Līgumsods vairs nedrīkstēs pārsniegt 10% no jebkura parāda vai saistībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Turpmāk Civillikuma norma, ka līgumsods nedrīkstēs pārsniegt 10% no pamatparāda vai galvenās saistības apmēra, attieksies arī uz līgumiem, kas slēgti pirms jaunā tiesiskā regulējuma pieņemšanas.

Līgumsoda „griesti" būs spēkā, ja par šo līgumu izpildi līdz 2014.gada beigām nebūs celta prasība tiesā. Grozījumus paredz izmaiņas likumā par "Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937.gada Civillikuma saistību tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību".

Tiesiskais regulējums, ka līgumsods nevar pārsniegt 10%, attiecas uz līgumiem, kas noslēgti pēc 2014.gada 1.janvāra. Taču Saeimas ceturtdien pieņemtie likuma grozījumi paredz pārejas periodu un nosaka, ka līgumsoda ierobežojums attieksies arī uz līgumiem, kas noslēgti līdz 2013.gada beigām un kuru darbība turpinās pēc 2014.gada 1.janvāra. Ja līdz 2014.gada 31.decembrim par tiem netiks celta prasība tiesā, no 2015.gada 1.janvāra uz tiem attieksies līgumsoda "griesti" un jaunā parāda atmaksas kārtība, tādējādi uz atlikušo līguma laiku pasargājot puses no pārmērīgu un netaisnīgu līgumsodu samaksas.

Viena gada pārejas periods dots, lai dotu laiku pielāgoties jaunajam regulējumam un vienoties par līguma grozījumiem, ja puses to vēlas.

Saeima norāda, ka  šī gada 20.jūnijā pieņemtie Civillikuma grozījumi būtiski reformē līgumsoda tiesisko regulējumu, nostiprinot taisnīguma un samērīguma principu. Civillikums turpmāk nepieļaus pārmērīgus līgumsodus, kā arī grozīs parāda samaksas kārtību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti