Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Diskutē par ātraudzīgo koku audzēšanu

Limbažu novadā samazina bibliotēku darbalaiku

Limbažu novadā samazina lauku bibliotēku darbalaiku

Limbažu novada pagastos tiek veikta optimizācija, samazinājies pagastu pārvaldē strādājošo skaits, un nu reorganizētas tiek arī novada bibliotēkas - Skultes pagastā tām samazina darbalaiku. Saziņa ar bibliotēku vadītājiem gan pat pašā Limbažu novada domē tiek vērtēta kā ne pārāk labi izdevusies, bet ieguvums novada budžetā no bibliotekāru slodzes samazinājuma plānots 8500 eiro gadā.

Trešdien ir pēdējā diena, kad Straumes bibliotēka strādā ierastajā režīmā, jau ar ceturtdienu darbs noritēs tikai uz pusslodzi, un nu bibliotēka ceturtdienās, piektdienās un nedēļas nogalēs būs slēgta. To, ka šāds darba apjoma samazinājums gaidāms, bibliotēkas vadītāja gan uzzinājusi tikai pirms aptuveni mēneša, februāra sākumā tam piekritusi arī rakstiski. Bet, runājot par darāmo, viņa ir uztraukta par to, ka cilvēki vairs nevarēs katru dienu saņemt grāmatas, žurnālus un izmantot datorus.

“Es jau otrdienas vakaros arī līdz pulksten 18 (strādāju), lai pēc tā darbalaika paspētu skolnieciņi, kas atbrauc ar autobusu, tie tad nāk šeit. Interneta jau katram šeit nav mājās. Mēs jau ne bagāti, te nedzīvo miljonāri, te dzīvo tādi vienkārši cilvēki,” norāda Straumes bibliotēkas vadītāja Broņislava Keiša.

“Laikā, kad autobusu satiksme, teiksim, Skultē, nav īsti likvidēta, bet ir ļoti, ļoti ierobežota, cilvēks var atnākt uz šejieni un komunicēt ar valsts, pašvaldību iestādēm, ar saviem tuviniekiem, radiniekiem, ar sabiedrību caur “Facebook”, “Twitter”. Likvidējot bibliotēku un pat ierobežojot tas darbību, šīs funkcijas cilvēkiem tiek atņemtas,” komentē vēl viens bibliotēkas apmeklētājs Aivars Kļavis.

Straumes, Skultes un Stienes bibliotēku reorganizācija novada domē tiek skaidrota kā daļa no Limbažu novada pagastos notiekošās optimizācijas. Sākotnēji pašvaldībā plānoja mazās lauku bibliotēkas izveidot par Limbažu pilsētas bibliotēkas filiālēm, bet atsaucību šādam lēmumam izveidotā darba grupa no novada galvenās bibliotēkas neesot guvusi. “Tika izvērtēts bibliotēkas darbs, tika prasīts no galvenās bibliotēkas, lai nāk ar saviem priekšlikumiem. Strādājām kopā, darba grupā, runājām, un no galvenās bibliotēkas citus priekšlikumus, kā palielināt bibliotekārēm algu, mēs neesam saņēmuši,” norādīja Limbažu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Dainis Jurka.

Pagastos esošās bibliotēkas gan savu komunikāciju ar galveno bibliotēku vērtē kā labu un rāda vēstuli, kurā Limbažu bibliotēkas vadība pašvaldības deputātiem pirms aptuveni diviem mēnešiem paudusi savu nostāju. “Visas pašvaldību publiskās bibliotēkas Limbažu novadā ir saglabājamas. [..] Praktiski vienīgais ieteikums var būt pārskatīt darbinieku slodzes. Pieļaujam iespēju, ka Stienē, Straumē, Lādē un Vitrupē bibliotēkas strādātu ne mazāk kā uz 0,8 (daļu) slodzi un būtu pieejamas lietotājiem sešas stundas dienā,” sacīja Jurka.

Šajā bibliotēkā līdz ar darbalaika samazinājumu rodas jautājums – kurš tajās četrās nedēļas dienās, kurās te neviena nebūs, kurinās krāsnis? Pagasta pārvaldē spriež, ka jālieto elektriskās sildierīces. Netālu esošajā Stienes bibliotēkā tas tiek praktizēts jau tagad, bet pat divus no trijiem tur esošajiem sildītājiem vienlaicīgi nav iespējams lietot, jo rodas īssavienojums. Darbinieku slodzi samazinot visās bibliotēkās, gadā novads ietaupīt plāno 8500 eiro.

“Nesaprotu, kāds ir iemesls ir šādam pasākumam, un es nesaprotu, kur tā nauda paliks. Un kāpēc pēkšņi to naudu, ko te ieekonomēs, kādam tik ļoti, ļoti savajadzējās, ka ir patiesībā gatavi  ZZS, kas ir pie varas Limbažu novadā, atklāti iet pret saviem vēlētājiem,” komentē Kļavis.

Ar ceturtdienu bibliotēkas Straumē un Stienē strādās uz pusslodzi, bet Skultē darba apjoms samazināts par nepilnu trešdaļu. Lai arī lēmums jau pieņemts, bibliotekāri un iedzīvotāji pašvaldības deputātiem lūdz to izskaidrot, tiekoties klātienē, un teic, šobrīd saziņa lielākoties noritējusi ar pagasta pārvaldes vadītāja starpniecību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti