Rīta Panorāma

Intervija ar Valsts kontrolieri Elitu Krūmiņu

Rīta Panorāma

Intervija ar Mārtiņu Jātnieku

Sākas kampaņa "Ballējam - izguļam"

Līgotājus pēc ballēšanās aicina izgulēt reibumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) arī šogad rīko īpašu kampaņu pirms Līgo svētkiem, aicinot svinētājus izgulēt reibumu pirms sēšanās pie stūres.

CSDD šogad cilvēkus pēc svinībām aicina kārtīgi izgulēties un nebraukt, esot vēl reibumā. CSDD sadarbībā ar grupu “Bermudu divstūris” uzsāk kampaņu “Ballējam – izguļam”. Tās ietvaros mūziķi ir pārfrāzējuši slavenu hitu, izveidojot lipīgu šūpļa dziesmu.

CSDD pārstāvis Jānis Aizpors intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pastāstīja, ka statistika attiecībā uz iereibušiem autovadītājiem ir uzlabojusies. Taču aizvien šoferi mēdz sēsties pie stūres reibumā, un tam ir divi galvenie iemesli.

“Gandrīz 60% autovadītāju, kas ir pieķerti [reibumā], ir virs 1,5 promilēm. Tas ir ļoti daudz un tuvu tam, ka cilvēks vairs adekvāti nerīkojas,” sacīja Aizpors, norādot, ka šajos gadījumos  vajadzīga apkārtējo palīdzība.

Savukārt otra dzērājšoferu grupa ir tie, kuri nav izgulējuši reibumu. “Tās ir lietas, par kurām varam padomāt iepriekšējā vakarā. Ja esam šoferītis un mums otrā dienā kaut kur jābrauc, padomājam par to – vai nu izvēlamies citu transporta veidu, vai izvēlamies to, ka svinēsim nākamreiz,” sacīja CSDD pārstāvis.

“Ņemot vērā vidējo statistiku, alkohols no ķermeņa izvadās ar ātrumu 0,12 – 0,15 promiles stundā, ko ietekmē arī neskaitāmi daudz citu faktoru (dzimums, svars, ēšanas paradumi u.c.). Taču pat vienādi uzņemts alkohola daudzums katra cilvēka organismā mazināties var dažādos tempos, tādēļ ir būtiski cilvēkam pašam racionāli izvērtēt, cik daudz ir “par daudz” un cik ilgs laiks nepieciešams miegam, lai reibumu pienācīgi izgulētu. Tas, ka alkohola saturs organismā ir mazinājies, vēl nenozīmē, ka cilvēks var adekvāti rīkoties pie auto stūres. Tikai ilgs un pilnvērtīgs miegs sniedz garantiju kvalitatīvai uzvedībai un drošai auto vadīšanai. Jebkura sēšanās pie stūres reibumā var beigties slimnīcā vai pat morgā,” brīdina ārste narkoloģe Ilze Maksima.

“Gadu no gada, veidojot kampaņas pret braukšanu reibumā, lielākā sabiedrības daļa vairs nav jāmāca - viņi zina, ka glāze un stūre nav savienojamas lietas. Arī šā gada statistika liecina, ka  piecos mēnešos reibumā izraisītas 240 avārijas, kurās ievainoti 77, bet gājuši bojā 5 cilvēki. Salīdzinot ar 2018. gada attiecīgu laika periodu, reibumā izraisīto avāriju skaits ir samazinājies par 10%,” skaidro CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.

Sabiedrības attieksmes pētījums parāda, ka ceturtā daļa respondentu uzskata, ka braukšana reibumā Latvijā vēl aizvien ir izplatīta problēma. Vienlaikus sabiedrība kļūst zinošāka; lielākā daļa šoferu apstiprina, ka miegs ir vienīgās “zāles” pret reibumu. Ne ūdens, ne ēdiens, ne arī sporta aktivitātes vai kādas citas nodarbes nemazina alkohola koncentrāciju asinīs. Tādēļ kampaņa aicina: “Svini, kārtīgi izgulies un tikai tad sēdies pie stūres!”

Kampaņu “Ballējam – izguļam” rīko CSDD sadarbībā ar Valsts policiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti