Limbažos lielai daļai iedzīvotāju pieaug rēķini par karsto ūdeni

No 1. maija siltumražotāja “Limbažu siltums” klientiem mainījās maksas aprēķināšanas kārtība par karstā ūdens saņemšanu vasaras sezonā. Saņemtie rēķini par maiju liecina, ka lielai daļai ir jāmaksā vairāk nekā iepriekš. 

Līdzšinējā maksas aprēķināšanas kārtība nebija pareiza, jo ieņēmumi par karsto ūdeni neatbilda izdevumiem tā sagatavošanai. Iedibināto kārtību nevarēja mainīt, jo visiem patērētājiem nebija nodrošināta siltumenerģijas uzskaite. Pēdējos gados īstenoti vairāki Eiropas struktūrfondu līdzfinansēti projekti, kas ļauj ieviest jaunu norēķinu kārtību.

Līdz šim patērētāji maksāja konstantu summu par karstā ūdens kubikmetra saņemšanu, tie bija 9,85 eiro. No 1. maija, bet tikai sezonā, kad nav apkure, maksas konstantā daļa ir 5 eiro par kubikmetru, bet mainīgā atkarīga no siltumenerģijas zudumiem karstā ūdens cirkulācijas sistēmā. Un tā ir jāmaksā neatkarīgi no tā, vai klients lieto karsto ūdeni vai nē.

Maija rēķini, ko saņēma iedzīvotāji, parādīja, ka šī mainīgā daļa par zudumiem karstā ūdens cirkulācijas sistēmā ir ļoti atšķirīga – ir mājas, kur tā ir vairāk nekā 25 eiro, ir, kur nedaudz pāri 3 eiro. Patērētāji par to ir neizpratnē un dažs labs pat sola nemaksāt lielās summas.

“Limbažu siltuma” ražošanas direktors Valters Mardoks vietējā laikrakstā “Auseklis” jau vairākkārt skaidrojis, ko var darīt, lai samazinātu šos zudumus. Speciālists uzsver, ka runa nav par ūdens zudumiem, kā domā dažs labs patērētājs, bet gan par siltumenerģijas zudumiem karstā ūdens cirkulācijas sistēmā. Klienti arī nesaprot, kā var būt tādi zudumi, ja māja ir siltināta.  

Limbažos ir salīdzinoši daudz nosiltinātu māju. Uzņēmuma direktors skaidro, ka nepietiek tikai ar to, ka mājai tiek riņķī aplikts siltināmais materiāls, ir arī jāsakārto karstā ūdens cirkulācijas sistēma. Ir siltinātas mājas pilsētā, kur par siltumenerģijas zudumiem ūdens cirkulācijas sistēmā maijā bija jāmaksā 20 eiro, ir kur 3. Tas nozīmē, ka, siltinot māju, nav veikta karstā ūdens sistēmas balansēšana, ventiļu nomaiņa, iespējams, netika nosiltinātas arī karstā ūdens caurules.

Bet vēl arī šobrīd var kaut ko var darīt, lai mazinātu siltumenerģijas zudumus, naudu netērējot. Speciālists iesaka sasaukt mājas iedzīvotāju sapulci, lai vienotos, kādas temperatūras ūdeni un kādā laikā piegādāt un to ieprogrammēt siltummezglā. Viņš arī labprāt dalās ar savas mājas pieredzi. Kā ziemā, tā vasarā karstā ūdens padeves režīms ir vienāds: laikā, kad vairums iedzīvotāju ir mājās, tas ir no 6 līdz 10 rītā un no 16 līdz 22 vakarā, bet brīvdienās no 8 līdz 23 piegādā 57 grādu karstu ūdeni, pārējā laikā ir pazemināta temperatūra – 42 grādi. Viņa mājas iedzīvotāji par siltumenerģijas zudumiem karstā ūdens cirkulācijas sistēmā maijā maksāja 5,62 eiro. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt