Līgumi par atkritumu izvešanu Rīgā: Ministrs aicina nogaidīt, mērs aicina slēgt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Slēgt vai neslēgt rīdziniekiem līgumu par atkritumu izvešanu ar uzņēmumu „Tīrīga” – uz šo jautājumu arī pēc kopīgas vairāk nekā stundu garas tikšanās Rīgas mērs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”) un par pašvaldībām atbildīgais ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”) atbild atšķirīgi. Pūce aicina iedzīvotājus nogaidīt, tikmēr Burovs aicina tomēr noslēgt līgumu ar „Tīrīga”.

ĪSUMĀ:

 • Rīga nolēma uz 20 gadiem uzticēt atkritumu apsaimniekošanu vienam uzņēmumam  – “Tīrīgai”.
 • Jaunā operatora tarifi būs augstāki, ko tas skaidro ar investīcijām infrastruktūrā.
 • Konkurences padome: Monopols uz 20 gadiem iznīcinās konkurenci.
 • Pūce brīdina: KP lēmuma dēļ 15.septembrī Rīga var palikt bez atkritumu izvešanas.
 • Pūce pieprasījis līdz piektdienai no Rīgas domes rīcības plānu šādai situācijai.
 • Pūce par valsts iespējamo rīcību situācijā lems pēc plāna saņemšanas.
 • Ministrs norāda uz Levita lēmumu – pagaidām neslēgt līgumu ar “Tīrīgu”.
 • Arī Pūce gaida Konkurences padomes lēmumu un līgumu neslēdz.
 • Rīgas domes vadība paliek pie sava un KP pārmetumus noraida.
 • Burovs sola: Rīga gatavo plānu arī, ja KP noteiks pagaidu liegumu slēgt līgumus ar “Tīrīgu”.
 • Tomēr Burovs aicina parakstīt līgumus ar “Tīrīgu”.
 • KP cer pieņemt lēmumu par iespējamo pagaidu noregulējumu līdz 15.septembrim.
 • Ja  KP noteiks pagaidu noregulējumu “Tīrīgai”, Rīgas dome to sola apstrīdēt tiesā.  

 

Rīgas dome lēmusi uz nākamajiem 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram. Tā ir vairāku uzņēmumu izveidota akciju sabiedrība „Tīrīga”.

Līgumi par atkritumu izvešanu Rīgā: Ministrs aicina nogaidīt, mērs aicina slēgt
00:00 / 04:17
Lejuplādēt

Tomēr jaunais piedāvājums būs dārgāks, jo plānoti ieguldījumi jaunās mašīnās un šķirošanas vietās. Savukārt Konkurences padome vairākkārt skaidrojusi, ka galvaspilsētā monopols uz 20 gadiem varētu iznīcināt konkurenci. Līdz ar to cenu politiku diktētu viens uzņēmums.

„Kas ir ļoti svarīgi: faktiski atbilstoši likuma regulējumam 15. septembrī beidzas visu iepriekš noslēgto sadzīves atkritumu apsaimniekošanas līgumu darbības termiņš,” atgādināja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, skaidrojot - nav arī paredzēta procedūra, kā šos līgumus varētu pagarināt.

Turklāt 15. septembrī iepriekšējiem tirgus dalībniekiem beidzas arī Valsts vides dienesta izsniegtās atkritumu apsaimniekošanas atļaujas termiņš.

“Vienlaikus ir ļoti augsti ticami, ka faktiski tuvāko dienu vai nedēļu laikā Konkurences padome pieņems lēmumu, ka arī jaunais līgums vismaz uz kādu periodu, kamēr tiks pabeigta pilna Konkurences padomes pārbaude, nevarēs darboties, nebūs spēkā.

Šādā gadījumā var izveidoties situācija, kur faktiski Rīgā nav darboties spējīga režīma, kas nodrošina sadzīves atkritumu izvešanu,” brīdināja Pūce.

Situāciju sarežģītāku padara Rīgas domes neizdarība – dome nav pieņēmusi jaunu atkritumu apsaimniekošanas tarifu, kā arī likumam atbilstošus noteikumus, kas regulētu atkritumu apsaimniekošanu – piemēram, ar noteikumu palīdzību mudinātu iedzīvotājus šķirot un kompostēt.

Ministrs norāda ka pašvaldībai noteikumi bija jāpieņem līdz 2017. gadam. Pagājušajā nedēļā domes sēdē koalīcijas apņemšanos pieņemt noteikumus negaidīti pārtrauca vēstule no Mājokļu un vides departamenta, kas aicināja noteikumus pieņemt tikai pēc Konkurences padomes lēmuma. Pret sasteigtu noteikumu pieņemšanu iebilda arī opozīcija.

Pūce pieprasījis līdz piektdienai no Rīgas domes rīcības plānu šādai situācijai. Dome šādu plānu gatavo. Pēc šī plāna saņemšanas Pūce lems, vai un kā valstij vajadzētu iesaistīties problēmas risināšanā.

„Izveidojusies situācija nav optimāla. Tas būtu tā maigi teikts,” sacīja Pūce.

“Rīgas pilsētai nav spēkā esoši likumam atbilstoši saistošie noteikumi par atkritumu izvešanu, sadzīves atkritumu apsaimniekošanu plašākā nozīmē. Rīgas pilsētai arī nav lēmuma par jauno sadzīves atkritumu izvešanas tarifu. Faktiski šī tiesiskā nenoteiktība ir arī ļoti nelabvēlīga Rīgas iedzīvotājiem,” rezumēja ministrs. 

Pūce norādīja uz prezidenta Egila Levita otrdien, 3. septembrī, Latvijas Televīzijā pausto, ka viņš vēl nav noslēdzis līgumu ar “Tīrīgu” un gaida Konkurences padomes lēmumu.

Pašvaldībai esot efektīvi jāinformē iedzīvotāji par rīcību katrā situācijā, kas varētu izveidoties, uzsvēra Pūce.

„Es pats personiski rīkojos tāpat, kā rīkojas šobrīd Valsts prezidents. Es gaidu Konkurences padomes lēmumu, jo es uzskatu, ka, ja man būs jānoslēdz līgums un man ar manu kalendāru un aizņemtību jāmeklē vēl viena iespēja pēc dažām dienām skriet, meklēt kādu citu uzņēmumu, kur atkal slēgt no jauna līgumu, tas būtu nelietderīgs mana laika patēriņš,” sacīja ministrs.

Rīgas mērs Oļegs Burovs apzinās izveidojušos situāciju. Pašvaldība paliek pie sava lēmuma, uzskatot Konkurences padomes pārmetumus par nepamatotiem.

Burovs arī apstiprināja, ka pašvaldība gatavo rīcības plānu. Arī saistošos noteikumus pieņems.

„Protams, mums vajadzētu darīt visu, lai neizveidojas situācija, ko mēs redzam vienā vai otrā pilsētā, piemēram, Itālijā, kad atkritumi nav izvesti un viss stāv uz ielas.

Tas ir absolūti izslēgts. Bet šobrīd mēs strādājam pie tā varianta, ko darīt, ja būs pagaidu noregulējums. Mums atbilstoši tā ir ārkārtas situācija. Mums vajadzētu atbilstoši iepirkumu likumam veikt sarunu procedūru,” klāstīja mērs.

Jautājums, kādi uzņēmumi, izņemot „Tīrīga”, varēs sniegt šo pakalpojumu un kāda būs cena.

„Viennozīmīgi tā nevar būt esošā piedāvātā „Tīrīga” līguma summa, jo tur ir paredzētas investīcijas,” skaidroja Burovs.

Šobrīd gan Rīgas mērs atšķirībā no ministra aicina iedzīvotājus izskatīt līgumus ar „Tīrīga” un tos parakstīt.

„Tāpēc ka, ja nebūs pieņemts lēmums par pagaidu noregulējumu, „Tīrīga” sāks strādāt tikai ar tiem, ar ko viņiem ir noslēgts līgums. Ja prezidenta kungam un ministra kungam nebūs parakstīti līgumi, tad, es atvainojos, tad „Tīrīga” nebrauc pie viņiem. Tāpēc šo līgumu, es domāju, vajadzētu parakstīt. Jautājums ir tāds, ja būs pieņemts lēmums par pagaidu noregulējumu, šeit es piekrītu, ka ir jauna situācija,” sacīja mērs.

Par citiem risinājumiem sekos informācija. Burovs apliecina, ka nepieļaus situāciju, kurā pašvaldība turpina strīdēties un tiesāties, bet neko nedarīs.  

Konkurences padome Latvijas Radio norādīja, ka ļoti saspringti strādā, lai varētu pieņemt lēmumu – noteikt vai nenoteikt pagaidu noregulējumu. Tomēr konkrētu lēmuma pieņemšanas datumu nosaukt nevar.

Padomē gan norāda, ka, apzinoties situācijas steidzamību, cer pieņemt lēmumu par iespējamo pagaidu noregulējumu līdz 15.septembrim.

Ja  padome piemēros pagaidu noregulējumu akciju sabiedrībai “Tīrīga”, Rīgas dome to sola apstrīdēt tiesā.  

Pašlaik zināms, ka ar uzņēmumu līgumus noslēguši vairāki lielie namu apsaimniekotāji. Apkaimju biedrības aicina iedzīvotājus nogaidīt.  

KONTEKSTS:

Līdz šim rīdzinieku atkritumus apsaimniekoja četras dažādas kompānijas par dažādiem tarifiem. Rīgas dome lēmusi uz nākamajiem 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu izveidotajai akciju sabiedrībai “Tīrīga”. Taču konstatēts, ka jaunais piedāvājums ir vismaz par 40% dārgāks. Uzņēmējs skaidro, ka jaunas mašīnas un šķirošanas vietas prasa milzīgus ieguldījumus.

Konkurences padome (KP) līdz šim vairākkārt ir norādījusi, ka tik lielā tirgū kā Rīga monopols uz 20 gadiem var lielā mērā iznīcināt konkurenci, tādējādi cenu politiku diktēs viens uzņēmējs. Tāpēc jūlijā KP ierosināja pārkāpuma lietu par dominējoša stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un vēlas iesaldēt līguma pārslēgšanas procesu ar pagaidu noregulējumu. Savukārt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija secināja, ka Rīgas domes iecere noslēgt jaunu līgumu par atkritumu apsaimniekošanu uz 20 gadiem nav pretrunā ar normatīvajiem aktiem.

Rīgas dome iepriekš norādīja, ka rīdziniekiem līgumi par atkritumu apsaimniekošanu jāpārslēdz līdz šā gada 15. septembrim. Taču vairāku Rīgas apkaimju iedzīvotāji, būdami nemierā ar pakalpojuma sadārdzinājumu un radīto monopola situāciju, neslēdz līgumus ar "Tīrīga".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti