Rīta Panorāma

Aicina ziņot par invazīvajām sugām

Rīta Panorāma

Itālijā strīdi par enerģijas taupīšanu pat gatavojot pastu

Telefonintervija ar LIZDA vadītāju Ingu Vanagu

LIZDA atzinīgi vērtē ieceri apmaksāt visus skolotāju pienākumus; vēl prasa risinājumus plašākam pedagogu lokam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valdības piedāvājums par sabalansētu pedagogu darba slodzi un visu pienākumu apmaksu ir pieņemams, bet vēl jārod risinājums attiecībā uz plašāku skolotāju loku, tostarp pirmsskolas un profesionāls izglītības pedagogiem, intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga.

Valdība piedāvā no 1. janvāra skolotājiem pāriet no 30 uz 40 stundu darba nedēļu, kurā 24 stundas tiktu paredzētas mācību stundām un 16 stundas – pārējiem pienākumiem. Attiecīgi tiktu kāpināts arī atalgojums – no 900 eiro uz 1200 eiro mēnesī.

Par pieņemamu risinājumu Vanaga sauca piedāvājumu par sabalansētu darba slodzi un visu pienākumu apmaksu, kam esot paredzēti papildu 56 miljoni eiro.

"Bet šeit es gribu uzsvērt, ka apmaksa par stundu būs tāda pati, kā jau spēkā no septembra. Un tas, par ko mēs turpināsim sarunas, ir darba samaksas paaugstināšanas grafiks," norādīja Vanaga.

Arodbiedrība vēlas dzirdēt risinājumus, lai no septembra būtu "dokuments, kas paredz algas paaugstinājumu".

LIZDA vadītāja uzsvēra nepieciešamību valdībai šonedēļ pieņemt attiecīgos lēmumus: "Mums ir svarīgi lēmumi. Diskusijas ir nozīmīgas, bet vēl svarīgāk, lai tas viss ir nolemts un ir juridiski dokumenti, nevis mutiski solījumi. Tie ir bijuši pārāk ilgi un pārāk daudz."

Tāpat Vanaga uzsvēra – nav pieņemams, ka ne visiem pedagogiem tiek piedāvāti risinājumi slodzes sabalansēšanai.

"Un pilnīgi nekas netiek piedāvāts 20 000 pedagogu. Tie ir pirmsskolas pedagogi, profesionālās ievirzes, interešu un profesionālās izglītības pedagogi," sacīja arodbiedrības vadītāja.

Savukārt premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) intervijā LTV pauda, ka piedāvājums skolotāju algām un slodzēm ir ļoti dāsns pašreizējos apstākļos. “Piedāvājums ir. Man nav skaidrs, vai arodbiedrības pārstāvji ir gatavi piekrist,” sacīja premjers.

Attiecībā uz pedagogiem, kurus neskars izmaiņas, Kariņš sacīja, ka vienā laikā visu nevar izdarīt. “Tas vienkārši prasa aizvien vairāk un vairāk, un vairāk naudas. Pamatā visa prasība ir pēc vairāk naudas sistēmā,” viņš sacīja.

KONTEKSTS:

Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) paziņoja par ieceri rīkot skolotāju streiku, paužot neapmierinātību ar nesabalansēto slodzi savās darbavietās un iepriekš definētu pedagogu atalgojuma principu ievērošanu.

Pēc vairākām sarunām pedagogu streika izlīgšanas komisija noslēdza darbu bez kompromisa, un arodbiedrība iesniegusi oficiālu pieteikumu par beztermiņa streiku no 19. septembra. Tajā plāno piedalīties 23 000 izglītības darbinieku. 

Taču nedēļu pirms streika sākuma nāca klajā ar piedāvājumu no 1. janvāra skolotājiem pāriet uz 40 stundu darba nedēļu ar atalgojuma likmi 1200 eiro mēnesī. Tas nozīmēšot 30% algas kāpumu. Sākotnēji LIZDA pauda kritiku par piedāvājumu, un pēc sarunas ar valdības pārstāvjiem paņēma pauzi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti