LIZDA neizpratnē par IZM plānu veidot jaunu nozares nevalstisko organizāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) ir neizpratnē par Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) plānu veidot jaunu nacionāla līmeņa nozares nevalstisko organizāciju (NVO). To intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

"Šodien būs diemžēl, iespējams, arī asāka vārdu pārmaiņa, jo mēs redzam, ka ministrija grib koordinēt, lai tiek veidota jauna nacionāla nevalstiskā organizācija. Mēs uzskatām, ka tas ministrijai nebūtu jādara," teica Vanaga

Pēc viņas sacītā, šai organizācijai paredzēts uzticēt visai plašas funkcijas, piemēram, pedagogu sertificēšanu, studiju programmu pilnveidi, tālākizglītības nodrošināšanu, prognožu veikšanu par nepieciešamajiem pedagogiem. Kopumā šai organizācijai plānots uzticēt 11 funkcijas. Daļu no tām šobrīd veicot pašvaldības, daļu Ekonomikas ministrija un IZM.

Jaunas NVO izveidei gadā paredzēts novirzīt 400 000 eiro, zināja teikt LIZDA vadītāja. "Vai tiešām ministrijai pietrūkst darba, lai iesaistītos nacionāla līmeņa nevalstiskās organizācijas izveidē [..]," vaicāja Vanaga.

Savukārt Latvijas Pilsoniskā alianse, reaģējot uz informāciju par IZM plāniem, paziņojumā medijiem norādīja, ka

prakse valdībai veidot un organizēt NVO ir autoritāras valsts pazīme.  

“Tādās valstīs kā Ķīna un Krievija valdības organizētas nevalstiskās organizācijas ir ierasta prakse, valdībai nodrošinot sev vēlama viedokļa saskaņošanu ar sabiedrības pārstāvjiem. Tādēļ IZM iecere ir signāls tam, ka Latvijas demokrātija virzās nepareizā virzienā,” brīdināja Pilsoniskā alianse.

Savukārt Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāre Līga Lejiņa intervijā Latvijas Radio raidījumam “Pēcpusdiena” skaidroja, ka ministrija pašlaik nepiedāvā veidot jaunu institūciju, bet gan stiprināt esošās organizācijas, piemēram, metodiskās apvienības un organizācijas, kas nodarbojas ar izglītības standarta aktualizāciju. Nākotnē gan varētu veidot nozares ekspertu padomi, kurā, piemēram, definētu prasības pedagogiem.

Arī izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) skaidro – ministrija neplāno pati veidot kādu struktūru, vien rosinot labākajiem ekspertiem no esošajām izglītību pārstāvošajām organizācijām apvienoties vienā spēcīgā un veidot kopīgu redzējumu. Ja kas tāds veidotos, ministrija caur struktūrfondiem ļautu tam piesaistīt līdzekļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti