Liepājas kriminālpolicijā trūkst darbinieku

Liepājā trūkst kriminālpolicijas izmeklētāju un inspektoru – tā secināts, analizējot pagājušā gada statistiku un darba apjomu Valsts policijas (VP) Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirknī. Pēc VP reorganizācijas, kas notika 2009. gadā, darbinieku slodze ir pieaugusi, turklāt policistu skaits nav samērīgs ar citām līdzvērtīgām pārvaldēm Latvijā. Liepājas iecirkņa vadība plāno palielināt štata vietas un tuvākajā laikā dosies uz skolām, kur aģitēs 12. klašu skolēnus kļūt par policistiem.

VP Liepājas iecirknis ir lielākais Latvijā. Tajā ietilpst Liepājas pilsēta un astoņi novadi. Grobiņā, Priekulē un Aizputē atrodas policijas atbalsta punkti. VP Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa priekšnieks Gints Ešenvalds min piemērus, kas liecina, ka darbinieku slodze ir pieaugusi: „Tad, kad notika reorganizācija, tad arī statistikas dati liecināja par to, ka reģistrēto materiālu bija mazāk nekā 2012. gadā. Kaut vai lēmumi par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu, kas salīdzinot ar 2009.gadu, ir pieauguši divas reizes. Darbiniekiem ir slodze – viņi vienkārši sēž kabinetos un netiek ārā pie iedzīvotājiem.”

Pirmkārt, Liepājas iecirknī pietrūkst kvalificētu izmeklētāju. Liepājas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks Jānis Pelnēns skaidro, ka pašlaik iecirknī reāli strādā tikai 30 darbinieku. Piemēram, Daugavpils kriminālpolicijā tajā pašā laikā ir 67 štata vietas, kas ir divreiz vairāk. „Pirms reģiona izveides, kad bija Liepājas pilsētas un rajona policijas pārvalde, Liepājas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļa sastāvēja no 63 darbiniekiem, tagad mums ir 35 štata vietas. No tiem trīs cilvēki ir aizsūtīti mācīties un divas štata vietas ir vakances,” skaidro Pelnēns.

Iecirknī darbinieku skaits jau pārstrukturizēts ar amata pienākumiem, lielākā daļa – 17 ir izmeklētāji, pārējie veic operatīvo darbu. Darba metodēm gala rezultāts ir kriminālvajāšanai nodots kriminālprocess un atklāts noziegums. Liepājas iecirknī atklāti 43% no noziedzīgajiem nodarījumiem, kas kopumā nav zems rādītājs, taču zemāks, nekā, piemēram, Daugavpilī, kur ir lielāks darbinieku skaits. Pieredzes bagāti izmeklētāji pārstrādājas. Ir gadījumi, kad cilvēks vairs nespēj veikt savus tiešos pienākumus, spriež Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks: „Ar šiem labiem rezultātiem cilvēki izdeg. Veselības dēļ mums šogad prom aizgāja viens izmeklētājs. Paliekošie var jau turēt, turēt, bet cilvēks sadeg. Nevar jau uz vienu kraut.”

Jaunu kadru ienākšana policijā būs viena no šī gada prioritātēm,

to var secināt pēc sarunas ar VP Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa priekšnieku Gintu Ešenvaldu. Viņš ir apņēmības pilns risināt radušos situāciju ar darbinieku pārslodzēm pagājušā gadā. Cik liels varētu būt nākotnē plānotais štata vietu skaits Liepājas iecirknī, pagaidām precīzi vēl nav zināms. Papildinājums nepieciešams arī inspektoriem, jo to skaists neatbilst novadu un pilsētas teritorijai. Citos Kurzemes reģiona pārvaldes iecirkņos apkalpojamās teritorijas ir salīdzinoši mazākas.

Ešenvalds skaidro: „Es domāju, ka mums izdosies pierādīt, ka mums ir lielākā slodze un vajadzīgas šīs štata vietas. Mēs noteikti tās dabūsim, bet otrs ir jautājums, kas tur nāks strādāt.

Līdz martam mēs plānojam veikt veselu pasākumu kompleksu, lai strādātu tieši ar vidusskolniekiem – 12. klašu beidzējiem. Aģitēsim, lai nāk strādāt uz policiju.

Ir jāgatavo maiņa. Jāskatās, kas notiks ar izdienas pensijām. Kā risku saskatu to, ja palielinās izdienas pensijas [vecumu], tad tie cilvēki, kuri ir nostrādājuši 20 gadus, viņi noteikti aizies pensijā. Es arī aiziešu, jo arī man izdiena ir 20 gadi.”

No visiem noziedzīgiem nodarījumiem (4081), kas 2012. gadā reģistrēti Kurzemes reģiona pārvaldes piecos policijas iecirkņos, tieši Liepājas iecirknī reģistrēti 30 % (1121). Salīdzinot ar pērno gadu, noziedzības pieaugums ir 9%. Šis pieaugums saistīts ar noziegumu atklāšanu. Visbiežāk notiek zādzības veikalos, sevišķi smagu un smagu noziegumu skaits nav būtiski mainījies, taču joprojām cilvēki pamanās savām kredītkartēm pielikt klāt kodus un ļauj sevi apzagt. Viens no aktuālākajiem rūpaliem ir tā saucamās legālās zāles gadījumi un nepilngadīgo saindēšanās. 2012. gada nogalē Liepājā notika reids četros veikalos. Zināms, ka kinologu suņi ir reaģējuši uz narkotisku vielu klātbūtni, taču ekspertīzes rezultāti pagaidām vēl nav zināmi. Jāpiebilst, ka iedzīvotāji, saglabājot anonimitāti, par nelegālā alkohola tirgošanu un citiem noziegumiem var ziņot pa e-pastu - [email protected] kurzeme.vp.gov.lv

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt