Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Jaunciemā deg mežs

Liepājas lielveikalā darbu sāk vakcinācijas punkts

Liepājnieki izrāda lielu interesi par Covid-19 vakcinācijas punktu tirdzniecības centrā

Pirmdien vienā no Liepājas lielveikaliem sāka darboties Covid-19 vakcinācijas punkts, kurā iedzīvotāji pēc pieraksta vai tā dēvētajā “dzīvajā rindā’’ var saņemt poti pret Covid-19. Veselības ministrija (VM) informējusi, ka vakcinācijas punkti tirdzniecības centros atvērti, lai iedzīvotājiem būtu ērtāk saņemt devas, kā arī palielinātu cilvēku vēlmi vakcinēties.

Pirmajās darbības stundās Liepājas tirdzniecības centrā “XL Sala’’ ierīkotā vakcinācijas punktā bija vērojama liela iedzīvotāju aktivitāte, cilvēki jau kādu laiku pirms tā atvēršanas stāvēja garā rindā, lai saņemtu pieejamās “Johnson & Johnson” vai “Pfizer” potes. Vakcinācijas procesu šeit organizē  “Veselības centru apvienības” Liepājas medicīnas centrs, kas norādīja, ka potes cilvēkiem dod pēc tā sauktā rāvējslēdzēja principa – pamīšus tiek vakcinētas personas, kuras tam bija iepriekš pieteikušās, kā arī iedzīvotāji, kuri to vēlējās darīt brīvās rindas veidā.  

Vakcinācija gan tika uzsākta tikai divos pēcpusdienā, un to bija plānots pabeigt jau pēc četrām stundām. SIA “Veselības centru apvienība” Liepājas medicīnas centra direktore Evita Zvagule norādīja: “Iemesls bija tāds, ka mēs runājām ar veikala vadību par to, kāda ir personu plūsma no cikiem līdz cikiem, un līdz ar to pielāgojāmies šai plūsmai tad, kad tā ir lielāka. Uz to vienu dienu mēs orientējamies maksimums līdz 100 cilvēkiem, ja vajadzēs vairāk, domāsim par citām iespējām. Es neticu, ka šeit būs aktivitāte līdz 300 cilvēkiem, bet, ja būs – esam gatavi arī uz tādu.”

Aptaujātie liepājnieki lielākoties atzinīgi vērtēja lēmumu ļaut personām saņemt vakcīnas tirdzniecības centros, norādot, ka vēlētos nākotnē redzēt šādu iespēju arī citos pilsētas veikalos.

Liepājniece Ieva sacīja: “It kā ir labi, nav jāgaida uz ģimenes ārstiem, nedēļām tur jau jāgaida, lai tiktu. (..) Garām gāju, redzēju, ka ir, apjautājos, vai var tikt bez pieraksta. Un – jā.’’

“Es iedomājos, ka vajag, bērni man pateica, ka vajag. Sen vajadzēja to darīt, jo es jau pieteicos sen jau, visu laiku gaidīju. Cik ilgi var gaidīt,” pauda Selga no Liepājas.

VM jau pirms vakcinācijas uzsākšanas tirdzniecības centros stāstīja, ka iedzīvotāji šo iespēju varēs izmantot 25 vietās Latvijā. Katrā no tām devas varēs saņemt aptuveni 300 cilvēku savukārt, plānota vidējā vakcinācijas jauda – 7500 cilvēku nedēļā.  

Atkarībā no nepieciešamības VM paredzējusi vakcinācijas punktam sniegt līdzmaksājumu līdz 1400 eiro, lai, piemēram, nodrošinātu aprīkojumu. 

Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča skaidroja: “Kas attiecas uz uzglabāšanu, arī tieši tāpat kā lielajos masu vakcinācijas centros, par uzglabāšanu ir atbildīgs vakcinācijas pakalpojumu sniedzējs. Principā visi pakalpojumu sniedzēji izmanto savas uzglabāšanas sistēmas un nodrošina vakcīnu kvalitāti un uzglabāšanu.’’ 

Tāpat kā daudzviet valstī arī Liepājā lielveikalā ierīkotais vakcinācijas punkts svētku brīvdienās nestrādās. Pēc tam tie darbu atsāks tikai 28. jūnijā. 

KONTEKSTS:

Kopš vakcinācijas procesa sākuma Latvijā vakcināciju pret Covid-19 Latvijā noslēgusi ceturtdaļa iedzīvotāju.

Latvijā vakcinācijas temps pret Covid-19 palēninās. Tāpat aizvien nepietiekama ir gados vecāko iedzīvotāju vakcinācijas aptvere, un sapotējušies ir vien aptuveni 40% senioru gan vecuma grupā no 60 līdz 69 gadiem, gan grupā virs 70 gadiem. Svarīgi ir kāpināt arī pedagogu potēšanās tempu – līdz šim vismaz vienu poti saņēmuši puse izglītības iestāžu darbinieku.

Latvijā izmantošanai reģistrētas četras Covid-19 vakcīnas – "Pfizer/BioNTech", “Moderna”, “Janssen” un “AstraZeneca” vakcīnas. 

Pieteikties vakcīnai pret Covid-19 iespējams vietnē www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989, pie sava ģimenes ārsta vai darba devēja. Iecerēts, ka tirdzniecības centros to varēs izdarīt arī bez iepriekšēja pieraksta. Galvenais vakcinācijas mērķis ir pasargāt cilvēku no smagas saslimšanas ar Covid-19 un nāves.

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, kas beidzās 9. jūnijā. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinājās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim. Pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī saglabājušies vairāki drošības pasākumi.

Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, 1. jūnijā valdība vienojās, ka darbu varēs atsākt lielie tirdzniecības centri un kultūras iestādes, tostarp muzeji. Jau iepriekš lemts, ka var notikt izlaidumi un vasaras nometnes. Vēl ir arī atvieglojumi tiem, kuri ir izslimojuši Covid-19 vai arī potējušies pret to, – no 1. jūnija var sniegt un saņemt individuālus pakalpojumus, kā arī no 15. jūnija varēs apmeklēt kultūras pasākumus. Tāpat Covid-19 sertifikātu saņēmušie cilvēki no 15. jūnija varēs apmeklēt restorānus arī iekštelpās un aizvadīt gan individuālus, gan grupu sporta treniņus telpās

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt