LIZDA nemierā ar ieceri celt minimālo algu augstskolu pedagogiem ar dažu mēnešu nobīdi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Līdz ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) apņemšanos ievērot pedagogu darba samaksas pieauguma grafiku minimālo algu celšana skars arī pirmsskolu pedagogus. Savukārt augstskolu pedagogiem minimālo algu pieaugumu paredz vien no 2021.gada janvāra.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija) informēja, ka paredzēts no 1. septembra paaugstināt pedagogu zemāko darba algas likmi par 40 eiro – līdz 790 eiro.

Trešdien, 13. maijā, norisinājās ministrijas attālināta diskusija ar arodbiedrībām. Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) pauda gandarījumu, ka darba samaksas pieaugums skars arī pirmsskolu pedagogus, kuri strādā ar bērniem no pusotra līdz četriem gadiem.

Atsevišķus jautājumus gan analizēs padziļināti. Bažas palikušas par pilnvērtīgu darba samaksu pedagogiem, kas strādā ar bērniem ar speciālajām vajadzībām, kā arī par līdzšinējo papildu finansējumu valsts ģimnāzijām.

LIZDA vadītāja Inga Vanaga
00:00 / 00:53
Lejuplādēt

Tāpat LIZDA kategoriski nepiekrīt tam, ka augstskolu pedagogiem ministrija paredz darba samaksas pieaugumu vien no nākamā gada janvāra. „Jo sanāk, ka darba samaksas paaugstinājumam bija jābūt jau no šī gada 1. janvāra. Kā kompromisa risinājumu mēs piedāvājām, ka arī viņiem no septembra būtu šis darba samaksas paaugstinājums.

No ministrijas tādu skaidru un nepārprotamu atbildi mēs nesadzirdējām, ka precizēs aprēķinus un vērsīsies pie Finanšu ministrijas ar precizētiem aprēķiniem.

Mēs to noteikti darīsim, aicināsim arī citas augstākās izglītības organizācijas to darīt, jo likuma normu nav neviens atcēlis un valdībā apstiprināto darba samaksas grafiku arī ne. Un ministrija atļāvās atsaukties uz šīm reformām gaidāmajām augstākās izglītības jomā. Taču šeit mēs gribētu teikt, ka darba samaksas paaugstinājums nav nekas nesamērīgs atbilstoši vidējai darba samaksai valstī, un pedagogam nebūtu jācieš tāpēc, ka ir kādas citas saturiskas reformas paredzētas sektorā,” norādīja LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Divu nedēļu laikā ministrija gaidīs priekšlikumus no nozares. Ministre Ilga Šuplinska norāda, ka valdībā izmaiņas plānots iesniegt ne ātrāk kā jūnija sākumā.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska
00:00 / 01:14
Lejuplādēt

Taujāta par augstskolu pedagogu algu kāpumu no nākamā gada, ministre sacīja: „Pedagogu atalgojuma kāpinājuma grafikā uzreiz ir arī iestrādājusies šī nobīde, jo atšķiras tas, kā tiek finansēta vispārizglītojošā skolā pedagoģiskā samaksa no augstskolām. Augstskolām tas ir kalendārais gads. Turpretim vispārējā izglītībā tas ir gads no septembra līdz augustam. Tā ir pirmā un būtiskā atšķirība. Otra lieta, ja mēs paskatāmies šobrīd arī sistēmā, cik ir vidējās darba algas, tad var teikt, ka šī vidējā darba alga attieksmē uz augstākās izglītības pārstāvētajiem amatiem, sākot no asistenta, protams, pirms nodokļu nomaksas, ir virs 1000 eiro, un 1300-1500 eiro apmērā. Kas, protams, nesaskan ar to zemāko atalgojuma likmi, kas bija norādīta.

Līdz ar to, lai izvērtētu, cik atbilstoša ir šī pedagogu atalgojuma grafika savilkšana arī ar augstāko izglītību, tur drusku ir nepieciešama arī citu datu analīze.

Savukārt, ja mēs skatāmies uz vidējās izglītības iestāžu finansēšanu, tad arī tur mēs redzam, ka 53% Latvijas vispārizglītojošo skolu jau šobrīd pedagogu atalgojums ir 790 eiro un vairāk.”

KONTEKSTS:

Izglītības likums un Ministru kabineta noteikumi paredz, ka no šī gada septembra pedagogu zemākās darba algas likmei jāpieaug no 750 līdz 790 eiro. Atalgojuma paaugstinājums paredzēts arī augstākās izglītības iestāžu mācībspēkiem. Sākot ar 2020. gada 1. septembri minimālo algas likmi pedagogiem no 750 eiro plānots palielināt līdz 790 eiro (30 stundu nedēļai), un tam nepieciešami 8,2 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti