Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Konflikts Liepas pagastā

Liellopu nāvē saimniece sevi nevaino

Liepas pagastā no slāpēm bojāgājušo liellopu saimniece nelaimē vaino kaimiņu

Priekuļu novada Jaunauduļu māju saimniece, kuras saimniecībā, visticamāk, no slāpēm mira desmit liellopi un sešus novārdzinātos lopus nācās eitanazēt, savu vainu notikušajā nesaskata. Saimniece pieļauj, ka pie nelaimes vainīgs viens no kaimiņiem, kurš pārmetumus noraida.

Natālijas Bārbales saimniecībā lopi izvietoti divās vietās – viena kūts pie dzīvojamās mājas, bet otra pāri ceļam, aiz kaimiņu mājas pie upes. Saimniecībā strādā četri cilvēki. Saimniece pati uz kūti neiet, jo viņai ir grūtības ar pārvietošanos. Saimniecei ir dēls, bet viņš esot slims un, kā noprotams no kaimiņiem, nav liels strādnieks.

Ap tālāko no Natālijas kūtīm zeme pieder kaimiņienei Antrai, un uz viņas zemes esošajā upē līdz šim bija Natālijas ūdens sūknis, ko decembra vidū izņēmis kāds kaimiņš, kurš tagad šo zemi nomā. Tad arī sākās ūdens apgādes problēmas. Kaimiņiene Antra gan norāda, ka ūdens sūknis bijis mazs un citkārt aukstumā aizsala.

"Kur nu tādai lielai fermai uzlikts. Pumpis nespiež to ūdeni, viņš iet ar tecēšanu. Un tad beigās tam puisim te tas dīķis, ko mēs kārtosim, lai viņam galīgi tad pieder tas dīķis, un te gar fermu, un viņš bija atslēdzis un bija brīdinājis," sacīja kaimiņiene Antra.

Saimniece vaino kaimiņu

Saimniece pati kameras priekšā runāt atteicās, bet apgalvoja, ka par ūdens atslēgšanu brīdināta nebija, bet par zemes izmantošanu pie upes Antrai maksājot arī viņa, par pagājušo gadu decembrī samaksājusi 50 eiro.

 "Viņš pateica – tā zeme apkārt kūtij un tas pumpis pieder man, es to būdu varu pavisam nojaukt. Atnāk lopkopēja, viņa saka, ūdens nav lopiem. Aiziet uz leju, sūknis aiz durvīm, bet durvis ar naglām aizklapētas un cauri. Viņš pateica tā – es tev to ūdeni nekad nedošu vairāk un es panākšu, ka es nolikvidēšu tevi un tavus lopus, tāda bija atbilde," stāstīja  liellopu saimniece Natālija Bārbale.

No tā brīža, kad kaimiņš, kurš saimnieko pie upes, ūdens sūkni atslēdza, lopkopji ūdeni pumpēja no tuvākās kūts akas un lopiem veda ar traktoru.

"Vienu brīdi mums traktors bija salūzis, tā jau mēs vadājām ar cisternām. Un traktors bija salūzis, un te ir problēmas, (..). Un tur vedam, un re, kur konteinerā ir saliets ūdens, traktorists vilks uz turieni un sūknēsim, tos lopus dzirdīsim. Ugunsdzēsēji ir bijuši divas dienas, vakar bija un pagājušonedēļ," sacīja lopkopis Egons.

Antra zināja stāstīt, ka Natālijas Bārbales saimniecībai jau iepriekš bijušas problēmas ar tehniku, tad izpalīdzot vēl kās cits kaimiņš. To apstiprina arī pati saimniece, kas teic, ka pavisam nesen šis cilvēks palīdzējis arī ar barības atvešanu. Tās pietiekot un lopiem esot pieejama visu laiku.

Saimniece teic, ka piektdien, kad Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) un policija bija atbraukusi, tad tas pats kaimiņš, kurš neļāvis ūdeni ņemt no upes, zinājis izrādīt katru vietu, kur atradies kāds no mirušajiem lopiem, viņš par šo nelaimi ziņojis.

"Pašā pirmajā reizē, kad man apgūlās divas gotiņas, tas bija tūlīt, kā ūdeni noslēdza, tūlīt otrā dienā. Vai nu tajā ūdenī bija kas piejaukts vai tajos graudos. (..) Es visu mūžu esmu strādājusi ar lopiem. Nekad tā nav bijis. Nevienā ziemā man neviens lops nav gājis tādā veidā bojā," stāstīja Bārbale.

Ne visi novārgušie dzīvnieki bija vienā vietā. Daži atradās kūtī, kas tuvāk mājai, bet daži tālākajā. Tāpat lopkopji teic, ka starp bojā gājušajiem bijuši gan mazāki, gan arī lielāki, un pārējie nemaz tik novārguši neesot.

Kaimiņš pārmetumus noraida

Bārbales kaimiņš otrdiena mājās nebija sastopams, taču ar viņu LTV izdevās sazināties pa telefonu. Viņš kategoriski noliedz, ka būtu kaimiņienei draudējis vai būtu jelkādi saistīts ar viņas lopu bojāeju.

"Mēs varam apskatīties, kurš kuram ir ko draudējis. Tas tāds izsmiekls, viņa to var pierādīt vai kā... Es viņu varu apmelošanā arī apsūdzēt. (..)

Šī jau nav pirmā reize, tie lopiņi arī iepriekšējā gada maijā tika sabildēti, ka viņi tur miruši. PVD bija uzrakstījis, ka tur nekā neesot. (..) Tad jau bija redzams, ka nav ar to saimniekošanu, tur tās govis dzīvo pašas savu dzīvi, neviens viņas tur nepieskata," teica Bārbales kaimiņš Didzis.

PVD apstiprina, ka lopu nāve šajā saimniecībā konstatēta jau iepriekš, bet noliedz, ka arī toreiz dzīvnieki būtu gājuši bojā saimnieces nolaidības dēļ. Ir konstatēts, ka lopu mirstīgās atliekas nav laikus novāktas.

Otrdien, 10.janvārī, saimniece arī saņēmusi piedāvājumu daļu no lopiem pārdot, un pircējs piedāvā tos pirkt, nezinot, vai govīm būs teļi, un saimniece spriež, ka summa, kas piedāvāta, atbilst gaļas cenai, un plāno mājai tuvākajā kūtī esošos lopus pārdot. Topošais pircējs arī kundzei teicis, ka kaimiņš viņu mierā nelikšot.

Jau ziņots, ka šobrīd Priekuļu novada pašvaldība palīdz novietni apgādāt ar dzeramo ūdeni un barību, lai parūpētos par novietnē palikušajiem 87 liellopiem. Saistībā ar notikušo Jaunauduļu māju saimniecībā policija ierosināja kriminālprocesu par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti