Liepājas Karostas festivāla noslēgumā atzīmēs Brīvības cīņu simtgadi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Svētdien, 9. jūnijā, Liepājā notiks Karostas festivāla noslēguma pasākums. Lai atzīmētu Latvijas Brīvības cīņu simtgadi un godinātu Neatkarības kara varoņus, šāda mēroga festivāls tiek rīkots pirmo reizi. 

Liepājas Karostas festivāla noslēgumā atzīmēs Brīvības cīņu simtgadi
00:00 / 04:04
Lejuplādēt

Jau no 28. maija Liepājā norisinājās starptautisks mākslinieku plenērs "Redānā", kas ir daļa no 19. gadsimta beigās būvētā cara laika cietokšņa, kurā 1919. gadā notika sīvas cīņas, aizstāvot Liepāju pret Bermonta karaspēku.

Liepājas tēlnieks Egons Peršēvics ir viens no māksliniekiem, kurš iesaistījies Karostas festivālā. Viņš pauž pārliecību, ka Karosta iedvesmo māksliniekus, taču arī pašam bijis pārsteigums par "Redānu", kas tikai pēdējā laikā kļuvis zināms plašākam cilvēku lokam. Pirms tam to apmeklēja zinātāji, jo šie nocietinājumi atrodas attālāk no labi zināmajiem fortiem jūras krastā.

„Būdams puika, kam patīk ielīst visur, kur var un nevar ielīst, es nezināju šo vietu. Man pašam tas ir atklājums un fascinē šī vieta," saka tēlnieks.

Šāda starptautiska plenēra rīkošana ir nozīmīgs notikums, kas veicina Karostas un Liepājas atpazīstamību, spriež mākslinieks. Viņš "Redānā" izveidojis mākslas darbu, kas veltīts drosmīgajiem karavīriem un tur novietots uz ilgiem laikiem. Tās ir simboliskas kailas pēdas, kas izlietas betonā un stāsta par 1919. gada notikumiem.

„Tās ir basas kājas, vesela armija ar basām kājām. Leģenda par 1919. gada 11. novembri. Tiem varonīgajiem čaļiem, kuri praktiski basām kājām šķērsoja tiltu pāri Daugavai un ļāva galvenajam uzbrukumam aiziet nepamanītam. Par godu viņiem un šim notikuma ir tapis darbs ar armiju un basajām kājām," stāsta mākslinieks.

Karostas festivāls ir veltīts brīvības cīņu simtgadei, uzsver Karostas glābšanas biedrības valdes priekšsēdētāja Monta Krafte. Līdz šim pilsētā jau notika foto plenērs „Karosta -  foto osta”, tagad to papildinājis starptautiska mēroga plenērs, kura laikā mākslinieki izveidojuši lielformāta sienas gleznojumus par Latvijas Brīvības cīņu tēmu, radījuši performances, instalācijas un videodziesmas, kas tiks prezentētas šodien, 9. jūnijā.

"Šķiet, ka šis pasākums sastāv no vairākām un pilnīgi atšķirīgām daļām, bet tas vienojošais faktors ir brīvības cīņu piemiņa. Mēs gribam pievērst uzmanību un godināt varonīgajiem karavīriem un parastajiem Liepājas iedzīvotājiem. Neliela mūsu grupa, kas cīnījās pret ievērojamu pārspēku. Pateicoties tikai savai varonībai guva uzvaru un bermontiešus no Liepājas izdzina. Tas bija pavērsiena punkts un viņi aizgāja no Latvijas prom. Centrālais notikums šajā pasākumā būs piemiņas akmeņa atklāšana Karostas komendantam  - virsleitnantam  Robertam Radziņam, kurš bija šo drosmīgo vīru vadonis, un kurš pats kaujā krita," norāda Krafte.

Festivāla ietvaros tiks atklāta arī 10 km garā Brīvības taka, par to vairāk stāsta viens no Karostas glābšanas biedrības aktīvistiem Kristers Krafts.  

„Taka pa tām vietā, kur notikušas brīvības cīņas 1919. Gada novembrī. Tur ir izvietoti informatīvi stendi par notikušo, kur un kas ir noticis. Ar informācija par militāriem objektiem.  Pārgājiens šoreiz plānots vismaz 3 stundu garumā. Īstiem pārgājienu gājējiem 10 km nekas nav," tā Krafts.

Karostas festivāla pasākumā šodien piedalīsies arī Zemessardzes 44.kājnieku bataljons,  būs iespēja apskatīt NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas kara tehniku. Brīvības cīņu kauju imitāciju demonstrēs kara vēstures biedrība “Latviešu karavīrs”, bet pasākuma laikā svinīgo zvērestu nodos jaunie zemessargi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti