4. studija

Kas notiek vienā no savulaik skaistākajiem Rīgas tirgiem - Vidzemes tirgū?

4. studija

Kas atrodas zālienā aiz žoga pie sporta nama «Daugava»?

Nepilnības Ceļu satiksmes likumā paver iespējas jaunām nelikumībām

Likumā «aizmirst» paredzēt atbildību un Rīgā autobusu stāvvietā «varu» pārņem vieglie auto

Rīgā, Eksporta ielā, autobusiem paredzētajā stāvvietā autobusiem nav vietas, jo visu aizņēmuši privātie, vieglie auto, lai arī zīme norāda – stāvvieta paredzēta tikai autobusiem. Taču Rīgas pašvaldības policisti acīmredzamā satiksmes pārkāpuma veicējus sodīt nevar, jo vieglo automašīnu vadītāji veiksmīgi izmanto likuma nepilnības, noskaidroja LTV raidījums “4. studija”.

Eksporta ielā atrodas viena no retajām autobusu stāvvietām Rīgā, kurā parasti autobusu vadītāji pagaida, kamēr, piemēram, bērni, ieradušies no Varakļāniem, skatās teātra izrādi.

Taču kopš jūlija, kad ir pieņemts jaunais Administratīvās atbildības likums, ir izveidojusies situācija, ka autobusus tur nevar novietot, visur stāv vieglās automašīnas.

Bezmaksas stāvvietu iepretim Pasažieru ostai autobusu šoferi izmantoja gadiem ilgi, tagad viss pēkšņi mainījies, lai arī teritorija ir aprīkota ar attiecīgu ceļazīmi, ka šī ir autobusu stāvvieta.

Drošas braukšanas skolas vadītājs Jānis Vanks skaidroja, ka stāvvieta, kurai ir stāvvietas zīme ar papildu zīmi, kurā ir uzzīmēts autobuss, ir paredzēta stāvvieta tikai D un D1 tipa transportlīdzekļiem. Respektīvi autobusiem, kuriem ir deviņas sēdvietas un vairāk.

Taču šobrīd stāvvieta ir pārpilna ar vieglajiem auto, un šeit pat velosipēdam vietu varētu atrast ar grūtībām, kur nu vēl novietot autobusu. Šādā situācijā nonācis arī autobusa šoferis Rihards, kurš uz Rīgu atvedis cilvēkus un plānojis tos sagaidīt, kā ierasts,  šajā, tikai autobusiem paredzētajā stāvvietā.

Tā kā stāvvieta bija pilna ar automašīnām, Rihards zvanīja pašvaldību policijai, taču policijā informēja, ka par vieglo transportu novietošanu autobusu stāvvietā pašlaik nav paredzēta administratīvā atbildība, līdz ar to policija nevar viņus sodīt.  

“Pie Kongresu nama bija piecas stāvvietas autobusiem. Es esmu drošs, ka tur ir tieši tāda pat situācija,” secināja Rihards.

Autobusu šoferi pieļauj, ka Eksporta ielas stāvvietā automašīnas novieto tie, kuri strādā Vecrīgā, jo Eksporta ielas stāvvietā par stāvēšanu nav jāmaksā.  

Kā tas iespējams – vieglo automašīnu vadītāji acīmredzami pārkāpj Ceļu satiksmes noteikumus, bet viņus par to sodīt nevar?

Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis skaidroja, ka pirms šī gada 1. jūlija, kad bija spēkā Administratīvo pārkāpumu kodekss, tajā bija uzskaitīti vairāki apstāšanās un stāvēšanas noteikumu pārkāpumi, un pie stāvēšanas pārkāpumiem, kā viens no pēdējiem punktiem bija pieminēts – citi šajā kodeksā neminētie pārkāpumi attiecībā uz stāvēšanu, un tajā iekļāvās gan šīs papildzīmes neievērošana, gan arī vairāki citi, kuri nebija speciāli izdalīti.

Pašlaik, kad Latvijas Administratīvais kodekss zaudējis savu spēku un tā vietā ir stājies Administratīvās atbildības likums un ļoti daudzu nozaru likumi, šajā gadījumā Ceļu satiksmes likums,

šī norma par atbildību nav pārnesta uz Ceļu satiksmes likumu, līdz ar to sanāk, ka pārkāpums formāli ir, taču nav normas, kuru šajā gadījumā varētu piemērot, lai sodītu.

Turklāt šī problēma skar ne tikai uz Rīgu – jaunpieņemtais Administratīvās atbildības likums, kā arī Ceļu satiksmes likums ar visām tā nepilnībām attiecas uz visas Latvijas teritoriju.

Rīgas pašvaldības policijas vadība uz šo neloģisko niansi Tieslietu ministrijai jau norādījusi.

“Šajā gadījumā vislabākais risinājums būtu grozījumi Ceļu satiksmes likumā, kas paredzētu atbildību, jo tā ir acīmredzama nepilnība šajā likumā, un diez vai būtu jāmeklē kādi apkārtceļi, kā pielāgot cita veida ceļa zīmes vai tamlīdzīgi, jo ceļa zīmes jau ir radītas, lai regulējums pastāv, bet nav veida, kā piemērot sodu,” sacīja Sadovskis.

Kamēr nianse Satiksmes likumā netiks izlabota, autobusu vadītājiem nāksies samierināties, ka Rīgā autobusu stāvvietās vietu nebūs, un viņiem savus pasažierus nāksies gaidīt ārpus pilsētas.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt