4. studija

Kāpēc, atsakoties no apsaimniekotāja, mājā sākas «sērijveida» avārijas remonts?

4. studija

Gigantiskas šķirnes suns - mīlīgs kucēns vai ēdelīgs monstrs?

Kāpēc saimnieks ir bezspēcīgs pret klaiņojošiem suņiem?!

Limbažu pusē saimnieks arī pēc sveša suņa nošaušanas bezspēcīgs pret kaimiņa suņu klaiņošanu

Tūkstoš eiro sods un 100 piespiedu darba stundas – tāds ir tiesas lēmums par klaiņojoša suņa nošaušanu, kas ieklīdis svešā teritorijā. Bet suni nošāvušā limbažnieka Māra Liepiņa teritorijā pēc šī gadījuma atkal pieklīda svešais suns, un pašvaldības policija saimnieku nesoda. Ekspertes atzīst – likumi ir sakārtoti, bet jautājums ir par to piemērošanu.

Kad limbažnieks Māris Liepiņš pirms diviem gadiem ieraudzīja savā īpašumā klaiņojošu agresīvu suni, kurš aplokā trenkājis Māra jērus un gatavojies uzbrukt arī viņam, izmantojot savas mednieka tiesības, viņš suni nomedījis.

Bet suņa saimniece iesūdzējusi Māri tiesā, un trīs instanču spriedums vairs nav pārsūdzams.

“Nav pierādījumu, ka suns būtu uzbrucis...  Tas nekas, ka suns atnāca 1,5 kilometrus no savas mājas. Suns ir blakus mājās nokodis suņus, uzbrucis suņiem, kas pie ķēdes. Bērni braukuši ar riteni, tiem licies virsū. Visi kaimiņi bija tiesā, visi liecināja,” stāstīja Māris Liepiņš.

Kad Māris interesējies, kā viņam jārīkojas situācijā, savā īpašumā ieraugot svešu, agresīvu suni, viņš saņēma atbildi - jāsauc pašvaldības policija.

Pagājis neilgs laiks, un atkal pie Māra ieklīdis svešs suns. Šoreiz viņš notiekošo gan fotografējis, gan saucis pašvaldības policiju. Policisti pirmajā reizē izteikuši suņa saimniekam mutisku brīdinājumu, bet nākamajā dienā suns bijis klāt atkal. Tad izsauktie kārtības sargi sastādījuši protokolu.

“Policijai vai administratīvajai komisijai vajadzēja pusotru mēnesi, lai izskatītu manu iesniegumu. To suni, ko es nomedīju pavasarī, viņš bija agresīvs. Pa to pusotru mēnesi viņš reāli visas aitas būtu apkodis man…” raidījumam sacīja Māris.

Situācija nav mainījusies gadu, līdz beidzot suns ieklīdis un notverts kaimiņu pirtiņā.

Policija izsaukusi suņu ķērājus no dzīvnieku patversmes “Mežavairogi”, bet pirms tam devusi Mārim dīvainu norādījumu.

“Ja sunim zināms īpašnieks, “Mežavirogi” nebrauc un neķer. Tad, kad suns bija pirtiņā iekšā, policijai piezvanījām, izsauca “Mežvairogus”. Atzvanīja, piekodināja – tikai nesaki, ka zini suņa saimnieku. Savādāk viņi nepaņems,” stāstīja Māris.

Dzīvnieku patversmē “Mežavairogi” apliecināja - ja saimnieks zināms, bet suns nav čipēts, tā ir policijas atbildība sazināties ar suņa saimnieku, pirms izsaukt suņu ķērājus.

Limbažu novada pašvaldības policijā norādīja, ka no Māra ir saņēmuši tikai trīs iesniegumus. E-pastā sūtītie ziņojumi un fotogrāfijas izpētītas, taču neesot pietiekamu pierādījumu suņa klaiņošanai, lai saimnieku atkārtoti sauktu pie administratīvās atbildības vai pat lemtu par suņa atsavināšanu.

Patversmē “Mežavairogi”, kas izķer un izmitina klaiņojošos suņus no 40 Latvijas novadiem, oponēja policijas viedoklim.

Dzīvnieku patversmes “Mežavairogi” vadītāja Danuta Priede norādīja, ka “ir pašvaldības, kur tas ir pietiekams pierādījums, ir pašvaldības, kur tas nav pietiekams pierādījums. Tas vien jau liecina par tādu gribu uzlabot situāciju novadā.”

Raidījuma aptaujātās ekspertes atzīst – likumdošana šajā jautājumā ir sakārtota. Cita lieta ir likumu piemērošana, kas ir un paliek kārtības sargu ziņā.

Vislielākā aizķeršanās – policijas lielā noslodze, tādēļ problēmas ar dzīvniekiem tiek atstātas otrajā plānā.

Biznesa augstskolas “Turība” pasniedzēja Inese Bāra skaidroja, ka saimniekam ir definēts pienākums – nodrošināt, lai viņa suns neklaiņo, neapdraud citus cilvēkus un dzīvniekus. Un par šī pienākuma nepildīšanu ir paredzēts sods. 

“Dzīvnieku īpašniekam, ja uzliek minimālo 7 eiro sodu, liekas smieklīgi, samaksājami un nerodas apziņa, ka ir saņemts sods. Ja liktu maksimālo – 700 eiro - cik reizes būtu gatavs maksāt par savu suni?” norādīja Bāra.

Nodibinājuma “dzīvniekupolicija.lv” valdes locekle Ilze Džonsone savukārt sprieda, ka katram var kaut kas atgadīties vienu reizi, “palikt vaļā vārtiņi, nobīties no salūta, no pērkona, bet, ja tā ir tendence, ja sistemātiski cilvēks neievēro neko, jāsamaksā sods”.  

Abas ekspertes ir pārliecinātas, lēmumu par sodu ir iespējams pieņemt, maksimums  divu nedēļu, nevis pusotra mēneša laikā. Turklāt saimnieka nolaidības dēļ agri vai vēlu cieš suns – klaiņojot dzīvnieks tiek likvidēts.

Saistītie raksti
9 komentāri
Lauris Petkēvičs
Suni nošāva dienas laikā 1.5m no ceļa Valmiera Limbaži kur ikdienā braukă mashīnas. Un strādāja ceļu daļa kas visam notiekošajam bija liecinieki.Varēja trāpīt cilvēkiem ... suni apraka turpat ceļa malā rūpīgi saliekot atpakaļ velēnas lai nekas nebūtu redzams. Un netaisījās paziņot saimniecei,kautgan zināja kam suns pieder. Suni izraka tik nākamajā dienā kad anonīmi pienaca informācija. Suns gāja tur tāpēc ka bija meklēšanās laiks un tjipa medniekam pašam ir suņu kuce... pie kā labradors gāja. Cilvēkam nepatika un vinsh noblieza
Lauris Petkēvičs
Njā aizmirsa pievienot ka viņš nošāva labradoru. Izskolotu suņu skolā. Kur tiesā kinoloģe apstiprināja ka vinsh nebija agresīvs. Kaimiņu lieciniekiem nebija bail vasarā savus bērnus laist spēlēties pie agresīvā suņa īpasnieces mazdēla. Kautkā tad neviens nesatraucās... vienkārši cilvēks atradis iespēju paspīdēt un caur televīzijas starpniecību kļūt par labo samarieti. Suni nošāva ne savā īpašumā. Un saimniece neiesūdzēja tiesā,bet automātiski iestājas kriminālatbildība,jo suns nav medījamo dzīvnieku sarakstā. Un visi fakti ir pierādīti un tiesas lēmumā. Nevajag gvelzt mulkibas un mulkot sabiedrību. Stāstot nepatiesību
Lauris Petkēvičs
Ieva Ekšteina (Zariņa)
Mana mamma arī dzīvo Limbažu pusē. Viņa ir pensionāre ar nopietnām veselības problēmās (problēmas ar gūžu, paskriet nevar), dzīvo viena lauku mājā. Gadu atpakaļ vieni kaimiņi arī laida savu agresīvo suni izskrieties. Tā rezultātā suns bija sakodis divus cilvēku. Ik pa brīdim parādās kāds jauns klaiņojošs suns. Manai mammai ir bail vakaros iet ārā. Zinu, ka citās lauku mājās vasaras periodā ciemojās arī bērni. Vai tiešām ir jāsagaida, ka suns kādu sakož? Vai tas ir normāli?
Anonīms lietotājs 22483
Kāds lauku miestiņa centrs. Pirms pāris gadiem pavasara vakarā seniore izved pirms Panormāmas pačurināt savu mazo plušķīti. Saitītē. Burtiski viņai uz sliekšņa mazajam draugam uzbrūk milzīgs kaimiņu suns. Seniore cenšas savu mazo pasargāt ... un nosargā.. bet pati slimnīcā nedēļu ar sakostām rokām, kuru funkcijas traumēto nervu dēļ vairs neatjaunosies. Vai jūs domājat, ka lielais suns, kas uzbruka, ir likvidēts? Vai vismaz ierobežots? Ka kundze ir saņēmusi kādu kompensāciju? Suns tāpat klīst un uzbrūk. Kompensācijai naudas nav, jo agresīvā suņa īpašniekiem nav legālu ienākumu. Welcome to Latvian countryside, mīļie tūristi, kur par ES un LV naudu izstrādātas pat īpašas velobraucēju un tūrisma kartes. Ko darīt sakostam beļģu vai vācu riteņbruacējam? Un vai nevajag uzstādīt vasaras sezonā īpašas zīmes, lai cilvēki no ne-Latvijas piesargās, sak, te ir wild post siviet territory, dog attacks are common.
Anonīms lietotājs 22614
sakostā beļģu riteņbraucēja advokāts panāks tādu kompensāciju, ka pliks paliks suņa saimnieks, policisti kas nereaģēja un pagasta vecis, kas gadiem ilgi nav ticis galā ar pienākumiem.
Anonīms lietotājs 17762
Jā, latviešu valstī bērni un aitas savairojušies, ka vēl cerība uz klaiņojošiem suņiem - likvidatoriem. A, ja tādu suni, kas sevi kopus lietas labā inficējis ar trakumsērgu nošauj, tad šāvējam trīskāršu sodu. Katrs jau cīnās ar tiem latviešu bērniem kā var - Iecavā, piemēram, kuplina kovārņu koloniju cerībā, ka kovārnis - lāga dvesele - trāpīs savu inficēto pļaku kādam zīdainītim ratiņos. Diez kad kustībai pieslēgsies Parādnieks, šis jau tagad augstā činā, gudrs puika. Uz tiesībsargu maza cerība, šis jau vairāk tur zeku kanti, par kādu sakostu bērnu neies jau daudz priecāties, ja reiz nesakosto vēl atliek tik daudz.
Anonīms lietotājs 18482
Limbažu pašvaldības policistiem pašiem laikam kādreiz iepriekš suņi galvas sakoduši, ja reiz TRĪS iesniegumi vēl liekas maz.
Anonīms lietotājs 17619
tak apvākt tad, kad neviens neredz ! vismaz 3 reizes tā esmu izglābis tuviniekus no sakošanas...
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti