Dienas ziņas

Krasi pieaug bēru skaits

Dienas ziņas

Dienas ziņas

LRS aicina palīgā arī cilvēkus bez medicīniskās izglītības

Liepājas slimnīca aicina palīgā arī cilvēkus bez medicīniskās izglītības

No vairāk nekā 500 cilvēkiem ar medicīnisko izglītību, kuri Veselības inspekcijai šoruden iesūtīja iesniegumus par brīvprātīgo darbu slimnīcās, Liepājas reģionālajā slimnīcā piekritis strādāt tikai viens. Noslogotajiem Covid-19 nodaļu darbiniekiem palīgā nāk vairāki medicīnas studenti, kā arī daži brīvprātīgie no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) un citām ar medicīnu nesaistītām nozarēm.

Pašlaik Liepājas reģionālajā slimnīcā ārstējas 70 Covid-19 pacienti, no kuriem 11 ievietoti reanimācijā. Pēc mediķu teiktā, pēdējās dienās jaunu Covid-19 slimnieku pieplūdums sāk mazināties, tomēr darba joprojām ir ļoti daudz un trūkst gan ārstu, gan medmāsu.

“No visiem Veselības inspekcijas piedāvātajiem darbiniekiem – māsas, ārstu palīgi – mums pieteicās tikai viens. Pārējie atteikušies, pārdomājuši vai piedāvā strādāt tikai 2–3 stundas dienā, kas ir ļoti maz un īsti neder,” pastāstīja Liepājas reģionālās slimnīcas galvenā māsa Solvita Urbanoviča.

Slimnīcas aicinājumam palīdzēt atsaukušies vairāki medicīnas studenti, kuriem darbs tur tiek ieskaitīts kā prakse, bet daudzi to arī uztver kā sava veida misiju. No darba brīvajā laikā tur strādā arī pāris cilvēku no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Viņu vidū arī NBS Jūras spēku mācību centra medmāsa Guna Timermane, kura atsaucās Veselības inspekcijas aicinājumam.

“Ir smagi skatīties, kad cilvēkiem smagi, grūti elpot, bet tas ir jāpieņem, jāsaprot. Darām savu darbu, mēģinām palīdzēt – ar medikamentiem, aprūpi, runājot ar cilvēkiem. Vai tas palīdz? Jācer, ka jā,” pastāstīja Timermane.

Guna plāno no brīvprātīgās kļūt par slimnīcas štata darbinieci un šo darbu savienot ar jau esošo darbu NBS. Tā jau dara viņas kolēģis NBS instruktors Elvis Siksna, kurš ir arī medicīnas students un nu jau arī slimnīcas medicīnas māsu palīgs.

“Tā kā mācības tagad notiek attālināti, ir grūtāk mācīties, tad nolēmu strādāt slimnīcā. Arī prakses ietvaros, un būs vairāk zināšanu,” pastāstīja Siksna.

Liepājas reģionālajā slimnīcā joprojām tiek gaidīti un meklēti jauni palīgi – gan ar, gan bez medicīniskās izglītības. Piemēram, nupat esot pieteikušies trīs cilvēki, kurus kā brīvprātīgos nodarbinās pārslogotākajās nodaļās.

“Mēs ņemam visus, godīgi sakot. Tā situācija tāda, ka ņemam visus. Viņi var palīdzēt pārvietot pacientus, stumt viņus uz izmeklējumiem, palīdzēt pieturēt, pabarot,” pastāstīja slimnīcas galvenā māsa.

Viņa atklāja, ka daudzi kolēģi darbā ar Covid-19 slimniekiem jūtas izdeguši, jo tas ir gan fiziski, gan emocionāli smagi, arī laika atpūtai praktiski nav.

“Tie, kuri strādā ar Covid-19, strādā 24/7. Ir jāspēj. Šis laiks jāpārdzīvo,” piebilda Urbanoviča.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr, redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi.

Kritiskā 1500 Covid-19 stacionēto pacientu atzīme pirmo reizi tika pārsniegta 31. oktobrī. Tādēļ tiek turpināts paplašināt Covid-19 gultu skaitu, ierobežojot plānveida pakalpojumus veselības aprūpē.

Krīzes scenārija gadījumā, slimnīcās nonākot 3000 Covid-19 pacientiem, pie stacionāriem paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas un izvērst gultas arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide. Iepriekš Veselības ministrija prognozēja, ka 3000 pacientu slimnīcās varētu būt 10. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti