Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Talsu jātnieku skolai sava manēža

LiepU gatava cīnīties par statusa saglabāšanu

Liepājas Universitāte gatava cīnīties par universitātes statusa saglabāšanu

Liepājas Universitātes (LiepU) vadība drīzumā nosūtīs Izglītības un zinātnes ministrijai, Saeimas Izglītības komisijai un Valsts prezidentam adresētu vēstuli, aicinot pamatot vēlmi mainīt universitātes statusa kritērijus. Jau izskanējis, ka saskaņā ar ministrijas nesen izvirzītajiem kritērijiem universitātes statusam vairs neatbilst ne Liepājas, ne Daugavpils augstākās izglītības iestādes. Tā rezultātā secen varētu iet universitātēm paredzētā nauda, arī sarukt studentu skaits.

Liepājas Universitāte varētu zaudēt universitātes statusuInga Ozola

Pievēršot uzmanību tam, kā Latvijas augstākā izglītība izskatās starptautiskā kontekstā, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosinājusi noteikt stingras prasības universitātes statusa saņemšanai. Piemēram, vismaz 65% akadēmiskā personāla jābūt ar doktora grādu, jānodrošina vismaz 15% ārvalstu studentu īpatsvars, kā arī studējošo skaits nedrīkst būt mazāks par 4 tūkstošiem.

Liepājas Universitātes vadība uzskata, ka daudzi no kritērijiem ilgtermiņā pat būtu izpildāmi, izņemot studentu skaitu, kas šobrīd augstskolā ir nedaudz zem 1400.

“Latvijā samazinājies iedzīvotāju skaits par 6000. Kur lai Liepājas Universitāte ņem tos trūkstošos 2,5 tūkstošus šajā situācijā? Pašlaik esam daudzu Eiropas universitāšu asociācijās, kur ir sadarbības līgumi ar lielajām universitātēm. Tad mums no tām jāstājas ārā? Kāda mērķa dēļ?” vaicā LiepU rektore Dace Markus.

Izglītības un zinātnes ministrijā skaidro, ka visi kritēriji nebūšot jāizpilda par 100%. Turklāt tie vēl nav apstiprināti, bet tikai nodoti augstskolām apspriešanai.

“Šis ir piemērots brīdis, kad mēs atveram diskusiju par to, kādas nākotnē gribam redzēt savas institūcijas, kas ir standarta rezultāti, kas jāuzrāda, lai apliecinātu, ka tā ir kvalitatīva institūcija,” skaidro IZM augstākās izglītības zinību departamenta direktora vietniece Dace Jansone.

Liepājas domes vadība nākamnedēļ universitātes jautājumu plāno apspriest ar izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku (Jaunā konservatīvā partija), jo satraucas, ka universitātes statusa zaudējums palielinātu jau tagad novērojamo studentu aizplūšanu uz Rīgu.

“Ja Rīgā pabeidz studijas, tad mums ir liels risks šos liepājniekus pazaudēt. Lai nebūtu koncentrācija Rīgā, lai būtu spēcīgi reģiona centri, arī reģionu politikai tas ir svarīgi. Kurzemē kā šādu centru es redzu Liepāju,” norāda Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis (Latvijas Reģionu apvienība).

“Mēs ar studiju biedriem runājām, vai tas mums kaitēs gadījumā, ja mēs ar savu diplomu gribēsim studēt ārzemēs. Tas ir vienīgais, kas mūs uztrauc,” saka LiepU studente Agnese.

“Es zinu, ka man būs nodrošināts darbs, līdz ar to, vai tā būs augstskola vai universitāte [nav tik būtiski],” saka LiepU studente Inese Hartmane.

Jaunos universitātes statusa kritērijus pilnībā izstrādāt paredzēts līdz janvāra beigām, lai februārī virzītu izskatīšanai Ministru kabinetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt