu no sociālā nodokļa ieņēmumiem novirzīt veselības aprūpes finansēšanai „grauj stabilu un sakārtotu sistēmu, kas ir paredzēta citiem mērķiem”.

„Protams, ir jārisina samilzušās veselības aprūpes problēmas, tomēr, neizvērtējot ekonomisko ietekmi un sekas, nevar vienkārši iegrābties sociālajā budžetā, kas tikai tagad ir sācis atkopties no krīzes. Tas būtu kā ar cirvi sist pa pulksteņa mehānismu,” paziņojumā medijiem norādīja labklājības ministrs Uldis Augulis.

Viņš arī pauda izbrīnu par to, ka darba grupa nav uzklausījusi Labklājības ministrijas (LM) viedokli, norādot, ka „šobrīd tas vairāk izskatās pēc priekšvēlēšanu populisma vai arī loģiski nepārdomāta soļa”.

Viņķeles vadītā darba grupa piedāvā novirzīt veselības aprūpes finansēšanai pusprocentu no sociālās apdrošināšanas iemaksu ieņēmumiem nākamgad un pakāpeniski palielināt veselības jomai atvēlēto daļu no sociālā nodokļa.

Augulis uzskata, ka sociālajam budžetam tās būs lielas summas. „Ja veselības finansēšanai novirza 0,5% sociālā budžeta līdzekļu, tie ir apmēram 34,6 miljoni eiro 2015.gadā. Savukārt veselības aprūpei novirzot 3% tie būtu vismaz 233,2 miljoni eiro 2017.gadā, kas jau būtiski apdraud sociālā budžeta stabilitāti nākotnē,” norādīja ministrs.

Ministrs atgādina, ka sociālo budžetu nākotnē gaida izaicinājumi, ņemot vērā demogrāfisko situāciju – strādājošo skaita samazinājumu un pensionāru skaita pieaugumu, un aicina „rast ilgtermiņa risinājumu veselības nozares problēmu atrisināšanai”, sakārtojot pašu veselības sistēmu jau esošā finansējuma ietvaros.

„Sociālais budžets veidojas no cilvēku veiktajām sociālajām iemaksām, kas proporcionāli sadalās pa konkrētiem sociālās apdrošināšanas veidiem. No sociālā budžeta tiek izmaksātas pensijas, dažāda veida pabalsti vecākiem, invaliditātes pabalsti, slimības pabalsti u.c. Vienlaikus budžetā tiek veidots uzkrājums kā drošības spilvens situācijām, kad ekonomisku svārstību gadījumā strauji samazinās sociālo iemaksu maksātāju skaits. Šobrīd sociālais budžets ir stabils un tajā pirmo gadu pēc ekonomiskās krīzes veidojas uzkrājums,” uzsver Augulis

Jau vēstīts, ka nākotnē veselības apdrošināšana varētu tikt piesaistīta sociālajām iemaksām, bet daļu no šīm iemaksām iecerēts novirzīt veselības aprūpes budžetam. Saskaņā ar jauno modeli jau nākamgad veselības aprūpei varētu novirzīt pusprocentu no sociālajām iemaksām jeb aptuveni 31 miljonu eiro, bet trīs līdz četru gadu laikā tas sasniegtu 160 miljonus eiro gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti