Sadaļas Sadaļas

Lietā par pensionētās prokurores slepkavību tiesai būs jāpārskata noteiktais sods

Senāta Krimināllietu departaments krimināllietā par pensionētās prokurores slepkavību mantkārīgā nolūkā atcēla Rīgas apgabaltiesas spriedumu daļā par apsūdzētajam noteikto sodu. Bet daļā, ar kuru apsūdzētais atzīts par vainīgu slepkavībā mantkārīgā nolūkā, spriedums atstāts negrozīts. Senāts atzina, ka apsūdzētajam turpināma drošības līdzekļa – apcietinājuma – piemērošana, informēja Augstākā tiesa.

Senāts lēmumā atzina par pamatotiem apelācijas instances tiesas secinājumus, ka apsūdzētā darbības kvalificējamas kā slepkavība pastiprinošos apstākļos – mantkārīgā nolūkā. Tiesa ir izvērtējusi pierādījumus lietā un atzinusi par pierādītu, ka apsūdzētais nolūkā panākt mantojuma līguma mantisko saistību izpildi un nepieļaut līguma atcelšanu nolēma noslepkavot cietušo sava mantiskā stāvokļa uzlabošanai.

Sākotnēji apsūdzētajam apsūdzība celta par to, ka viņš izdarīja citas personas tīšu prettiesisku nonāvēšanu (slepkavību) mantkārīgā nolūkā, apzinoties, ka cietusī atradās bezpalīdzības stāvoklī. Apelācijas instances tiesa, izskatot lietu, izslēdza kvalificējošo pazīmi – bezpalīdzības stāvoklis. Tiesa noteica sodu – brīvības atņemšana uz 15 gadiem un probācijas uzraudzība uz 2 gadiem. Senāts secināja, ka, izslēdzot no apsūdzības kvalificējošo apstākli, bet neizvērtējot minētā apstākļa izslēgšanu, nosakot apsūdzētajam sodu, tiesa ir pārkāpusi soda noteikšanas vispārīgos principus.

Senāts norādīja – tā kā tiesa atzina par vainīgu apsūdzēto vieglāka noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, nekā to atzinusi pirmās instances tiesa, kā arī mainījās noziedzīgā nodarījuma rakstura apstākļi, tiesai konstatētie apstākļi bija jāizvērtē atbilstoši Krimināllikuma prasībām, taču tiesa šos apstākļus nav izvērtējusi.

Senāts atcēla apgabaltiesas spriedumu arī daļā par procesuālo izdevumu piedziņu no apsūdzētā par labu valstij, jo apelācijas instances tiesas spriedums šajā daļā ir pretrunīgs, proti, procesuālo izdevumu apmēra summa, kas norādīta ar cipariem, atšķiras no summas, kas norādīta vārdiski.

KONTEKSTS:

Bijusī totalitāro režīmu noziegumu izmeklēšanas prokurore Biruta Loze 2018. gada pavasarī tika atrasta nogalināta, un iespējamais slepkava aizturēts. Galvenā policijas versija bija, ka slepkavība notikusi mantkārīgā nolūkā.

Vīrieti policijas darbinieki aizturēja 11. aprīlī. Viņš bijis pazīstams ar Birutu Lozi un iepriekš nav sodīts. Turpinot izmeklēšanu un veicot apjomīgus operatīvos pasākumus un speciālās izmeklēšanas darbības, jau pēc divām dienām, 13.aprīlī, likumsargi atrada Lozes līķi ar vardarbīgas nāves pazīmēm. Līķis bija aprakts Saulkrastu novadā, kāpu zonā.

Iepriekš septembrī raidījums "De facto" vēstīja, ka Loze dažus mēnešus pirms pazušanas bija sūdzējusies policijai par draudiem dzīvībai. Jau daudzus gadus Loze bija pensijā un publiski par viņas dzīvi nekas nebija izskanējis. Pusotru gadu pirms vardarbīgās nāves Loze noslēgusi līgumu ar kādu Edgaru Kadiķi. Kadiķis līdz ar to mantotu māju Mārupē un apsolījis aprūpēt Lozi līdz viņas mūža beigām. Loze nebija apmierināta ar aprūpētāja darbu un gribēja līgumu lauzt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt