Likumā grib aizliegt «rīdzinieku privilēģijas»

Saeima ceturtdien, 21. februārī, atbalstīja priekšlikumu, kas uzliek Rīgas pašvaldībai pienākumu nodrošināt visiem Latvijas iedzīvotājiem vienlīdzīgus pakalpojumus neatkarīgi no viņu deklarētās dzīvesvietas.

Atbalstītais Nacionālās apvienības (NA) deputāta Jāņa Dombravas priekšlikums paredz noteikt, ka “Rīga ir Latvijas Republikas galvaspilsēta. Latvijas Republikas galvaspilsēta nodrošina vienlīdzīgus pakalpojumus visiem Latvijas Republikas iedzīvotājiem neatkarīgi no to deklarētās dzīvesvietas.”

Dombrava skaidroja, ka pašlaik rīdzinieki, atšķirībā no citiem valsts iedzīvotājiem, var saņemt atlaides sabiedriskajā transportā, mazāk maksāt par stāvvietām un lētāk saņemt citus pakalpojumus.  

Deputāts Jānis Iesalnieks (NA) norādīja, ka pašlaik Rīgā deklarētie ir “priviliģētākā stāvoklī, nekā citu pilsētu iedzīvotāji”, un ar likuma grozījumiem to paredzēts mainīt.

Rīgas pašvaldība pirms vairākiem gadiem ieviesa “Rīdzinieka karti” pilsētā deklarētajiem iedzīvotajiem. Šīs kartes īpašnieki var saņemt vairākas atlaides pašvaldības un tās sadarbības partneru pakalpojumiem.

Nils Ušakovs Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” pauda, ka priekšlikums ir pretrunā ar to, kā funkcionē pašvaldības visā Latvijā un visā Eiropā, kur galvenais princips – cilvēks maksā nodokļus savai pašvaldībai, un tālāk pašvaldība nodrošina pakalpojumus saviem iedzīvotājiem.

Ušakovs uzsvēra, ka Rīga ir tāda pati pašvaldība kā jebkura cita, ja runā par noteiktām tiesībām un pienākumiem, un tādā gadījumā principu maiņa jāattiecina arī uz citām pašvaldībām, jāatceļ jūrmalnieka karte, Daugavpils piešķirtas privilēģijas.

Rīgas mēra ieskatā Saeimas atbalstītā norma ir pretrunā ar pastāvošo regulējumu, bet, ja to pieņems, tad valstij būs jānodrošina arī attiecīgais finansējums, jo

uzlikt rīdziniekiem pienākumu par saviem nodokļiem “nodrošināt pakalpojumus visiem Latvijas iedzīvotājiem, būtu liels gods, bet Rīgas dome ir Rīgas dome, nevis Latvijas dome”, un šāda pieeja nebūtu taisnīga.  

Priekšlikuma autors Jānis Dombrava Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” skaidroja, ka pašlaik Rīgas domes vadība sašķeļ sabiedrību un pretnostata rīdziniekus pret pārējiem iedzīvotājiem, bet Rīga ir galvaspilsēta, nevis vienkārši pašvaldība, tāpēc pamatā būtu skatāmi jautājumi par sabiedrisko transportu, stāvvietu izmantošanu.

 Dombrava gan piekrita, ka var diskutēt arī par citu pašvaldību praksi, bet šī norma noteikti jāievieš galvaspilsētai , ņemot vērā arī milzīgas ekonomiskās atšķirības, Rīgas ekonomisko nozīmi.

Savukārt Latvijas Pašvaldību savienība padomniece reģionālās attīstības jautājumos Ivita Peipiņa  raidījumā “Pēcpusdiena” pauda, ka Saeimas atbalstītā norma būtu pretrunā ar pašreizējo likumdošanu.

Turklāt šis likums nav īstais, lai runātu par pašvaldību pienākumiem nodrošināt pakalpojumus, tas runā par to, kā veidotas teritorijas Latvijā, norādīja Peipiņa.

Saeima ceturtdien arī atbalstīja priekšlikumu papildināt regulējumu ar definīciju par apdzīvotu vietu “mazciems”.

Plānots noteikt, ka mazciems ir vēsturiski izveidota apdzīvota vieta ar dominējošu izklaidu vai dominējošu koncentrētu apbūvi, kurai novada teritorijas plānojumā nav noteiktas robežas un tās nosaukums ir iekļauts Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras Vietvārdu datubāzē.

Paredzēts, ka tāpat kā ciemiem, arī mazciemiem nosaukumus piešķirs un tos pārdēvēs novada dome. Mazciemā ietilpstošās adreses noteiks pašvaldība, savukārt Valsts adrešu reģistra informācijas sistēmā tās reģistrēs Valsts zemes dienests.

Likumprojekts paredz, ka no 2020. gada 1. janvāra adrešu reģistrā reģistrētie ciemi, kuriem teritorijas plānojumā nav noteiktas ciema robežas, ir uzskatāmi par mazciemiem. Valsts zemes dienestam būs jāveic attiecīgas izmaiņas adrešu reģistrā.

Izmaiņas likumā rosinātas, jo patlaban no 6314 Valsts adrešu reģistrā reģistrētiem ciemiem 4677 ciemi neatbilst likuma prasībām par ciema statusu, un tie no reģistra būtu jāizslēdz.    

Saeima vēl izskatīs šī likuma grozījumus trešajā lasījumā, savus priekšlikumus deputāti varēs iesniegt līdz 28. februārim.  

18 komentāri
Anonīms lietotājs 34123
Man ir patiesi skumji noskatīties, katru reizi kad tiek pacelti šāda rakstura jautājumi, uz to cik neizglītota un neizpratnē ir mūsu sabiedrība par to, kā darbojas mūsu valsts institūcijas un metodikas. Kas padara to visu vēl traģiskāku ir tas, ka neparādās nekādas indikācijas, ka būtu vēlme izprast un izglītoties, lai pilnvērtīgāk un vispusējāk izskatītu šādus jautājumus. Vēl jo vairāk - tiek demonstrēts bravūrīgums un neapturama pārliecība, ka šis neizglītotais viedoklis ir vienīgais patiesais. Realitāte ir tāda, ka bieži vien šādi paziņojumi ir vienkārši provokatīvi, sabiedrību šķeļoši un, visbūtiskāk, absurdi neiespējami, jo mūsu politiskais aparāts vienkārši nedarbojas tā, kā to liek uztvert priekšlikums. Diemžēl, reti kāds uz to norāda un publiski izsaka rājienu iniciatoriem par maldināšanu.
Anonīms lietotājs 18482
Represētie sen ir pensionāri, un pensionāriem VISIEM, gan strādājošajiem, gan nestrādājošajiem, ir atlaides vai vispār bezmaksas braukšana. Taisnība, Rīgas pensionāriem, jo tikai rīdzinieki ar saviem nodokļiem to apmaksā. Vai man ar saviem no pensijas vai algas ieturētajiem nodokļiem vajadzētu apmaksāt jebkuras citas personas bezmaksas vizināšanos Rīgas transportā?? Vai mani kādā citā Latvijas pilsētā vizinās bez maksas?
Anonīms lietotājs 22614
Braukšana bez maksas Rīgas sab.transportā ir tikai Rīgas pensionāriem, bet politiski represētie ir valsts mēroga sociālā grupa. Kad tie atkuļas uz Rīgu lai dotos uz slimnīcu, tad no stacijas līdz slimnīcai ir jāmaksā - lai būtu skaidrs, ka RS tos neatzīst kā personas, kam valsts ir piešķīrusi atvieglojumus transporta izmantošanai.
Anonīms lietotājs 22614
Aizvainojoši ir tas, ka Rīgas sabiedriskajā transportā nav nekādu atlaižu politiski represētajiem, tādejādi Ušakova pārraudzītā RS vadība itin kā noliedz šīs iedzīvotāju grupas statusu. Sak, jūsu nemaz nav - un par iemeslu var tikai minēt - bet izskatās pēc okupācijas fakta nolieguma.
Guntars K
Ušakovs ir fantastisks idiots un katra vārdā to pierāda.
Anonīms lietotājs 34123
Paskaidrojiet, lūdzu
Harley Quinn
Tiem atsaldeņiem, kas brēc par to, ka Rīga apdala nabadziņus, kuri nav no Rīgas un liek viņiem maksāt AUGSTĀKAS cenas par tiem pašiem pakalpojumiem - Jūs nevis maksājat palielinātas cenas, bet gan rīdzinieki maksā pazeminātas cenas, jo daļu to jau ir seguši ar savām pašvaldības nodokļu iemaksām, kuras izmantojas, tai skaitā, Rīgas Satiksmes subsidēšanai. Te runa nav par to, ka galvaspilsēta būtu tikai rīdzinieku vai visu latviešu, bet gan par to, ka rīdzinieki saņem šīs "atlaides", jo jau ir par tām norēķinājušies. Ja Jūs nemaksājat nodokļus Rīgā, kādēļ gan Jūs uzskatat, ka Jums pienāktos tās pašas pašvaldības nodrošinātās priekšrocības, kas pienākas Rīgas pašvaldības nodokļu maksātājiem?
Anonīms lietotājs 34123
re: Anonīms lietotājs 17776 Jūs paši sapratāt, ko uzrakstījāt? Pēc Jūsu teiktā, kāds spiež Jūs braukt uz Rīgu tikai tādēl ka tā ir galvaspilsēta. Ko mainīs tas, ja mēs par galvaspilsētu ieceltu kādu citu - piemēram, Pāvilostu? Vai tad Jums būs jābrauc uz Pāvilostu, nevis Rīgu?
Anonīms lietotājs 17776
Nolāpīts, ja Rīga nebūtu latvijas GALVASPILSĒTA, mums nebūtu jābrauc uz Rīgu! Es atbalstītu arī galvaspilšetas statusa piešķiršanu citai pilsētai, lai tikai Rīga varētu paturēt esošās atlaides Rīdziniekiem, protams, tas nenotiks, bet ir jāsaprot atšķirība starp parastu pilšetu un galvaspilsētu. Es braucu uz Daugavpili, jo gribu, bet es braucu uz Rīgu, jo man nav citu variantu!
Anonīms lietotājs 34122
Maitas gabals! Tai vietā, lai cīnītos par latviešu nācijas izdzīvošanu, šis ruksis rok sūdus rīdziniekiem (arī letiņiem).... Maitu lijas - 30 gadus pie varas, un kur ir Latvija?
Anonīms lietotājs 34121
Rīga ir LATVIJAS galvaspilsēta nevis rīdzinieku privātīpašums un nav Latvijas iedzīvotājus jāsoda ar lielākām cenām tikai tāpēc , ka visas slimnīcas un iestādes ir galvaspilsētā.
Anonīms lietotājs 34120
Beidzot top sengaidītais likums. Latvijas GALVASPILSĒTA RĪGA pieder visiem Latvijas iedzīvotājiem
Anonīms lietotājs 18482
Tad turpmāk Rīgā nevis tikai Rīgas, bet visas Latvijas bomži drīkstēs dzīvot sabiedriskajā transportā??
Anonīms lietotājs 4569
NA ir vienkārši CŪKAS!!!!!
Anonīms lietotājs 22614
trakoti argumentēts un ar dziļu analīzi pārblīvēts komentārs.....
Anonīms lietotājs 34115
Siguldiešu iedzīvotājiem atlaides gadrīz arī uz visu... Ar ko tad Rīga grib būt sliktāka?
Anonīms lietotājs 34113
Un Jūrmalai arī ir bezmaksas sabiedriskais transports tur deklarētajiem... to arī atcels?
Anonīms lietotājs 18959
Kāpēc Jūrmala tad var iekasēt 2EUR iebraukšanai?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti