Dienas ziņas

Latgalē atklāj jaunas marihuānas audzēšanas vietas

Dienas ziņas

Latgales zemnieki mēģina noturēties tirgū

Atjauno Valdekas pili

LLU ainavu arhitekti studēs atjaunotajā Valdekas pilī

Jelgavā  nobeigumam tuvojas 17. gadsimtā būvētās Valdekas pils rekonstrukcija. Jau šoruden tā kļūs par Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) ainavu arhitektūras studentu mājvietu.

Iepriekš pils atjaunošanu piedzīvojusi pēc Otrā pasaules kara, bet kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem tā bijusi pamesta.

17. gadsimtā būvētā un divus gadsimtus vēlāk neogotisma stilā pārbūvētā   barona Reķa kādeizējā medību pils atkal atguvusi savu sākotnējo spozmi. Pils iekšpusē gan vēl rosās celtnieki. Līdz Valdekas pils rekonstrukcijai ēka vairākus gadu desmitus bijusi pamesta, tāpēc salīdzināt bijušo ar esošo esot teju neiespējami.

„Vienā lielā telpā uztaisītas 15 maziņas, buržuikas iekšā - un visu to vajadzēja demontēt. Tas kultūrslānis, kas šeit atradās desmit gadu laikā, nav izmērams - kravu kravām vedām ārā,” sākumu atceras projekta vadītājs Guntars Veidemanis.

Tagad darbi jau iegājuši noslēguma fāzē. Un tā kā ēka ir arhitektūras piemineklis, nācies krietni pasvīst, lai savienotu mūsdienu prasības un saglabātu vēsturiskās vērtības.

„Projektā ir grūti paredzēt, kāds būs gala iznākums, jo rekonstrukcijas laikā mainās plāni, mainās idejas un atklājas tādi dizaina elementi, kas iepriekš nebija paredzēti,” stāsta Veidemanis.

Ēkā saglabāts vēsturiskais telpu izkārtojums, kas mūsdienu acīm dažkārt  gan šķiet neizprotams, bet par 19. gadsimta būvniecības paradumiem topošajā konferenču zālē vēstīs vēsturiskās griestu sijas un fragmenti no apmetuma, bet lielajā zālē atjaunoti griestu ornamenti.

„Protams, lai šodien pateiktu, ka simtprocentīgi iespējams atjaunot tā, kā bijis, nav reāli, bet man gribētos ticēt, ka mūsu universitāte ar studentiem sapratīs, kas ir bijis un kam ir jābūt,” par atjaunoto pili saka LLU direktors Andrejs Garančs

Turpmāk Valdekas pili apdzīvos LLU. Pils pirmajā stāvā atradīsies mācībspēki, bet otrais jau šoruden kļūs par Ainavu arhitektūras fakultātes studentu mājvietu. Pils rekonstrukcija izmaksājusi apmēram vienu miljonu eiro, no kuriem lielākā daļa ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums.

Nākotnē LLU plāno sakārtot arī blakus esošās ēkas, kur jauna mājvieta paredzēta pārtikas tehnoloģijas studentiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt