Liepājas viesnīcas cer uz Baltijas valstu ceļotājiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirms Baltijas valstu robežas atvēršanas Liepājas viesnīcas novēroja, ka tiek atjaunotas rezervācijas, lai gan atteikumu pagaidām aizvien ir vairāk. Covid-19 pandēmija likusi ieviest korekcijas drošības pasākumos, nozare rīko arī akcijas, taču saprot, ka pat vispozitīvākajā scenārijā šis būs izdzīvošanas gads.

Liepājā ir aptuveni 30 naktsmītnes – no hoteļiem ar zvaigznēm līdz vispieticīgākajiem studentu hosteļiem. Iepriekš naktsmītnes kūrortpilsētā, kurā notika festivāli un citi masu pasākumi, bija ļoti pieprasītas.

Liepājas domes Ekonomikas nodaļas vadītās Arnis Vītols Rus.Lsm.lv uzsvēra, ka pagaidām nav ziņu par kādas viesnīcas bankrotu. “Daļa viesnīcu slēgtas uz laiku, viss kolektīvs bija dīkstāvē. Tagad tās atkal atvērtas. Dažas viesnīcas dīkstāvē nosūtīja tikai daļu darbinieku. Zinu, ka jau atsākusies numuru rezervācija. Nevar teikt, ka rindā stāvētu, bet Latvijas iedzīvotāji pamazām sākuši rezervēt atpūtu vasarā.”

No maija sākuma rīkota akcija, kurā piedalās 10 no 30 Liepājas naktsmītnēm un kuras ietvaros, rezervējot numuru līdz 30. jūnijam, papildu bērnu gulta ir bez maksas.

Daži akcijas dalībnieki Rus.Lsm.lv atklāja, kā viņiem klājas pandēmijas laikos. Viss nelielās viesnīcas “Maestro Design Hotel” personāls atradās dīkstāvē pusotru mēnesi. Darbā viņi atgriezušies 1. maijā. Pamazām atpūtnieki sāk rezervēt numurus vasarai.

“Vairāk zvana pa telefonu, nevis izmanto “Booking.com”, un galvenokārt uz jūlija beigām un augustu. Gaidām robežu atvēršanu, tad arī Lietuvas viesi sāks braukt. Lielākoties mūsu darbā nekas nemainās, tikai jāveic daudz vairāk dezinfekcijas,” stāstīja viesnīcas vadītāja Sindija Pinheiro.

Viņa atklāja, ka pašlaik viesnīcā nav neviena klienta, atbraukšot nedēļas beigās, kad rezervēti jau 6 no 11 numuriem. “Kad viesi atbrauc, mēs nejūtam, ka ārpusē ir kāda slimība, cilvēki par to nerunā, un vispār Liepājā šķiet, ka pie mums tās nav, ka tā ir tikai Rīgā un pa televizoru…” atzina viesnīcas vadītāja.

Ģimenes uzņēmumā, viesu namā “Ezera māja” ir piecu istabu apartamenti. Ir virtuve, un visi dzīvo gandrīz kā mājās, taču blakus jūrai. Mērķauditorija ir ārzemnieki, viņi viesojas Liepājā ilgāk nekā Latvijas ceļotāji, kuri parasti paliek uz 1 – 2 naktīm. Maijā nav nevienas rezervācijas, arī akcijas ietvaros ne.

“Esam gatavi uzņemt viesus, bet viņu gandrīz nav! Mīnus 70% no parastā viesu skaita!” sūdzējās “Ezera mājas” saimniece Monta Krafte.

“Mums paveicās, ka martā, kad viss sākās, pie mums dzīvoja cilvēki, kuri strādāja Liepājā. Pagājušās nedēļas nogalē bija divas kompānijas, uz vienu nakti palika. Drošību un distancēšanos pie mums nodrošināt nav grūti – viena ģimene vienā stāvā, otra ģimene – otrā, ieejas – izejas ir atsevišķas…”

Pašlaik “Ezera mājā” arī tiek atceltas iepriekšējās rezervācijas. “Vācieši, lūk, nesen atrakstījuši, ka viņi jau labprāt, bet viņus no Vācijas neizlaidīs. Krievijas iedzīvotāji arī rezervējuši ilgākam laikam, tagad raksta – mēs tik ļoti gribējām atbraukt, bet nezinām, vai vispār varēsim šķērsot robežu.” Monta Krafte arī cer uz vietējiem tūristiem un Lietuvas viesiem, taču kopumā situāciju vērtē kā bēdīgu.

Viesnīcai “Līva” ir trīs zvaigznes, 111 numuriņi pašā Liepājas centrā. Šeit dīkstāves režīmā bija 15 no 30 darbiniekiem, taču jau šonedēļ viņi atgriezušies darbā, lai sagatavotu restorānu atvēršanai un atsāktu darbu līdzšinējā režīmā.

Dīsktāves laikā restorānu izremontēja, lai gan tas turpināja strādā minimālā režīmā, nodrošināt iemītniekiem brokastu “zviedru galdu”.

“Taču tas nav ierastais “zviedru galds”, viss izvietots vairākos galdos ar lielāku attālumu, salikts atsevišķos šķīvjos nelielās porcijās, visi šķīvji, naži, dakšas – atsevišķi,” stāstīja “Līvas” pārstāvis Andis Denisovs.

“Kopumā ievērojam drošības prasības. Mūsu virtuve arī gatavo viesiem brokastis pēc pasūtījuma. Iemītnieku ir pavisam maz, aprīlī bija par 80% mazāk nekā parasti šajā laikā. Un tie  pārsvara ir uzņēmēji. Ģimeņu nav.”

Denisovs norādīja, ka interese par numuru rezervāciju aug, taču “tā vairāk ir interese, nevis reālas rezervācijas”, var redzēt, ka Latvijas iedzīvotāji pēta iespējas. Arī šajā viesnīcā cer uz ceļotājiem no Baltijas valstīm un uz labu vasaras laiku, kas piesaistītu tūristus.

Viesnīcā “Amrita” ar četrām zvaigznēm ir 83 numuriņi. Atkarībā no sezonas tajā ir 45 – 50 darbinieki, un pašlaik trešdaļa no viņiem ir dīkstāvē, jo slēgts viesnīcas restorāns un pilsētā populārais bārs “Bruno”. Arī šeit saglabāts tikai brokastu zviedru galds.

“Tie ir servētie galdiņi 2 metru attālumā viens no otra, viesu ir maz, tāpēc distancēšanos nodrošināt nav problēmu,” skaidroja “Amrita” direktore Daiga Jansone.

“Pašlaik klientu ir trīs reizes mazāk nekā parasti maija. Skaidrs, ka ārzemju ceļotāju tuvākajā laikā arī nebūs, bet Latvijas iedzīvotāji gribēs kaut kur aizbraukt, un arī Baltijas valstu robežu atvēršana noteikti nāks par labu.

Protams, tagad ir papildu izdevumi dezinfekcijas līdzekļiem, un mēs arī ieviesām jaunu nosacījumu drošības nolūkos – ja numurā bija 2 viesi, pēc tam 24 stundas tur nevienu neizmitinām. Tā ka izdevumu vairāk, bet ieņēmumi krīt, jo nav noslodzes. Cenas arī tagad ir bezprecedenta zemas…” stāstīja Jansone.

Akciju ar bezmaksas bērnu gultu viņa uzskata par ļoti veiksmīgu, ģimenes izrāda interesi un arī rezervē numurus vasarai. Lielākā daļa – 90% - no tiem ir Latvijas iedzīvotāji, pārējie – no citām Baltijas valstīm. Taču atteikumu iepriekšējām rezervācijām vienalga vairāk nekā jaunu pasūtījumu.

15.maijā “Amrita” atkal atvērs restorānu un terasi, atkal aicinot darbā tos, kuri bija dīkstāvē. Pagaidām restorāns strādās eksperimentālā režīmā – no plkst. 18.00 līdz 21.00 katru dienu. Ja intereses nebūs, restorānu atkal slēgs.

Liepājas viesnīcu sektora pārstāvji tomēr cer, ka viesi būs – gan vietējie, gan no Lietuvas un Igaunijas, jo cilvēki noilgojušies pēc iespējas kaut kur izbraukt, un Liepāja ir laba vieta atpūtai. Taču jebkurā gadījumā par tādu peļņu, kā laikā pirms Covid-19 pandēmijas, runāt nevarēs.

“Ņemot vērā visu infektologu un Pasaules Veselības organizācijas prognozes, domāju, ka visa tūrisma industrija nonāks lejupslīdē. Galvenais – noturēties šo gadu, kurā mēs nesagaidām neko labu. Šis būs izdzīvošanas gads,” rezumēja Daiga Jansone.

KONTEKSTS:

Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā izsludināja 12. martā, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. 29. martā valdība lēmusi, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem un jāievēro 2 metru distance. Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti