Liepājas pusē prāvests izveidojis liturģisko tērpu kolekciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Liepājas Sv. Jāzepa katedrālē skatāma Jūrkalnes, Gudenieku un Alsungas prāvesta Andra Vasiļevksa veidotā kolekcijas izstāde, kas rāda priesteru liturģiskos tērpus katoļu baznīcās. Andra Vasiļevska interese par tekstiliju nav nejauša, jo savulaik viņš ir absolvējis Liepājas mākslas vidusskolas tekstilijas nodaļu un šobrīd jau zinātniski pētnieciskā līmenī interesējas par liturģiskiem tērpiem un to veidošanas tradīcijām.  

Priesteru liturģisko tērpu kolekcijas tapšanai ir loģisks skaidrojums, atklāj Andris Vasiļevskis. Dzīves gaitas viņam joprojām ir cieši saistītas ar mākslu, viņš turpina gleznot, veidot grafikas un interesējas par citām lietām. Līdzās garīgai praksei, strādājot par prāvestu, saikne ar savulaik apgūto tekstilijas jomu Liepājas mākslas vidusskolā nav zaudēta.

Vasiļevskis jau septiņus gadus strādā par suitu prāvestu Alsungas, Gudenieku un Jūrkalnes draudzēs.  

„Protams, sākām apzināt, kas ir iekšā baznīcas lādēs, šūplādēs. Velkam ārā, skatāmies – vienā ir kāds skaistums, otrā. Tad ir kaut kas man nesaprotams, bet saprotu, ka tam varētu būt saistība ar 18. vai 19. gadsimtu.  Krauju mašīnā, kas notiek tālāk..  tuvākie zināmie speciālisti mums ir Rundālē – Lauma un Imants Lancmaņi. Sazvanos ar viņiem, braucu prom, sākam apskatīt, un norāda man uz zīmējumu detaļām, lai saprastu ietekmes. Tagad jau tas ir zinātniski pētnieciskais darbs,” stāsta prāvests.

Vasiļeviskis ir gandarīts, ka līdz mūsdienām lauku draudzēs ir izdevies saglabāt liturģiskos tērpus, jo parasti, ja tiem ir vizuāli defekti, labākajā gadījumā tos pāršuj, pazaudējot kaut ko no attiecīgā laika posma un iegūstot jaunāku uzslāņojumu, vai tos sadedzina.

Izstādē apskatāmi liturģiskie  tērpi no baroka līdz pat jūgendam. Liturģiskie tērpi vienlaikus ļauj izzināt vēsturiskos procesus Eiropā, izprast tekstilijas attīstību un auduma aušanu manufaktūrās.

”19. gadsimta Krievijas manufaktūra - tieši šādi audumi ir atrodami krievu nacionālajos tērpos. Sākot ar Pēteri I, bija izdots likums, ka jāatsakās no laucinieciskā apģērba un jāsāk ieviest Eiropas mode. Krievijā parādās šīs manufaktūras. Parādās labi 19. gadsimta paraugi, pateicoties krievu tautas tērpu paraugiem, mēs zinām, ka šie nāk no Krievijas manufaktūrām,” skaidro Vasiļevskis.

Vasiļeviskis bija viens no lektoriem arī ikgadējā pasākumā „Zelta griezums”, kas norisinājās Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolā, tur lasot lekciju „Garīgais un materiālais”. 

Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrāles tornī izstāde  „Liturģiskās tekstīlijas no baroka līdz jūgendam” no Alsungas, Gudenieku un Jūrkalnes katoļu draudzēm būs skatāma līdz maija beigām.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti