Panorāma

Mazumtirdzniecībā novembrī mazs kāpums

Panorāma

Ārkārtējo situāciju pagarina līdz 7. februārim

Liepājas slimnīcā mirusi 27 gadus veca Covid-19 paciente

Liepājas slimnīcā mirusi 27 gadus veca Covid-19 paciente – divu bērnu mamma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Viens no aizvadītās dienas 25 Covid-19 upuriem ir 27 gadus veca sieviete, divu mazu bērnu mamma. Viņas – līdz šim Latvijā jaunākā Covid-19 upura – straujā slimības gaita un nāve Liepājas reģionālajā slimnīcā pārsteidza arī pašus ārstus. Izskanējis, ka problemātiska bijusi arī vajadzīgo medikamentu ātra sagādāšana. Runa ir par zālēm "Remdesivir", ar kurām Latvijā Covid-19 pacientus ārstē kopš novembra. 

Kā “Panorāmai” sarakstē pastāstīja viņas tuviniece, augsta temperatūra slimniecei bijusi vairāk nekā nedēļu, neatliekamā palīdzība izsaukta Otro Ziemassvētku rītā, kad sākās grūtības elpot. Slimnīcā lēma ārstēšanā izmantot koronavīrusa apturētāju "Remdesivir". Bet, tā kā zāles Liepājas slimnīcā uz vietas nebija, to piegāde un saņemšana prasīja zināmu laiku. Medikamentu jaunā sieviete saņēma. Uz mirkli viņas veselības stāvoklis pat uzlabojies, taču vēlāk strauji palicis sliktāk, un pirmdien viņa nomira.

"Nav normāli, ka mirst cilvēks 27 gados. Tas ir ļoti bēdīgi, bet mēs zinām no paša sākuma – Covid-19 nešķiro vecumus.

Ir izdzīvojuši tādi pacienti, kur liekas, ka īsti pat variantu nav," komentēja Liepājas reģionālās slimnīcas vadītājs Edvīns Striks.

Medikamenti "Remdesivir" patiesi glabājas tikai Rīgas Austrumu slimnīcā, jo to skaits ir ierobežots un tie ir dārgi. Viens flakons maksā 345 eiro, visa terapija – ap diviem tūkstošiem. Pašlaik valstī noteiktā kārtība paredz, ka ārstiem reģionos jāpieprasa šie medikamenti, taču gala lēmumu pieņem ārstu konsīlijs Rīgā. Tad slimnīcai zālēm jābrauc pakaļ un jāmēro garais ceļš atpakaļ. Šajā gadījumā tika iesaistīti sievietes tuvinieki Rīgā.

"Pacienta piederīgie tiek uzrunāti ne tāpēc, ka mēs negribētu braukt pakaļ, bet mēs uzskatām, ja ir lēmums, ka to medikamentu vajadzētu lietot, tad to vajadzētu lietot pēc iespējas ātrāk. Tāpēc ir jautājums, vai pacientam nav kāds piederīgais Rīgā, kas viņu varētu izņemt tur. Mēs viņu pilnvarotu, un viņš to atvestu uz Liepāju. Tad tas ceļš ir uz pusi ātrāks, nekā tad, ja mēs ņemam transportu, to sūtām uz Rīgu un braucam atpakaļ," stāstīja Striks.

Ārstu konsīlijā Rīgā skaidro, šīs zāles pielieto tikai to Covid-19 pacientu ārstēšanā, kas atrodas slimnīcu stacionāros, kam ir vidēji smaga slimības gaita un ir aizdomas, ka tā drīzumā varētu kļūt par smagu. Šoreiz slimība progresēja ļoti ātri un pat, ja zāles būtu slimniecei piegādātas uzreiz, tās, visticamāk, vairs nespētu palīdzēt.

"Ja pacientam jau ir galēji smaga slimības norise, tad "Remdesivir" lietošana vairs nav attaisnojama, jo gaidāmais rezultāts varētu nebūt tāds, kādu mēs gribētu no šī medikamenta," sacīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Specializētās medicīnas centra un Austrumu slimnīcas infektoloģe Monta Madelāne.

"Remdesivir" aptur tā koronavīrusa vairošanos, kas izraisa gan Covid-19 slimību, gan citus procesus ķermenī, kurus konkrētais medikaments ietekmēt vairs nevar. Tāpēc, jo ātrāk sāk terapiju, jo labākas prognozes. Parasti lēmumu par ārstēšanu pieņemot īsā laikā un konsultējoties pa telefonu.

Madelāne gan norādīja, ka medikamenta ievadei nav katra stunda no svara.

Zāles nedrīkst lietot pacienti, kam ir aknu un nieru bojājumi vai ļoti smags stāvoklis. 

KONTEKSTS:

Aizvadītajā diennaktī Latvijā konstatēti 838 jauni Covid-19 gadījumi, bet miruši 25 cilvēki, tostarp 27 gadus vecs pacients. Kopumā aizvadītajā diennaktī veikti 11 207 Covid-19 izmeklējumi un reģistrēti 838 jauni inficēšanās gadījumi. Latvijā ar Covid-19 kopumā saslimuši 37 676 cilvēki.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti