De Facto

Terehovas punktā – bez pārmaiņām?

De Facto

De Facto

Cīņa par vietām Liepājas domē solās būt mazāk spraiga kā iepriekš

Liepājas domē cīņa par vietām solās būt mazāk spraiga nekā iepriekš

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Salīdzinot ar iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām, par iekļūšanu Liepājas pilsētas domē šogad cīnās mazāks kandidātu sarakstu skaits – ne vairs desmit, bet septiņi. Arī cīņa vairs nesolās būt tik spraiga kā iepriekšējā reizē, kad augstu vilni sita dažādas nomelnošanas kampaņas, bet par sarakstu pirmajiem numuriem ne vienmēr izvēlēti partijas populārākie politiķi Liepājā, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.

ĪSUMĀ:

  • Šoreiz Liepāja ir tikai 7, nevis 10 saraksti, cīņa nesolās būt tik spraiga.
  • Kādreizējais mērs Sesks kandidē ar 3. numuru, par mēra amatu nedomājot.
  • “Saskaņa” šoreiz palikusi faktiski bez konkurences.
  • 5% barjeru varētu pārvarēt vēl kādi no pārējiem četriem sarakstiem

Partijas liek uzsvaru gan uz tādiem solījumiem kā zaļākas rūpniecības attīstība Liepājā, gan dažādu Liepājas apkaimju attīstīšanu, arī atbalstu tūrisma un kultūras dzīves pilnveidošanai. Ir arī solījums Liepājas domē izskatīt tādus jautājumus, par kuriem parakstījušies vismaz tūkstoš Liepājas iedzīvotāju. Bet kāds no sarakstiem sola pilsētā “veidot skulptūras ar vēsturisku nozīmi”.

Reģionālā reforma Liepājas pilsētā pārmaiņas nav nesusi. Esošā Liepājas dome vienotu pašvaldību ar Dienvidkurzemes novadu, kas apvieno apkārt Liepājai esošos līdzšinējos novadus, nevēlējās veidot.

Šobrīd abām pašvaldībām jāsaskaņo tikai attīstības projekti. Bet Liepājas domē kā bija, tā paliek 15 deputātu vietas.

Ilggadējais Liepājas mērs tagad startē ar 3. numuru

Esošajā Liepājas domē seši deputāti ievēlēti no Liepājas partijas, pieci – no Latvijas Reģionu apvienības un četri – no “Saskaņas”. Toreiz Latvijas Reģionu apvienība (LRA), apvienojot vairākus domes opozicionārus, uz vēlēšanām izgāja, kritizējot pie varas esošo Liepājas partiju, solot izvēdināt pilsētu. Taču drīz pēc vēlēšanām abas partijas atrada vienotu valodu. Esošais Liepājas mērs Jānis Vilnītis (LRA) neuzskata, ka tādējādi būtu piemānījis savu vēlētāju.

“Nepiemānījām, izvēle bija ļoti vienkārša – liepājnieki deva mandātu trijām politiskajām partijām. Mums bija jāizvēlas, vai nu palikt opozīcijā, proti, neko nedarīt, tikai runāt un caur to mēģināt ietekmēt, vai strādāt ar “Saskaņu”, vai strādāt ar Liepājas partiju. Mēs izvēlējāmies strādāt ar Liepājas partiju,” iepriekšējo izvēli skaidro Jānis Vilnītis.

Tagad abas partijas viena otru sauc par tuvākajiem partneriem un redz sadarbību arī pēc vēlēšanām. Saskaņā ar šo partiju vienošanos 2018. gada rudenī Uldi Sesku mēra krēslā nomainīja Vilnītis.

Tagad Liepājas partijas kandidātu sarakstā Sesks ir tikai ar trešo kārtas numuru – aiz Liepājas vicemēra Gunāra Ansiņa un sava sabiedrisko attiecību padomnieka Andreja Rjabceva.

Šādi saraksts esot kārtots, lai dotu iespēju jauniem cilvēkiem politikā, skaidroja Sesks.

Taču uz jautājumu, vai uzvaras gadījumā mēra kandidāts būs saraksta pirmais numurs vai Sesks, skaidras atbildes nav.

“Šobrīd tā absolūti nav mana prioritāte, es negribu pat par amatiem runāt, ir svarīgi, kā liepājnieki novērtēs mūsu programmu, kā arī konkurējošo partiju programmas, un tad jau būs tā patiesības stunda, jo šīs vēlēšanas jau nav par mēru vai par vicemēru, vēlēšanas ir par programmu, par pilsētas attīstību; kam būs vairāk dota atbildība, tas arī vadīs Liepāju,” atbildēja Sesks.

“Saskaņa” šoreiz palikusi faktiski bez konkurences

Savukārt “Saskaņa” šoreiz palikusi faktiski bez konkurences kreiso partiju spektrā un cīņā par krievvalodīgo balsīm. Tādu Liepājā varētu būt aptuveni piektdaļa.

Atšķirībā no sīvajām cīņām iepriekšējās vēlēšanās, kad “Saskaņas” aģitatori apstaigāja arī dzīvokļus, jo īpaši Karostas rajonā, un uz vēlēšanām aizgāja daudz iepriekš neaktīvu cilvēku, šoreiz nekas neliecina par gaidāmu lielu cīņu par balsīm.

Arī saraksta līderis ir ne Valērijs Agešins kā iepriekš, bet viņa ilggadējais palīgs Indulis Jankovskis.

““Saskaņa” ir lielu darbu izdarījusi šajā priekšvēlēšanu laikā. Jo tiešām, kā jūs minējāt, šī konkurence,  gandrīz nav kreiso spēku un centriski kreiso, un līdz ar to mēs esam panākuši tādu zināmu kopsaucēju – esam spējuši konsolidēt šos spēkus un mūsu vēlētājus,” sacīja Jankovskis, piebilstot, ka galvenais, protams, ir, lai vēlētājs atnāktu un nobalsotu.

“Saskaņa”, kā arī abas varas partijas – Reģionu apvienība un Liepājas partija – ir tās, kurām tiek prognozēti lielākie panākumi Liepājas domē.

5% barjeru varētu pārvarēt vēl kādi no pārējiem četriem sarakstiem

Taču ļoti iespējams, ka 5% barjeru iekļūšanai domē pārvar arī vēl kādi no pārējiem četriem kandidātu sarakstiem.

Apvienotu kandidātu sarakstu izveidojušas partijas, kuras kopīgi strādā arī Rīgas domē – “Kustība “Par!””, “Jaunā Vienotība” un “Progresīvie”, priekšgalā liekot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentāro sekretāri Daci Bluķi.

“Manuprāt, šis bija ļoti saprātīgs solis – trim partijām apvienoties, un pēc Rīgas domes vēlēšanām iepriekšējā gadā mēs redzam, ka tas bija mūsu veiksmes stāsts, ka Rīgā trīs partijas kopā startēja un uzvarēja vēlēšanās. Mēs ļoti gribam cerēt, ka arī Liepājā būs šis veiksmes stāsts,” sacīja Bluķe (KP!).

Kopīgu valodu pirms vēlēšanām Liepājā meklējušas arī Nacionālā apvienība un Jaunā konservatīvā partija. Taču galu galā tās aizgājušas katra savu ceļu un konkurēs par konservatīvi noskaņoto vēlētāju balsīm.

Šoreiz Nacionālā apvienība (NA) par sava saraksta līderi uzaicinājusi Liepājas simfoniskā orķestra  vadītāju, kurš sākotnēji pret šo piedāvājumu bijis atturīgs.

“Mums ir vēlme strādāt plašā un stabilā koalīcijā, kurā mēs kā Nacionālā partija nekādi neredzam iespēju sadarboties vienīgi ar partiju “Saskaņa”, jo ir zināmas neatrisināmas pretrunas. Pārējie spēki visi sevī ietver lieliskas personības. Un tiešām Liepājā ir liels patriotisms. Es domāju, ka, ja mēs vienosimies par tādu nopietnu izaugsmes vīziju, tad mums būs prieks sadarboties,” sacīja NA saraksta līderis Liepājā Uldis Lipskis.

“Jaunie konservatīvie” uzskata, ka viedokļu atšķirības ar Nacionālo apvienību ir pārāk lielas, lai startētu no viena saraksta. Jaunā konservatīvā partija sola lauzt esošās Liepājas domes uzņemto kursu uzņēmējdarbības attīstīšanā un atjaunot “Liepājas metalurga” darbību, un iztikt bez politiķiem ostas pārvaldē.

Taču, iekļūstot domē, tā neizslēdz iespēju sadarboties ar Liepājas partiju, kas ir arī Zaļo un Zemnieku savienības sadarbības partnere.

“Tādā gadījumā sarunu process varētu vesties tā – cik lielām pārmaiņām viņi ir gatavi,” norādīja “jauno konservatīvo” saraksta kandidāts ar pirmo numuru Uldis Budriķis.

Iekšējo konfliktu dēļ pajucis plānotais partijas “KPV LV” starts Liepājā. Pāris tās nu jau bijušo biedru izmantojuši savus kontaktus ar savulaik ikšķiliešu dibināto partiju “Apvienība iedzīvotāji” un iesnieguši sarakstu no tās.

“Šī komanda sanāca 11 cilvēku sastāvā. Principā viņi tika nokomplektēti divu nedēļu laikā, kas ir labs rezultāts,” sacīja šī kandidātu saraksta pirmais numurs Toms Andersons (“Apvienība iedzīvotāji”).

Skatoties uz statistiku par iesniegtajiem kandidātu sarakstiem uz Liepājas domi, jānorāda, ka Liepājas partijas un Latvijas Reģionu apvienības sarakstos ir vismazākā sieviešu līdzdalība – tikai 3 no astoņpadsmit kandidātēm ir sievietes. Savukārt “Saskaņas” sarakstā sieviešu ir vairākums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti