Lipīgāku Covid-19 paveidu atklāj jau 20% paraugu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jaunais un lipīgākais Covid-19 paveids Latvijā konstatēts jau vairāk nekā 20% atlasīto paraugu, otrdien, 9. martā, valdības sēdē pastāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Lipīgāks vīrusa paveids

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra dati par 16. līdz 23. februāri liecina, ka ap 20% no atlasītajiem paraugiem atrasts jaunais paveids.

Savukārt "E. Gulbja laboratorijas" dati par pagājušo nedēļu vēl nav pilnībā apkopoti. Tie uzrāda vairāk nekā 15% saslimušo. Bet Perevoščikovs uzsvēra, ka šīs laboratorijas dati, visticamāk, uzrādīs augstāku īpatsvaru – līdz 25%.

Lipīgākais vīrusa paveids konstatēts visos lielākajos Latvijas reģionos. 

Perevoščikovs norādīja, ka ar Covid-19 saslimušo skaits Latvijā joprojām ir liels. Turklāt redzams, ka arvien vairāk saslimst bērni. Epidemiologs arī norādīja, ka jaunais Covid-19 paveids vairāk ietekmē arī bērnus.

Izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta datus,

secināts, ka sociālajā aprūpē, skaistumkopšanā, mazumtirdzniecībā ir četras reizes lielāka iespēja saslimt ar Covid-19  nekā vidēji.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (''Attīstībai/Par!'') vērtēja, ka saslimstības palielinājums ir būtisks. Viņš uzsvēra, ka jaunā paveida izplatība nozīmēs arī lielāku saslimstību un mirstību nākotnē. “Tas ir fons valdības šodienas lēmumiem,” sacīja ministrs.

Pirms nedēļas  "E. Gulbja laboratorijas" valdībai ziņoja par vīrusa jaunā paveida konstatēšanu 9,34% gadījumu.

Baidās par pārslogotām slimnīcām

Ja Latvijā būs tāda situācija ar jaunā Covid-19 paveida izplatīšanos kā Igaunijā, dienā slimnīcā varētu nonākt no 200 līdz 300 Covid-19 slimnieku. Pašlaik dienā slimnīcā nogādā 70 līdz 80 pacientus. To skaits esot samazinājies, bet pašlaik stagnējot.

Aicināts domāt par apsteidzošiem soļiem, lai slimnīcās nebūtu vēl lielāka pārslodze.

Covid-19 antivielas

Tikmēr Rīgas Stradiņa universitātes pētījums liecina, ka Covid-19 antivielas Latvijā ir kopā 11,2% iedzīvotāju.

Pētniece Anda Ķīvīte-Urtāne norādīja, ka pētījumā iesaistīja 4041 cilvēku, no kuriem 453 konstatēja antivielas. Pētījumā iesaistīja cilvēkus, kuri nav potēti pret Covid-19, kā arī tos, kuriem nav bijusi konstatēta slimība, lai noskaidrotu iespējamo patieso infekcijas izplatību.

Antivielas īpaši neatšķīrās vīriešu (11,6) un sieviešu vidū (10,9).

Vērtējot rezultātus pa vecuma grupām:
•  7 līdz 10 gadiem bija 19%
•  11 līdz 13 – 15,5%
•  14 līdz 17 – 9,4%
•  18 līdz 24 – 12,2%
•  25 līdz 34 – 12%
•  35 līdz 44 – 9,8%
•  45 līdz 54 – 13,6%
•  55 līdz 64 – 9,4%
•  65+ – 8,4%

Visvairāk antivielu atklātas Latgalē – 23,4%.  Rīgā bija 8,4%, Pierīgā – 11,6%, Kurzemē – 4,6%, Vidzemē – 11,7% un Zemgalē – 13,7%.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Turklāt Latvijā tiek novērota Covid-19 jaunā celma izteiktāka izplatība. Valdības pieņemtajā ziņojumā par tā saukto luksofora principu noteikts, ka gadījumā, ja jaunais, lipīgākais vīrusa paveids atklāts vismaz 5% no nedēļas laikā pārbaudītajiem vīrusa paraugiem, jāapsver stingrāki ierobežojumi. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti