Līgatnes vidusskola šogad pārtaps par Jauno līderu vidusskolu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Līgatnes vidusskola šogad pārtaps par Jauno līderu vidusskolu. Papildus vidējai izglītībai, jaunieši iegūs arī specialitāti viesmīlībā vai vides zinībās. Divas nedēļas mācību gadā jauniešiem būs iespēja iet praksē kādā no sadarbības uzņēmumiem. Šādas pārmaiņas veiktas, lai piesaistītu vairāk skolēnu un nezaudētu vidusskolas statusu. Vairāk par tematu stāsta Paula Dēvica.

Līgatnes vidusskola šogad pārtaps par Jauno līderu vidusskolu
00:00 / 03:10
Lejuplādēt

Šogad daļēji pārejot uz kompetenču izglītības modeli, Līgatnes vidusskola pārtaps par Jauno līderu vidusskolu. Tur vidusskolēniem būs iespēja izvēlēties kādu no divām mācību programmām, doties praksēs un daļēji izvēlēties pašiem savus mācību priekšmetus. Skolas direktore Saiva Vītola stāsta, ka pamatā šādas pārmaiņas veiktas, lai Līgatnē saglabātos vismaz viena vidusskola, jo skolēnu skaits līdz šim bijis ļoti mazs.

"Mums bija jāizdomā kaut kas savs, kaut kas unikāls Līgatnei. Un ņemot vērā to, kas Līgatnei ir, - tā ir daba, vietējā infrastruktūra, vēsture. Tad mēs nonācām pie tiem punktiem, ka mēs varētu attīstīt kādu vides speciālistu. Specialitāte varētu būt vides pārmaiņu speciālists. Un viesmīlība, tas ir tūrisms. Tātad arī komunikācijas attīstīšana. Skolēniem šajā vidē būs nepieciešama radošā pašizpausme," saka Vītola.

Mācību programmas vēl nav akreditētas. Bet pēdējo mēnesi skola jau jauno konceptu reklamē. Kaut kādas iestrādes bijušas jau iepriekš. Piemēram, prakses dienas. No nākamā mācību gada skolēni varēs divas nedēļas gadā izmēģināt kādu profesiju pie kāda no skolas sadarbības partneriem. Pērn skolā mācījās 140 skolēni. Bet šogad cer uz lielāku skolēnu skaitu, stāsta direktore.

"Stingrais stundu saraksts, protams, būs visam pamatā. Bet viņš būs arī elastīgs. Piemēram, fiziku mēs mācīsim modernizētā laboratorijā, kas, protams, mums mazai skolai nav. Tāpēc mēs izmantojam izdevību, mums ir noslēgts līgums ar Latvijas Universitāti. Katru nedēļu, protams, nevaram atļauties viņus vest, bet reizi mēnesī varam. Precīzāk jāizrēķina, cik reizes tas būs, lai atbilstoši stundām viss notiktu. Un tad apgūsim fiziku šajā laboratorijā," norāda Vītola.

Izvēles mācību priekšmeti būs dizains un tehnoloģijas, kultūra un teātra māksla, publiskā uzstāšanās un citi, ar virzieniem saistīti priekšmeti. Pabeidzot vidusskolu, skolēniem būs iegūta arī profesija. Mācību ilgums ir trīs gadi, kā parastā vidusskolā. Mācību programmu Vides pārmaiņu speciālists vadīs biologs Māris Olte. Viņš stāsta, ka daudz kas vēl nav nodefinēts. Jauno līderu vidusskola ir pilotprojekts. Nekā tāda nav bijis, stāsta Olte.

"Man ir liels prieks, ka mēs varēsim padomāt par vides zinību ieiešanu citā līmenī skolās vai cilvēku izglītībā. Tas man liekas ļoti būtiski, jo klimats mainās un mēs nemaz nemēģinām kļūt viņam speciālāki un tuvāki. Mēs tikai mēģinām salāpīt savus vecos priekšstatus un vecos piegājienus," pauž Olte.

Olte uzskata, ka svarīgākais ir skolēniem parādīt, ka nopelnīt un dzīvot labi var arī strādājot nestandarta profesijās, kuras pašam ļoti patīk.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti