Dienas ziņas

MK vērtē priekšlikumus valsts budžetam

Dienas ziņas

Bauskas domē liedz pieeju portālam «Bauskas dzīve»

Līvānos grib saglabāt vienīgo lauku vidusskolu

Līvānu novada Rudzātos iebilst pret vidusskolas reorganizēšanu par sākumskolu

Līvānu novadā radušās bažas par Rudzātu vidusskolas likteni. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pētījumā minēts, ka vairāku rādītāju dēļ vidusskolu nepieciešams reorganizēt par sākumskolu. Novada vadība, skolas darbinieki un bērnu vecāki kategoriski iebilst un mudina novērtēt arī izglītības kvalitāti. Skolā nav ieguldīti lieli līdzekļi materiālās bāzes atjaunošanā, tomēr skolēni regulāri gūst godalgotas vietas valsts olimpiādēs un absolventu centralizēto eksāmenu rezultāti citu lauku skolu vidū ir vieni no augstākajiem valstī.

Rudzātu vidusskola Līvānu novadā ir vienīgā vidējās izglītības iestāde ārpus pilsētas. IZM "Skolu tīkla pētījuma” sadaļā par Līvānu ietekmes areālu minēts, ka depopulācijas un nepietiekamā vidusskolēnu skaita dēļ sešu gadu laikā tai jākļūst par sākumskolu.

Kategoriski iebilstot, skolas darbinieki, vecāki un novada vadība nolēma cīnīties par skolas saglabāšanu. Viņuprāt, blakus skolēnu skaitam šāda veida pētījumos jāskata izglītības kvalitātes faktors. Piemēram, Rudzāti pērn Latvijas skolu reitingā bija devītajā vietā un centralizēto eksāmenu indekss 63,9% konkurē pat ar Rīgas Tehniskās universitātes Inženierzinātņu vidusskolas rezultātiem.

"Tur šis vērtējums ir 70,9, kur ir atlase no visas valsts, īpaša atlase. (..) Aizvadītajā gadā divi šīs [Rudzātu] skolas skolēni ieguva godalgotas vietas valsts olimpiādē," norādīja Līvānu novada Izglītības pārvaldes vadītāja Ilga Peiseniece.

"Pirmās vietas ir bijušas bioloģijas olimpiādē, kaut kad agrāk bija arī vizuālajā mākslā. Pagājšogad tiku finālā “Gudrs, vēl gudrāks” televīzijas šovā," stāsta Rudzātu vidusskolas 12. klases skolēns Ādams Arvo Brūvers.

Šogad no kopējā skolēnu skaita 115 – vidusskolas posmā mācās 37 jaunieši, kas, salīdzinot ar citām lauku skolām blakus novados, nav maz. Skolu tīkla pētījumu skolēni un pedagogi vērtē kā sasteigtu. "Tur ir paņemti skaitļi un iedoti tām iestādēm, kas prot izrēķināt, sazīmēt skaistas kartes. Galvenais, ka jāskatās ir skolē,ns (..) ja ir tie panākumi, tas nozīmē, ka arī laukos ir gudri bērni," ministrijas viedoklim iebilst Rudzātu vidusskolas 1. klases audzinātāja Ingūna Prikule.

"Reforma par skolu reorganizēšanu, ir ļoti nepārdomāta un sasteigta. Tur netiek domāts par skolēnu reālajām interesēm," pauž Rudzātu vidusskolas 10. klases skolēns Dāvids Rubens.

Iedzīvotāju skaits, salīdzinot ar pagājušo gadu, Rudzātu pagastā sarucis vien par sešiem cilvēkiem. Pie tam starp pedagogiem teju puse ir gados jauni skolotāji. "Viņiem vienkārši neatliks nekas cits kā sakravāt čemodānu un doties vai nu uz ārzemēm, vai nu lielajām pilsētām. Tad ir jautājums: vai tāds ir reformas mērķis?" retoriski jautā Līvānu novada domes priekšsēdētāja vietniece Ginta Kraukle.

Rudzātu pagastā parakstus vāks līdz 13. novembrim un vēstuli ar lūgumu reformā iekļaut nosacījumu par izglītības līmeni un paredzēt valsts budžeta mērķdotāciju saglabāšanu pedagogu darba samaksai skolās ar augstu mācību kvalitāti sūtīs Saeimai, Ministru prezidentam un Izglītības un zinātnes ministrijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti