18. maijā LLU Konvents jaunā redakcijā apstiprinājis LLU Satversmi, kurā ieviestas būtiskas izmaiņas jautājumos, kas saistīti ar universitātes pārvaldību un tās stratēģisko specializāciju, kā arī rosinājis LLU zīmola maiņu. Izmaiņas veicinājusi ne tikai nepieciešamība īstenot Augstskolu likumā noteiktās prasības, bet arī universitātes akadēmiskās saimes lēmums mērķtiecīgāk risināt klimata pārmaiņu radītos izaicinājumus un meklēt jaunas iespējas sabiedrības attīstībai, skaidroja LLU.
"LLU ir zinātnes un tehnoloģiju universitāte, kuras darbība gan augstākajā izglītībā, gan pētniecībā saistīta ar dabas resursu inovatīvu un ilgtspējīgu izmantošanu, kas arvien pieaugošo klimata pārmaiņu kontekstā kļuvusi par universitātes identitātes kodolu.
Lai gan savas vēsturiskās attīstības pirmsākumos tā pārstāvējusi tikai divas nozares – lauksaimniecību un mežsaimniecību –, no kurām viena nes universitātes vārdu, mūsdienās LLU kļuvusi par daudznozaru universitāti," teikts LLU paziņojumā medijiem.
"Nevaram un nedrīkstam domāt tikai vienas zinātņu nozares robežās, savādāk mūsu centieni piedzīvotu neveiksmi. Līdz ar to LLU Konvents ir apstiprinājis universitātes Satversmi jaunā redakcijā, kurā kā savus prioritāros darbības virzienus esam noteikuši lauksaimniecību, meža un veterinārās zinātnes, inženierzinātnes un tehnoloģijas, un sociālās zinātnes," stāstīja LLU rektore, profesore Irina Pilvere.
Viņa skaidroja, ka iepriekš universitāte attīstījusi augstākās izglītības programmas un pētniecību visos minētajos virzienos, taču LLU Satversmē tie minēti pirmo reizi, uzsverot nepieciešamību veidot biozinātņu, inženierzinātņu un sociālo zinātņu sinerģiju.
Turklāt izmaiņas LLU Satversmē rosinājušas diskusijas par zīmola maiņas nepieciešamību, kurā tiktu stiprināta multidisciplinārā pieeja ne vien universitātes darbībā, bet arī tās nosaukumā. Tādējādi Konvents pieņēmis lēmumu no 2022. gada 1. septembra LLU pārdēvēt par Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti. Universitāte saglabās visus tajā īstenotos studiju virzienus un turpinās attīstīt jaunas studiju programmas.
"Turpināsim pilnveidot lauksaimniecību kā vienu no biozinātnēm un nozīmīgu universitātes daļu, kā arī stiprināsim citus mūsu darbības virzienus.
Līdzīgi rīkojušās daudzas citas lauksaimniecības virziena universitātes Eiropā, kas specializējušās vairākās zinātņu nozarēs un pārkāpušas vienas nozares robežas," skaidroja Pilvere.
LLU norādīja, ka vēsturiski LLU pirmsākumi meklējami 1863. gadā Rīgas Politehnikumā, kad Latvijas teritorijā tika sākta lauksaimniecības speciālistu apmācība. Savukārt lēmums par atsevišķas augstskolas dibināšanu lauksaimniecības jomā pieņemts 1938. gadā, dibinot Jelgavas Lauksaimniecības akadēmiju ar divām – Lauksaimniecības un Meža – fakultātēm. Nepilnu 160 gadu laikā LLU izaugusi par daudznozaru universitāti, kuru šobrīd veido astoņas fakultātes – Veterinārmedicīnas, Tehniskā, Pārtikas tehnoloģijas, Vides un būvzinātņu, Ekonomikas un sabiedrības attīstības un Informācijas tehnoloģiju, kā arī vēsturiskās – Lauksaimniecības un Meža fakultātes.
Pašreizējā LLU nosaukuma maiņa būs jau ceturtā tās kā autonomas augstskolas vēsturē. Pirmo reizi tas notika 1944. gadā, kad jaundibinātā Jelgavas Lauksaimniecības akadēmija tika pārdēvēta par Latvijas Lauksaimniecības akadēmiju. 1991. gadā tā kļuva par Latvijas Lauksaimniecības universitāti, bet 2018. gadā LLU Senāts pieņēma lēmumu par universitātes nosaukuma maiņu starptautiskajā vidē – toreizējo "Latvia University of Agriculture" nomainīja "Latvia University of Life Sciences and Technologies". Pēdējā nosaukuma maiņa būtiski stiprinājusi LLU starptautisko atpazīstamību, tostarp iekļūšanu pasaules universitāšu reitingos, kur augstu novērtēta ne tikai universitātes kopējā darbība, bet arī sasniegumi tematiskajās zinātņu grupās – dzīvības zinātnēs, inženierzinātnēs un sociālajās zinātnēs, atzīmēja LLU.
Papildus līdz ar LLU stratēģiskās specializācijas noteikšanu vairākos virzienos grozījumi Satversmē nosaka arī jaunas pārvaldes institūcijas – LLU padomes – ieviešanu un precizē arī citu pārvaldes institūciju statusu un funkcijas.
Paredzēts, ka LLU Satversme jaunajā redakcijā stāsies spēkā no 2022. gada 1. jūnija.