Līgo svētki jāsvin ar apdomu, lai nenotiktu nelaimes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Līgo svētkos šogad gaidāms karstums. Glābšanas dienestu darbinieki brīdina, ka ierasti šādos laikapstākļos palielinās nelaimes gadījumu skaits. Ierasta Līgo nelaime ir slīkšana, jo peldēšanās notiek alkohola reibumā. Tāpat biežas traumas ir apdegumi, ko gūst, neuzmanoties pie Jāņu nakts ugunskura.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieks Oskars Āboliņš atzīst, ka cilvēku attieksme gadu gaitā nemainās. Dzērumā nelēkt pāri ugunskuram, nepeldēties nepazīstamos ūdeņos un reibumā nesēsties pie stūres – šādi aicinājumi izskan katru gadu, bet ne vienmēr tie atrod dzirdīgas ausis. Katru gadu tiek runāts par vieniem un tiem pašiem drošības noteikumiem, bet pēc svētkiem jāapkopo bēdīgā statistika. Svētkos glābšanas dienesti, kā arī Valsts policija strādās pastiprinātā režīmā. Āboliņš uzsver, ka visbiežāk nelaimes notiek alkohola reibuma stāvoklī. Tos cilvēkus, kas svētkos ir skaidrākā prātā, Āboliņš aicina nepalikt vienaldzīgiem un pieskatīt pārējos līgotājus.

„Tie ir nacionālie svētki, un ir tradīcijas – alus dzeršana, siera ēšana, pār ugunskuriem lekšana. Visam jānotiek tā, kā jānotiek, bet jāpiedomā par elementārām drošības prasībām. Statistika liecina, ka cilvēki tādā [reibuma] stāvoklī veic neadekvātas darbības, pašiem pēc tam nesaprotamas. Veicot jebkuru darbību, jāizvērtē savi spēki un tas, kādas sekas var būt tam, ko darāt,” norāda Āboliņš. „Svētkus svin lielākās kompānijās, vienmēr ir cilvēki, kas nelieto alkoholu, tad varētu pasekot līdzi, kā uzvedas pārējie, un laicīgi aizrādīt, pie kā var novest drošības neievērošana.”

Brīvdienās gan gatavojoties svētkiem, gan atpūšoties, vienmēr jāatceras par bērnu drošību. Bērniem svētki vienmēr šķiet īpašāki un nozīmīgāki nekā pieaugušajiem un nereti viņiem arī šķiet, ka var darīt to, ko ikdienā nedrīkstētu. Lauku saimniecībās, privātmāju pagalmos vai pie ūdenstilpnēm jāatceras, ka mazie atpūtnieki vienmēr jāpatur redzes lokā, uzmanot, vai nav izdomājuši kādu bīstamu nodarbošanos. Ja mazais svinētājs ir izteicis vēlmi pārlēkt pāri ugunskuram, tad tas jādara tikai tad, kad ugunskurs gandrīz jau ir izdedzis un tikai stingrā pieaugušo uzraudzībā. „Apdegumi var būt smagi, īpaši, ja mugurā ir sintētiskās drēbes. Bērnus vilina uguns,” norāda Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša.

Nelaimi var izsaukt arī nepareiza ugunskura vietas izvēle, aplama rīcība ar aizdedzinošiem šķidrumiem vai pārgalvīga pelde.

Valsts policija solās jau no piektdienas būt visur, lai neviens dzērājšoferis garām nepaspruktu. „Ļaudis pārvietojas no vienas svinību vietas uz otru, katrā kaut ko iedzer… Kontrolēsim, būs iekļauti visi ceļi,” norāda Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

Ja nu tomēr ir izcēlies ugunsgrēks vai notikusi cita veida nelaime, ir apdraudēta apkārtējo cilvēku dzīvība vai veselība – nekavējoties jāizsauc operatīvie dienesti pa tālruni 112.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti